X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Polska w grupie G20: jeśli tam nie będziemy, inni będą decydować za nas

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2014 22:00
Po przebadaniu kilku tysięcy powiązań handlowych, inwestycyjnych i instytucjonalnych, kierując się różnymi kryteriami doboru, firma EY przedstawiła wyniki analiz nad optymalnym składem G20. Wytypowano kilkanaście z nich. Okazało się, że nasz kraj wyjątkowo często jest zaliczany do grona najważniejszych gospodarek świata.
Audio
  • Jesteśmy w gronie 20 krajów o największym znaczeniu na świecie. W zależności od przyjętych kryteriów jesteśmy na różnych miejscach: 16 czy 20, ale zawsze w tej grupie – podkreślił w Radiowej Jedynce Ludwik Kotecki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów. (Krzysztof Rzyman, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
  • Wielkie organizacje, które otwierają linie kredytowe, narzucają swoje rygory, którym poszczególne państwa muszą się podporządkować – mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Adam Noga z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. (Grażyna Raszkowska, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
  • Bycie w G20 powinno być naszą aspiracją. Jesteśmy szybko rozwijającym się krajem i jeśli to utrzymamy, niedługo będziemy w gronie 20 największych gospodarek na świecie. Niewiele nam do tego brakuje – tłumaczy gość Radiowej Jedynki Marek Rozkrut, główny ekonomista i dyrektor w firmie doradczej EY. (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Pols
  • Pierwszym krokiem do członkostwa byłoby, żeby Polskę zapraszać do spotkań G20. Taka formuła istnieje Formalne zaproszenie ma np. Hiszpania, mimo że członkiem tej grupy nie jest – proponuje gość Radiowej Jedynki Marek Rozkrut, główny ekonomista i dyrektor w firmie doradczej EY. (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
  • Zdaniem ekonomisty Piotra Bielskiego z BZ WBK, gościa Radiowej Jedynki: – Tu ważna jest ta duża polityka, a Polska coraz częściej zaznacza swoją obecność w światowej polityce. (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
  • Trudno oczekiwać, żeby Polska została włączona do G20 w najbliższym czasie, chociażby ze względów politycznych. G20 – uważa gość Radiowej Jedynki Marek Rozkrut, główny ekonomista i dyrektor w firmie doradczej EY. (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
  • Kraje ważne systemowo to takie, których sytuacja wpływa istotnie na sytuację wielu innych krajów, a tym samym na globalną gospodarkę – wyjaśnia gość Radiowej Jedynki Marek Rozkrut, główny ekonomista i dyrektor w firmie doradczej EY. (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Dziś nie da się już zarządzać żadną gospodarką wyłącznie w skali jednego kraju.
Dziś nie da się już zarządzać żadną gospodarką wyłącznie w skali jednego kraju.Foto: g

Celem działania grupy G20 jest koordynacja polityki gospodarczej oraz zapewnianie bezpieczeństwa i stabilności gospodarczej. Co jest szczególnie ważne w czasach postępującej globalizacji nie tylko handlu, ale wszelkich powiązań gospodarczych, a przede wszystkim finansowych.

– Polska należy do wielu międzynarodowych organizacji gospodarczych, bo dziś nie da się już zarządzać żadną gospodarką wyłącznie w skali jednego kraju – mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Adam Noga z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Polska zawsze w czołówce, ale poza strukturą

Dzięki premierowi Tuskowi, jego nominacji na przewodniczącego Rady Europy właściwie już „weszliśmy” nie tylko do G20, ale także do strefy euro. – Natomiast jeśli chodzi o nasze znaczenie w gospodarce światowej, to Polska już dzisiaj jest identyfikowana jako kraj systemowo ważny. Jesteśmy w gronie 20 krajów o największym znaczeniu na świecie. W zależności od przyjętych  kryteriów jesteśmy na różnych miejscach: 16 czy 20, ale zawsze w tej grupie – podkreślił w Radiowej Jedynce Ludwik Kotecki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów.

Ale formalnego zaproszenia do grupy nie mamy. Jest to bowiem kwestia dość niejasnych kryteriów doboru. – Są tam bowiem też kraje, które w żadnych zestawieniach najważniejszych systemowo krajów na świecie nie mieszczą się. W związku z tym są to raczej ustalenia polityczne, przyjęte w momencie, kiedy G20 powstawało – dodaje Ludwik Kotecki. Jednak, co zgodnie podkreślają eksperci, rośnie waga i znaczenie Polski na arenie światowej. Dzięki silnej pozycji naszej gospodarki, i roli politycznej,  jaką odgrywamy w Unii Europejskiej.

Warto czy nie warto być w G20

Obecnie jest to co prawda przede wszystkim forum wymiany poglądów, ale też miejsce, gdzie pojawiają się nowe ważne dla świata inicjatywy. – Warto mieć wpływ na ich kształtowanie, na dyskusję o nich, procedowanie – uważa ekspert z Ministerstwa Finansów.

Niedawno firma doradcza EY przedstawiła raport na ten temat, z którego wynika, że  Polska zasługuje na miejsce w G20.  Według przeprowadzonej analizy nasz kraj należy do gospodarek systemowo ważnych. Jest jednak pewne „ale”.

– Trudno oczekiwać, żeby Polska została włączona do G20 w najbliższym czasie. Chociażby ze względów politycznych. Grupa G20 powstała w 1999 roku, jako odpowiedź na kryzys azjatycki. Liczy obecnie 19 krajów i UE. Natomiast to, co jest istotne, to fakt, że skład tej grupy nie zmienił się przez ostatnie 15 lat, podczas gdy globalna gospodarka i układ sił w globalnej gospodarce się zmienia. I to dosyć dynamicznie – tłumaczy gość Radiowej Jedynki Marek Rozkrut, główny ekonomista i dyrektor w firmie doradczej EY.

Członkowie i zaproszeni

W przypadku G20 może być członkostwo formalne, albo tak jest to w przypadku wielu krajów, które uczestniczą w kolejnych szczytach G20, jako zaproszeni członkowie, zaproszone kraje, które są uznane za tzw. państwa liczące się. Nasz kraj brał udział w szczycie w 2011 roku, podczas prezydencji UE. Natomiast dzisiaj Polska jest konsultowana, przed szczytami, jako członek UE, w zakresie unijnego stanowiska. – Ale oczywiście warto aspirować do większej roli – uważa Ludwik Kotecki. Nowy przewodniczący Rady Europy, Donald Tusk, będzie brał udział w obradach G20.

W 1999 roku, roku powstania G20, Polska była pod względem PKB 25. krajem świata, obecnie zaś jest 22. Natomiast pod względem populacji jesteśmy na 34. pozycji.

Czy warto się spieszyć do strefy euro

Na uczestnictwo formalne w G20 w bliskiej perspektywie szanse są niewielkie, ale może warto aktywniej działać na rzecz wejścia do strefy euro. Aby kraj mógł przystąpić do strefy musi spełnić tzw. kryteria  kryteriami konwergencji, określające czy dane państwo jest gotowe.

Oceny dokonuje Komisja Europejska i Europejski Bank Centralny, na podstawie czterech kryteriów: stabilności cen, sytuacji finansów publicznych, stopy procentowej oraz kursu walutowego.

Od momentu, kiedy strefa euro zaczęła się reformować, pojawiło się jeszcze jedno kryterium, czyli stabilność strefy euro. A strefa jeszcze nie wyszła ze swoich kłopotów. Ostatnie wyniki gospodarcze dotyczące krajów strefy euro niestety nie są optymistyczne.  – I jest jeszcze drugi element. Zmiany instytucjonalne, których  wcześniej po prostu nie było, a po kryzysie się pojawiły – zauważa Kotecki.

Są korzyści, ale są i koszty

Przykładem jest uczestnictwo w europejskim mechanizmie stabilnościowym. W momencie, kiedy jakiś kraj wchodzi do strefy euro, wymagane jest uczestnictwo w tym mechanizmie, co oznacza, że trzeba w nim partycypować także finansowo. I to już wpływa na bilans kosztów i korzyści tego członkostwa.  – Te zmiany instytucjonalne nie zostały jeszcze zakończone, a z drugiej strony są kłopoty makroekonomiczne. Dlatego dopóki to wszystko nie będzie stabilne i znane, to myślę, że decyzja o naszym członkostwie w strefie euro nie zostanie podjęta – prognozuje przedstawiciel resortu finansów.

Polska należy już m.in. do Banku Światowego oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego.  – Te wielkie organizacje, które otwierają linie kredytowe, narzucają swoje rygory, którym poszczególne państwa muszą się podporządkować – podkreśla prof. Adam Noga.

Strukturą  mniej decyzyjną niż Bank Światowy, MFW,  jest Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, z którą Polska rozpoczęła współpracę po transformacji ustrojowej. Ale i tak najważniejszą, i najbliższą nam obecnie pozostaje Unia Europejska.

Krzysztof Rzyman, Grażyna Raszkowska, Justyna Golonko, Małgorzata Byrska


''

 

Zobacz więcej na temat: euro GOSPODARKA NBP
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mamy podstawy do zadowolenia z obecności w Unii?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2014 14:00
Dziesięć lat temu Słowacja, podobnie jak Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Dziś 44 procent Polaków ocenia sytuację gospodarczą jako złą. O swojej gospodarce źle mówi 66 procent Słowaków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Unia Europejska – USA: zamiast rywalizacji będzie partnerstwo

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2014 22:06
Negocjacje ws. umowy w zakresie handlu i inwestycji między UE i USA to szansa dyskusji na temat handlu transatlantyckiego. Zwłaszcza, że polskie firmy na amerykańskim rynku napotykają na szereg barier, związanych z wymogami administracyjnymi, podatkami, cłami, opłatami, czy z otrzymaniem wiz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NBP prognozuje: umiarkowane przyspieszenie wzrostu PKB w strefie euro

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2014 11:07
W najbliższym okresie można oczekiwać kontynuacji umiarkowanego przyspieszenia wzrostu gospodarczego w strefie euro, co stanowi pozytywny sygnał dla rozwijającego się ożywienia w gospodarkach Europy Środkowej i Wschodniej - wynika z raportu NBP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Budżet 2015: może być mniejszy deficyt. I inne wyborcze niespodzianki

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2014 11:14
Zdaniem ekonomistów, choć założenia do budżetu są realistyczne, to deficyt może być mniejszy niż zapisano. W projekcie zakłada się też wzrost PKB o 3,4 proc. i inflację na poziomie 1,2 proc., a spodziewana stopa procentowa ma być niższa o 50 punktów bazowych od obecnej. Natomiast kurs euro ma wynieść nieco mniej niż 4 zł, a dolara poniżej 3 zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zadania dla nowego rządu: utrzymać wzrost gospodarczy i sprzyjać eksportowi

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2014 21:34
Nowy premier zastanie polska gospodarkę w dobrym stanie, bezrobocie spada, PKB rośnie. Jak podkreślają eksperci, do najważniejszych wyzwań dla nowego rządu, i wszystkich następnych, należy stabilizacja osiągniętego już wzrostu gospodarczego oraz działanie na rzecz korzystniejszych warunków dalszego rozwoju, w tym polskich rodzimych firm. Także na rynkach globalnych.
rozwiń zwiń