X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Pracownik 50 plus będzie niezbędny na polskim rynku pracy. Ale jeszcze nieprędko

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2014 22:03
Sytuacja na rynku pracy powoli się poprawia, jednak ciągle z barierami borykają się osoby po 50-ce. Obecnie wskaźnik zatrudnienia osób między 55. a 64. rokiem życia wynosi w Polsce ponad 40 procent i jest jednym z najniższych w Europie. Szansę na poprawę stwarzają: specjalne programy aktywizacji zawodowej dedykowane osobom dojrzałym, wzrost gospodarczy oraz warunki demograficzne.
Audio
  • Do poprawy wskaźników zatrudnienia w grupie osób w wieku dojrzałym, z pewnością przyczyni się obowiązująca już nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy – mówił w Radiowej Jedynce dr Bogumił Czerwiński z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej./Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
  • Pracodawca może za niewielkie pieniądze albo korzystając z zewnętrznego finansowania, wyszkolić pracowników, by uzyskali kompetencje, jakie są mu potrzebne – mówiła dr Agnieszka Chłoń- Domińczak z SGH i Instytutu Badań Edukacyjnych, która była gościem PR 24./Krzysztof Rzyman, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
  • Jeśli rynek pracy ruszy do przodu, to dla pracowników 50 plus znajdzie się zatrudnienie, bez żadnych programów – uważa dr Monika Gładoch ekspert Pracodawców RP./Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
  • Z wiekiem bardzo szybko spada aktywność edukacyjna, wśród osób po 45. roku życia tylko kilka procent osób ją wykazuje – mówi dr Anna Ruzik-Sierdzińska ze Szkoły Głównej Handlowej i Fundacji Case./Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospdarcza Polskiego Radia/
  • Brakuje utrzymania aktywności osób z najniższymi kwalifikacjami, ale to jest trudne – podaje dr Anna Ruzik-Sierdzińska ze Szkoły Głównej Handlowej i Fundacji Case./Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
  • Ważne bardzo jest też kształcenie ustawiczne – uważa dr Anna Ruzik-Sierdzińska ze Szkoły Głównej Handlowej i Fundacji Case./ Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
  • Ważna jest polityka w dziedzinie ochrony zdrowia, bo wiadomo, że czynnikiem wypychającym ludzi z rynku pracy jest pogarszający się stan zdrowia. I tu mamy sporo do zrobienia – mówi dr Anna Ruzik-Sierdzińska ze Szkoły Głównej Handlowej i Fundacji Case./Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Starsi pracownicy staną się niezbędni na rynku pracy
Starsi pracownicy staną się niezbędni na rynku pracyFoto: Glow Images/East News

W ciągu sześciu lat wskaźnik zatrudnienia osób starszych może wzrosnąć do 50 proc. To dobra wiadomość, ale trzeba pamiętać, że obecnie w Szwecji wynosi on ponad 70, a w Niemczech ponad 60 procent.

W Polsce postęp jest jednak wyraźny, bo osiem lat temu pracowała niespełna co trzecia osoba w wieku od 55 do 64 lat. Teraz tempo wzrostu zatrudnienia ma przyspieszyć. W 2020 roku ma to być 50 procent. Pomóc w tym ma między innymi prowadzony od kilku lat program "Solidarność pokoleń", a także obowiązująca już nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

– Ten cel wydaje się możliwy do osiągnięcia. Przesunęliśmy nieco akcent w kierunku osób w wieku 60 plus. Nimi również chcemy się zająć. Ta grupa wiekowa jeszcze 5 lat temu była znacznie mniej liczna niż teraz – mówił w Radiowej Jedynce dr Bogumił Czerwiński z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Zachęty programu "Solidarność pokoleń"

Jednym z założeń programu „Solidarność pokoleń", było zmniejszenie kosztów pracy osób 50 plus, m.in. poprzez zwolnienie pracodawców ze składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

– To instrumenty finansowe, które mają wspomóc w zatrudnieniu osób w wieku 50 plus. Są też inne, np. edukacyjne – podaje Bogumił Czerwiński

Poza tym ważnym argumentem dla pracodawców może być skrócenie okresu, za który płacą oni wynagrodzenie w przypadku choroby pracownika.

Ma też zostać zwiększona liczba żłobków i przedszkoli, a to z kolei pomoże babciom i dziadkom w pozostaniu na rynku pracy, bo nie będą potrzebowali w takim stopniu opiekować się wnukami, gdy rodzice są w pracy.

Ustawa też ma pomóc

Na poprawę sytuacji  na rynku pracy osób w dojrzałym wieku ma też wpłynąć, obowiązująca już, nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

– Do wykorzystania są zarówno instrumenty o charakterze finansowym, jak i  edukacyjnym  –  mówił w Radiowej Jedynce Bogumił Czerwiński z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Do tych pierwszych należy dofinansowanie wynagrodzenia w wysokości 50 proc. minimalnego wynagrodzenia brutto. Będzie też dofinansowanie podnoszenia kwalifikacji, czyli dopłaty do szkoleń, kursów, studiów podyplomowych.

– Temu służy Krajowy Fundusz Szkoleniowy, który przez pierwsze dwa lata swego funkcjonowania w 2014 i 2015 roku jest dedykowany do osób 45 plus. To są działania różnego rodzaju, które mają zwiększyć kompetencje zawodowe osób dojrzałych – mówi przedstawiciel resortu pracy.

Wskazuje, że w dobie niezwykłego rozwoju szkolnictwa wyższego okazało się, że powstała przepaść między osobami dojrzałymi a młodszymi. Często te pierwsze  charakteryzuje niższy poziom wykształcenia i niższe kompetencje.

– Co nie znaczy, że są gorszymi pracownikami, trzeba im tylko pomóc utrzymać się na rynku pracy – mówi Bogumił Czerwiński.

Nowo utworzony Krajowy Fundusz Szkoleniowy w tym roku będzie mieć do dyspozycji 40 milionów złotych. Za dwa lata, być może będzie obejmował także inne grupy wiekowe.

Pomoc z urzędów pracy

Urzędy pracy mogą też udzielić nieoprocentowanej pożyczki na pokrycie kosztów wybranego szkolenia.

Wszystkim zainteresowanym urzędy pracy oferują także pomoc w rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej. Jest to pożyczka z Funduszu Pracy, nawet do wysokości 20-krotnego przeciętnego wynagrodzenia.

– Nie jest to jednak instrument skierowany tylko do osób dojrzałych, ale do szerokiego spektrum osób, które chcą rozpoczynać działalność gospodarczą – przypomina gość Jedynki.

Ważne kształcenie ustawiczne

Z kolei dr Anna Ruzik-Sierdzińska ze Szkoły Głównej Handlowej i Fundacji Case podkreśla, że bardzo ważne jest kształcenie ustawiczne, także w czasie pracy zawodowej.

– Z wiekiem bardzo szybko aktywność zawodowa spada. Wśród osób po 45. roku życia, tylko kilka procent osób wykazuje jakąś aktywność edukacyjną. To oczywiście sprawia, że ich kwalifikacje szybciej stają się przestarzałe i pracodawcy tym chętniej pozbywają się tych osób, wypychając je na wcześniejszą emeryturę, jeśli tylko mają taką możliwość – zauważa.

Proponuje, by wziąć przykład z innych krajów.  – Niemcy mają dofinansowane programy kształcenia osób starszych z niższymi kwalifikacjami od 2006 roku. Chodzi o osoby, które jeszcze nie straciły pracy. Również Finlandia i Wielka Brytania takie programy wprowadzają dla tych pracodawców, którzy chcieliby zaproponować szkolenia starszym pracownikom – informuje dr Anna Ruzik-Sierdzińska.

Zdaniem Bogumiła Czerwińskiego z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Krajowy Fundusz Szkoleniowy również zmierza w tym kierunku.  – Są tam instrumenty przeznaczone na zwiększenie kwalifikacji o charakterze formalnym. Chodzi np. o finansowanie studiów podyplomowych, o opłaty związane z uzyskaniem różnego rodzaju certyfikatów, czy też ze zdawaniem egzaminów – mówi.

Kampania się rozkręca

Od początku tego roku trwa kampania informacyjno–promocyjna, która propaguje idee aktywności zawodowej kobiet i mężczyzn w wieku 50 plus. Jakie jest zainteresowanie ze strony pracowników i pracodawców?

– Zauważamy pewien przełom, to że niektóre stereotypy powoli udaje się przełamywać. Pracodawcy rzeczywiście bardzo często wychodzą z założenia, że nie warto inwestować w osoby dojrzałe, bo niedługo będą one przechodziły na emeryturę. To udaje się zmieniać, m.in. w wyniku prac Krajowego Funduszu Szkoleniowego – mówi Bogumił Czerwiński.

Z drugiej strony, w coraz większym stopniu, pracownicy przekonywani są  do tego, aby pozostawali na rynku pracy i, by nie przechodzili jak najszybciej na emeryturę.

Ożywienie gospodarcze

W tym przekonywaniu pomagać też będzie ożywienie gospodarcze i poprawa  na rynku pracy oraz struktura demograficzna.

Z danych Banku Światowego wynika, że w 2012 roku było 38,5 mln Polaków, z czego 5,5 mln osób powyżej 65. roku życia. W perspektywie ok. 40 lat osób takich będzie dwa razy więcej.

Pracodawcy nie będą mieli więc innego wyjścia i z usług starszych pracowników zaczną korzystać w większym stopniu niż dotychczas.

Na razie jednak to firmy dyktują warunki zatrudnienia.

–  Największe szanse na zatrudnienie dla osób z grupy 50 plus widzę w branży usługowej. Bo są to pracownicy, którzy mogą dawać gwarancję lojalności, i których można obdarzyć zaufaniem. Pracownicy 50 plus w tym sektorze mogą się świetnie sprawdzić – tłumaczy dr Monika Gładoch, ekspert Pracodawców RP.

I dodaje, że osobom starszym proponuje się często zatrudnienie niepracownicze, ale nie każdy jest tym zainteresowany. – Problemem jest sam trudny rynek pracy – dodaje

Stereotypy trudne do zmiany

Dr Agnieszka Chłoń-Domińczak ze Szkoły Głównej Handlowej i Instytutu Badań Edukacyjnych, która była gościem PR 24, zwraca uwagę na zmienność wskaźników zatrudnienia i przesunięcie granicy wieku emerytalnego.

– Statystyki zatrudnienia są bardzo niskie, ale trzeba pamiętać, jak one wzrosły:  jeszcze kilka lat temu wynosiły poniżej 30 proc. Właśnie w grupie 50 plus obserwujemy najbardziej dynamiczny wzrost – mówi. I to pomimo, że sytuacja na rynku pracy nie jest dla tej grupy łatwa.

Przez spowolnienie gospodarcze rynek pracy ani w Polsce, ani na świecie nie rozwija się tak dynamicznie, jak miało to miejsce w latach 2005-2007.

Ale obecnie poprawa jest wyraźna – bezrobocie w maju wynosiło 12,5 proc.

Niemcy są już po reformach, jakie w tej chwili prowadzi Polska. Około 10 lat temu tam także wskaźniki zatrudnienia w grupie osób starszych były bardzo niskie. – Niemcy wdrożyli szereg działań na rzecz aktywizacji. Idziemy tym samym torem, mając nadzieję na podobne efekty –  mówi.

Przydatna strona internetowa

Na internetowej stronie 50plus.gov.pl znajdują się m.in. informacje, jakiego typu korzyści mogą odnieść  pracodawcy z zatrudniania osób 50 plus.

Są to przede wszystkim wiedza i doświadczenie starszych pracowników, ale także niższe koszty zatrudnienia, wynikające np. z tego, że firmy płacą mniej za dni choroby pracownika 50 plus. Mogą też skorzystać z ofert związanych z inwestowaniem. Nowym instrumentem jest Krajowy Fundusz Szkoleniowy.

– Pracodawca może za niewielkie pieniądze albo korzystając wyłącznie z zewnętrznego finansowania, wyszkolić pracowników, by uzyskali takie kompetencje, jakie są mu potrzebne  – mówi gość PR 24.

Ważne jest także to, że reforma urzędów pracy objęła nie tylko osoby bezrobotne, ale także dała możliwość wsparcia starszych pracowników.

Prace w toku

W Instytucie Badań Edukacyjnych, wspólnie z MEN i innymi resortami, trwają prace dotyczące szkoleń. Ich celem jest m.in. możliwość pozyskiwania dyplomów i certyfikatów przydatnych na rynku pracy, które potwierdzać będą stosowny poziom kompetencji wiedzy i umiejętności. Te prace związane są z Polską Ramą Kwalifikacji.

Jednak, jak wykazała kontrola NIK: w latach 2010-2012 bezrobotni, którzy ukończyli 50 lat, nie otrzymali skutecznej pomocy. Kontrola ta m.in. posłużyła przygotowaniu reformy i korekcie polityki zatrudnieniowej pracowników 50 plus.

Sylwia Zadrożna, Krzysztof Rzyman, Justyna Golonko, Grażyna Raszkowska

''

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak