Gospodarka

Płaca minimalna

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2014 13:12
Płaca minimalna - to ustawowo określona kwota wynagrodzenia, jednolita dla całego kraju, poniżej której nie można opłacać pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy.
Audio
  • Czym jest płaca minimalna mówi Mateusz Stańczyk z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Ekonomiczna Polskiego Radia)
Mateusz Stańczyk z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy
Mateusz Stańczyk z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy Foto: Polskie Radio

Wynagrodzenie to jest określane w kwocie brutto, a to oznacza, że należy do tego nie tylko pensja, która otrzymuje pracownik na rękę, ale również wszystkie świadczenia społeczne, czyli składka na ubezpieczenie emerytalne czy rentowe.

W Polsce wysokość płacy minimalnej ustalana jest w wyniku negocjacji członków Komisji Trójstronnej, czyli związków zawodowych, pracodawców oraz strony rządowej. W tym roku pensja minimalna w Polsce wynosi 1680 złotych.

Wiele świadczeń otrzymywanych przez pracowników jest obliczanych na podstawie minimalnego wynagrodzenia w danym roku. Wpływa ono m.in. na dodatek za pracę w porze nocnej, na odprawę dla zwalnianych grupowo a także na minimalną podstawę wymiaru zasiłku chorobowego,

Wysokość płacy minimalnej wpływa też na wysokość odszkodowania dla ofiar mobbingu i dyskryminacji w pracy. Zgodnie z prawem, nie może być ono niższe niż minimalne wynagrodzenie w kraju.

Justyna Golonko, abo

 

''

Zobacz więcej na temat: płaca minimalna
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wyższe płace i etaty dla firm wygrywających przetargi

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2014 21:39
Cena nie będzie już wyłącznym kryterium rozstrzygania przetargów, a wykonawcy będą zatrudniali pracowników na umowach o pracę, i nie będą mogli im płacić mniej niż wynosi płaca minimalna. Takie rozwiązania przewiduje uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o zamówieniach publicznych. Rynek kontraktów przetargowych w Polsce to ponad 130 mld zł rocznie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ubóstwo i wykluczenie po polsku

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2014 18:27
Bezrobocie, niskie płace, niepełnosprawność, wielodzietność – to tylko niektóre z czynników, które mogą sprzyjać ubóstwu i wykluczeniu. W 2013 roku poniżej minimum egzystencji żyło ponad 7 proc. Polaków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd przyjął budżet na 2015 rok: PKB wzrośnie o 3,4 proc. i 46 mld deficytu

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2014 18:00
Rząd przyjął w środę wstępnie projekt budżetu na 2015 rok - poinformowała rzeczniczka resortu finansów Wiesława Dróżdż. MF planowało deficyt w wysokości 46 mld 80 mln zł, dochody na poziomie 297 mld 252 mln zł 925 tys. zł, a wydatki - 343 mld 332 mln 925 tys. zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielka Brytania od 1 października podnosi płacę minimalną. Również dla imigrantów

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2014 08:32
Zapowiadana na początku 2014 roku podwyżka płacy minimalnej w Wielkiej Brytanii wchodzi w życie od 1 października. Minimalna stawka godzinowa wzrośnie o 19 pensów i będzie wynosiła 6,50 GBP.
rozwiń zwiń