X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Płaca minimalna

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2014 13:12
Płaca minimalna - to ustawowo określona kwota wynagrodzenia, jednolita dla całego kraju, poniżej której nie można opłacać pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy.
Audio
  • Czym jest płaca minimalna mówi Mateusz Stańczyk z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Ekonomiczna Polskiego Radia)
Mateusz Stańczyk z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy
Mateusz Stańczyk z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy Foto: Polskie Radio

Wynagrodzenie to jest określane w kwocie brutto, a to oznacza, że należy do tego nie tylko pensja, która otrzymuje pracownik na rękę, ale również wszystkie świadczenia społeczne, czyli składka na ubezpieczenie emerytalne czy rentowe.

W Polsce wysokość płacy minimalnej ustalana jest w wyniku negocjacji członków Komisji Trójstronnej, czyli związków zawodowych, pracodawców oraz strony rządowej. W tym roku pensja minimalna w Polsce wynosi 1680 złotych.

Wiele świadczeń otrzymywanych przez pracowników jest obliczanych na podstawie minimalnego wynagrodzenia w danym roku. Wpływa ono m.in. na dodatek za pracę w porze nocnej, na odprawę dla zwalnianych grupowo a także na minimalną podstawę wymiaru zasiłku chorobowego,

Wysokość płacy minimalnej wpływa też na wysokość odszkodowania dla ofiar mobbingu i dyskryminacji w pracy. Zgodnie z prawem, nie może być ono niższe niż minimalne wynagrodzenie w kraju.

Justyna Golonko, abo

 

''

Zobacz więcej na temat: płaca minimalna
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wyższe płace i etaty dla firm wygrywających przetargi

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2014 21:39
Cena nie będzie już wyłącznym kryterium rozstrzygania przetargów, a wykonawcy będą zatrudniali pracowników na umowach o pracę, i nie będą mogli im płacić mniej niż wynosi płaca minimalna. Takie rozwiązania przewiduje uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o zamówieniach publicznych. Rynek kontraktów przetargowych w Polsce to ponad 130 mld zł rocznie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ubóstwo i wykluczenie po polsku

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2014 18:27
Bezrobocie, niskie płace, niepełnosprawność, wielodzietność – to tylko niektóre z czynników, które mogą sprzyjać ubóstwu i wykluczeniu. W 2013 roku poniżej minimum egzystencji żyło ponad 7 proc. Polaków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd przyjął budżet na 2015 rok: PKB wzrośnie o 3,4 proc. i 46 mld deficytu

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2014 18:00
Rząd przyjął w środę wstępnie projekt budżetu na 2015 rok - poinformowała rzeczniczka resortu finansów Wiesława Dróżdż. MF planowało deficyt w wysokości 46 mld 80 mln zł, dochody na poziomie 297 mld 252 mln zł 925 tys. zł, a wydatki - 343 mld 332 mln 925 tys. zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielka Brytania od 1 października podnosi płacę minimalną. Również dla imigrantów

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2014 08:32
Zapowiadana na początku 2014 roku podwyżka płacy minimalnej w Wielkiej Brytanii wchodzi w życie od 1 października. Minimalna stawka godzinowa wzrośnie o 19 pensów i będzie wynosiła 6,50 GBP.
rozwiń zwiń