Gospodarka

Specjalna Strefa Ekonomiczna

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2014 19:10
Specjalna Strefa Ekonomiczna to wyodrębniony obszar Polski, na którym inwestujący przedsiębiorcy mogą korzystać z pomocy publicznej w postaci zwolnienia z podatku dochodowego.
Audio
  • Czym są Specjalne Strefy Ekonomiczne i jakie pełnią role w gospodarce, mówi Teresa Korycińska, wicedyrektor Departamentu Instrumentów Wsparcia Ministerstwa Gospodarki. /Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Teresa Korycińska, wicedyrektor Departamentu Instrumentów Wsparcia Ministerstwa Gospodarki.
Teresa Korycińska, wicedyrektor Departamentu Instrumentów Wsparcia Ministerstwa Gospodarki.Foto: Polskie radio

Celem tego działania jest przyspieszenie rozwoju poszczególnych regionów poprzez przyciąganie nowych inwestycji, promocję eksportu i tworzenie nowych miejsc pracy.

Z tego też powodu przedsiębiorcy, którzy chcą inwestować na terenie stref, i korzystać z preferencji, zobowiązują się do poniesienia określonych nakładów inwestycyjnych i do zatrudnienia określonej liczby osób.

W Polsce mamy 14 specjalnych stref ekonomicznych. Najstarszą jest powstała w roku 1995 Strefa Euro-Park Mielec, a największą - Katowicka SSE. Na objęcie danego terenu statusem SSE zgodę wyraża Rada Ministrów, na wniosek Ministra Gospodarki.

Według danych na koniec czerwca bieżącego roku, wartość inwestycji w SSE wyniosła ponad 96 miliardów złotych. Według szacunków KPMG, na koniec roku wartość tych inwestycji może przekroczyć 100 miliardów.

Sylwia Zadrożna

''

Zobacz więcej na temat: firmy GOSPODARKA podatki
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak