Gospodarka

Ordynacja podatkowa

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2014 16:15
Ordynacja podatkowa – to część ogólna prawa podatkowego, która odnosi się do wszystkich podatków. Jej przepisy stosuje się także do opłaty skarbowej oraz wszelkich opłat, o których mowa w przepisach o podatkach i opłatach lokalnych. Określa ogólny tryb działania podstawowych instytucji w sprawach podatkowych.
Audio
  • Czym jest ordynacja podatkowa i dlaczego nazywana jest konstytucją podatkową, mówi Alicja Sarna, doradca podatkowy MDDP. /Justyna Golonko/Naczelna Redakcja Gospodarcza PR SA/.
Alicja Sarna, doradca podatkowy MDDP..
Alicja Sarna, doradca podatkowy MDDP..Foto: Polskie Radio

W przepisach Ordynacji podatkowej zawarto różnego rodzaju definicje, dotyczące m.in. obowiązku podatkowego, podatku oraz podatnika, płatnika, inkasenta czy organu podatkowego.

Ustawa określa też sposób powstania zobowiązania podatkowego, ale też sposoby wygaśnięcia tych zobowiązań, czyli wyjaśnia, kiedy danego podatku nie musimy płacić. Opisuje też skutki powstania zaległości podatkowej, a także postępowanie podatkowe, kontrolę podatkową i czynności sprawdzające.

Justyna Golonko

 

 

''

Zobacz więcej na temat: podatki
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W urzędach skarbowych pojawią się asystenci podatnika?

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2014 12:14
W ubiegłym tygodniu Minister Finansów zapowiedział wprowadzenie instytucji asystenta w urzędach skarbowych dla osób, które rozpoczynają działalność gospodarczą. Asystent będzie mógł też pomagać podatnikom już prowadzącym firmę, jeżeli sobie nie radzą z obowiązkami wobec państwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pracowałeś latem za granicą? Pamiętaj o rozliczeniu się z polskim fiskusem

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2014 11:18
Powoli kończy się lato, a wraz z nim okres wakacyjnych prac sezonowych. Osoby, które znalazły dorywcze zatrudnienie za granicą i tam zarabiały, powinny pamiętać, że będą musiały się rozliczyć również z polskim fiskusem w rocznym zeznaniu podatkowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po podwyżce akcyzy Polacy kupują mniej wódki. Najgorszy rok w historii

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2014 10:40
Wprowadzona 1 stycznia podwyżka akcyzy na wyroby spirytusowe wyraźnie ograniczyła pragnienie Polaków. Już po pierwszych sześciu miesiącach producenci wódki ogłosili ten rok najgorszym w swojej historii - przypomina "Dziennik Polski".
rozwiń zwiń