Gospodarka

Euroobligacje

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2014 09:10
Euroobligacje to termin, który może być rozumiany dwojako.
Audio
  • Czym są euroobligacje, jakie maja znaczenie dla państw i dla krajów, tłumaczy Adam Czerniak, Główny Ekonomista, Polityka Insight./Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Adam Czerniak, Główny Ekonomista, Polityka Insight.
Adam Czerniak, Główny Ekonomista, Polityka Insight.Foto: Polskie Radio

Po pierwsze, mówi się o nich w kontekście strefy euro i ewentualnych obligacji emitowanych przez państwa Eurolandu.  Ich głównym celem byłoby finansowanie zadłużenia krajów, które posiadają wspólną walutę.

Jak zauważa Adam Czerniak, główny ekonomista Polityki Insight, na ten temat dyskutuje się już od dawna, mimo to, ich wprowadzenie - ze względów politycznych - jest jednak bardzo mało prawdopodobne.

Drugie, bardziej rozpowszechnione, znaczenie tego terminu odnosi się do obligacji wypuszczanych przez  firmy, a czasami przez rządy lub samorządy. Są one emitowane nie w walucie krajowej, a w euro i są skierowane przede wszystkim dla inwestorów zagranicznych.

Jak zauważa Adam Czerniak, euroobligacje mają dwie zasadnicze korzyści. Po pierwsze, oprocentowanie, które w strefie euro jest niższe niż w Polsce, więc dany emitent płaci po prostu mniej za pozyskany kapitał.

Po drugiej, kurs walutowy. Podmioty krajowe na spłatę muszą wymienić euro, a zatem jeżeli złoty się umacnia, spada wartość odsetek, które emitenci obligacji muszą zapłacić. Mniej korzystna sytuacja jest natomiast wtedy, gdy polska waluta słanie. –To jest ryzyko, które należy mieć na uwadze - konkluduje ekspert.

Błażej Prośniewski

Zobacz więcej na temat: dług publiczny obligacje
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak