Gospodarka

Dzień Wolności Podatkowej

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2014 23:11
Dzień Wolności Podatkowej to symboliczna data określająca, od kiedy zaczynamy pracować na siebie i nasze rodziny, a nie na daniny dla państwa. Na obciążenia podatkowe składają się PIT, CIT, ale także VAT, akcyza i podatki lokalne.
Audio
  • Czym jest Dzień Wolności Podatkowej, gdzie się narodził i co obrazuje, tłumaczy Andrzej Sadowski z Centrum Adama Smitha./Sylwia Zadrożna /Naczelna Redakcja Gospodarcza PR SA/.
Andrzej Sadowski z Centrum Adama Smitha
Andrzej Sadowski z Centrum Adama SmithaFoto: Polskie Radio

Do obliczania Dnia Wolności Podatkowej służy relacja między wydatkami publicznymi, a Produktem Krajowym Brutto.

Pomysł wyliczania Dnia Wolności Podatkowej narodził się w Stanach Zjednoczonych na początku XX wieku. Wtedy przypadał on pod koniec stycznia, a obecnie zazwyczaj w kwietniu.

W Polsce Dzień Wolności Podatkowej przypada najczęściej w czerwcu, ale są kraje, w których obciążenia podatkowe są wyższe i ta symboliczna data przypada dopiero po wakacjach, tak jest na przykład w Szwecji.

Sylwia Zadrożna

 

 

''

Zobacz więcej na temat: podatki
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowa Ordynacja podatkowa: powstanie w dwóch etapach

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2014 19:28
Resort finansów zrealizuje obietnicę Ewy Kopacz o nowych przepisach podatkowych w dwóch etapach - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brytyjski rząd poinformuje każdego obywatela, na co wydawane są jego podatki

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2014 13:21
Począwszy od poniedziałku brytyjski urząd podatkowy rozsyła listy do wszystkich 24 milionów płatników podatku dochodowego z informacją, na co rząd wydaje pobrane od nich pieniądze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od 2015 r. każdy lekarz musi mieć w gabinecie kasę fiskalną

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2014 17:43
Od przyszłego roku m.in. wszyscy lekarze, fryzjerzy, kosmetyczki czy właściciele warsztatów samochodowych, będą musieli mieć zainstalowane kasy fiskalne. Tak wynika z projektu rozporządzenia, które przygotowało Ministerstwo Finansów.
rozwiń zwiń