Gospodarka

Stopa zastąpienia

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2014 18:25
Stopa zastąpienia to wskaźnik stosowany w systemie emerytalnym. Wyróżnia się jej dwa rodzaje: ogólną, czyli relację przeciętnej emerytury do przeciętnego wynagrodzenia, oraz indywidualną, którą wylicza się, dzieląc wysokość pierwszej emeryty przez wartość ostatniej pensji.
Audio
  • Co to jest stopa zastąpienia tłumaczy prof. Tadeusz Szumlicz ze Szkoły Głównej Handlowej /Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Prof. Tadeusz Szumlicz ze Szkoły Głównej Handlowej
Prof. Tadeusz Szumlicz ze Szkoły Głównej HandlowejFoto: Polskie Radio

Stopa zastąpienia zależy od momentu przejścia na emeryturę. Im później to się robi, tym zgromadzony kapitał jest dzielony przez mniejszą liczbę miesięcy.

Obecnie przeciętne dalsze trwanie życia osoby w wieku 67 lat to ok. 200 miesięcy. Jej emerytura będzie wynikiem prostego działania matematycznego, czyli podzielenia wartości pieniędzy odłożonych w ZUS i OFE przez 200.
Ogólna stopa zastąpienia wynosi obecnie 62 procent. Gdy w życie wchodził nowy system emerytalny, było to 68 procent.

Błażej Prośniewski

 

''

Zobacz więcej na temat: emerytura
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rząd chce wprowadzić "czeki na starość". Ich wartość ma wynieść od 650 do 1000 zł

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2014 10:04
Milion starszych ludzi w Polsce nie jest w stanie samodzielnie o siebie zadbać. W 2035 r. będzie ich 2,5 mln. Aby pomóc im i ich rodzinom, państwo zamierza wprowadzić "czeki na starość" - czytamy w "Gazecie Wyborczej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Połowa seniorów ma poważne kłopoty finansowe

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2014 16:13
Badanie przeprowadzone przez TNS Polska dla Grupy Kruk wykazało, że prawie połowa osób powyżej 60 roku życia ma czasami kłopoty z dopięciem budżetu, a 14 procent ma takie problemy często.
rozwiń zwiń