Gospodarka

Fundusz inwestycyjny

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2014 08:57
To produkt do grupowego, zbiorowego oszczędzania. Ma on z jednej strony ułatwić i umożliwić osobom efektywne oszczędzanie czy też inwestowanie w alternatywne produkty finansowe, a drugiej strony ma w perspektywie czasu osiągnąć wyższą stopę zwrotu, czyli zysk.
Audio
  • O funduszach inwestycyjnych mówi Rafał Sadoch, ekonomista Plus Banku SA /Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Rafał Sadoch, ekonomista Plus Banku SA
Rafał Sadoch, ekonomista Plus Banku SAFoto: Polskie Radio

Fundusze inwestycyjne różnią się między sobą poziomem ryzyka i związanym z nim rodzajem instrumentów finansowych, w które inwestują swoje środki. Mogą być to fundusze, które lokują środki na  rynek akcji, obligacji, rynek surowców czy nieruchomości.

Źródło: Polskie Radio

Uczestnikami funduszu mogą być zarówno osoby indywidualne, jak i prawne, przedsiębiorstwa czy samorządy. Osoby inwestujące w ten rynek powinny mieć jednak elementarną wiedzę o tym, w jakie instrumenty inwestują i jaki jest to rodzaj funduszu.

Rozróżniamy fundusze akcji, zrównoważone, papierów wierzycielskich, stabilnego wzrostu, rynku pieniężnego. Każdy rodzaj charakteryzują inne rodzaje aktywów, w jakie fundusz może inwestować. Z różnymi rodzajami aktywów związany jest oczywiście inny poziom ryzyka inwestycji.

Do grupy najbardziej ryzykownych funduszy należy fundusz akcji . Ich stopa zwrotu w dowolnym okresie może być znacznie wyższa, ale może też być ujemna, co oznacza stratę.

Justyna Golonko

 

''

Zobacz więcej na temat: fundusze inwestycyjne
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Fundusze inwestycyjne: zamknięte kontra otwarte

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2014 19:50
Fundusze zamknięte mają swoje zalety, ale mają także i wady, z których koniecznie należy zdawać sobie sprawę, jeśli rozważa się taką inwestycję.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego fundusze inwestycyjne liczą na wzrost aktywów

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2014 17:39
W dobie niskich stóp procentowych mamy i będziemy mieli stały przepływ środków z systemu bankowego do funduszy inwestycyjnych uważa wiceprezes Union Investment TFI Zbigniew Jakubowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fundusze inwestycyjne: powrót do akcji, ucieczka od pieniężnych i gotówkowych

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2014 12:22
Luty był 17-tym z kolei miesiącem z dodatnim napływem środków do funduszy inwestycyjnych. Nadwyżka wpłat nad umorzeniami wyniosła łącznie +530 mln zł. Niemal całość nowych środków trafiła do funduszy detalicznych, czyli dostępnych dla szerokiego grona klientów. Większość zasiliła fundusze akcji.
rozwiń zwiń