Gospodarka

Unia walutowa

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2014 21:00
O unii walutowej mówimy wtedy, gdy grupa krajów decyduje się na posługiwanie się wspólną walutą i prowadzenie wspólnej polityki pieniężnej, kursowej. Najbardziej znanym przykładem unii walutowej jest strefa euro.
Audio
  • Czym jest unia walutowa i co ona oznacza dla państw, które je tworzą, wyjaśnia Anna Kosior z Instytutu Ekonomicznego Narodowego Banku Polskiego./Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Anna Kosior z Instytutu Ekonomicznego Narodowego Banku Polskiego.
Anna Kosior z Instytutu Ekonomicznego Narodowego Banku Polskiego.Foto: Polskie radio

Ale mamy też dwie unie walutowe w Afryce – Unię Państw Afryki Zachodniej i Unię Państw Środkowej Afryki, jest też Wschodniokaraibska Unia walutowa.

Czasami spotyka się szersze pojęcie unii walutowej i wtedy jako unię walutową określa się także reżim monetarny kraju federacyjnego. – W tym przypadku za unię walutową uznaje się Stany Zjednoczone – mówi Anna Kosior z Instytutu Ekonomicznego Narodowego Banku Polskiego.

Unie walutowe historycznie stanowiły zazwyczaj element szerszej strategii integracyjnej nakierowanej na pogłębienie nie tylko integracji gospodarczej pomiędzy krajami, ale także politycznej. I ten czynnik polityczny odgrywa kluczową rolę. Jeśli chodzi o korzyści gospodarcze, to są nimi przede wszystkim: spadek kosztów transakcyjnych i ograniczenie ryzyka kursowego.

Z kolei najważniejszym wyzwaniem związanym z przystąpieniem do unii walutowej jest kwestia rezygnacji z niezależnej polityki pieniężnej i kursowej danego kraju.​

Karolina Mózgowiec

''

Zobacz więcej na temat: finanse Unia Europejska waluty
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezes EBC Mario Draghi: Europa może dodrukować euro

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2014 11:22
EBC na początku przyszłego roku zdecyduje, czy musi podjąć dodatkowe działania, by ożywić gospodarkę strefy euro - ogłosił w czwartek jego szef Mario Draghi, wspierając oczekiwania analityków w sprawie decyzji o tzw. dodruku pieniędzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po decyzji EBC o nie zmienianiu stóp procentowych w Europie euro wzrosło, a giełdy traciły

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2014 08:07
Mario Draghi nie sprawił rynkom świątecznego prezentu i nie ogłosił skupu rządowych obligacji. Na to trzeba będzie jeszcze trochę zaczekać. Jednak nie tak długo. Program QE najpóźniej zostanie uruchomiony w I kwartale 2015 roku.
rozwiń zwiń