Gospodarka

Obligacje wieczyste

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2014 18:52
Obligacje wieczyste to obligacje, których emitent nie musi wykupywać. To znaczy, że emitując zobowiązuje się do płacenia odsetek przez cały okres życia obligacji, który może być wiecznością.
Audio
  • Czym są obligacje wieczyste, dlaczego firmy je emitują a inwestorzy je kupują, tłumaczy Roland Paszkiewicz z Centralnego Domu Maklerskiego Pekao S.A./ Karolina Mózgowiec /Naczelna Redakcja Gospodarcza PR SA/.
Roland Paszkiewicz z Centralnego Domu Maklerskiego Pekao S.A.
Roland Paszkiewicz z Centralnego Domu Maklerskiego Pekao S.A. Foto: Polskie Radio

Emitowanie tego typu obligacji ma długą historię. Brytyjski skarb państwa wyemitował obligacje, które miały sfinansować wojny napoleońskie i miały być nigdy nie wykupione. Teraz emitują je banki, bo pieniądze pozyskane z emisji tych obligacji mogą sobie zaliczać do kapitałów własnych, jednocześnie płacąc inwestorom odsetki.

– Ale nie zawsze jest tak, że nie mogą ich nigdy wykupić  - tłumaczy Roland Paszkiewicz z Centralnego Domu Maklerskiego Pekao S.A. – W obecnych realiach obietnica jest następująca: emitujemy obligacje, od których możemy płacić odsetki do „końca świata”, ale jeśli sytuacja będzie tego wymagać, możemy je wykupić, choć z reguły stosuje się klauzulę mówiącą, że może to nastąpić nie wcześniej niż po 5-10 latach od momentu emisji.

Dla inwestorów plusem obligacji wieczystych są wyższe odsetki niż od standardowych obligacji pięcio,  czy dziesięcioletnich.

Karolina Mózgowiec

''

Zobacz więcej na temat: finanse obligacje
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Obligacje na dopalaczu. 100 zmian, które mają rozruszać rynek

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2014 22:19
Rząd przyjął projekt ustawy, która ma wesprzeć rozwój rynku długoterminowych, nieskarbowych papierów dłużnych. Nowelizacja przewiduje aż 100 zmian ułatwiających życie tak emitentom jak i inwestorom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niełatwa dywersyfikacja portfela obligacji korporacyjnych

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2014 10:18
Konieczność rozproszenia ryzyka podczas inwestycji w papiery dłużne firm wydaje się oczywista. Ale teoria nie nadąża za praktyką, bo niezależnie czy kupujemy obligacje na rynku pierwotnym, czy na wtórnym, to musimy liczyć się z całym szeregiem przeszkód do pokonania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obligacje firm biją rekordy. Na jaki zysk można liczyć?

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2014 10:15
Rynek papierów dłużnych przedsiębiorstw rozwija się bardzo dynamicznie. Od stycznia do sierpnia tego roku polskie firmy wypuściły obligacje o wartości 12,5 mld zł. To już prawie tyle samo, ile w całym ubiegłym roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obligacje wieczyste i podporządkowane dla firm. Które wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2014 18:20
Posłowie uchwalili ustawę umożliwiającą firmom emisję obligacji wieczystych i podporządkowanych. Spytaliśmy specjalistów, jakie znaczenie będą miały dla rynku i przedsiębiorstw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Dmitrowski; umocnienie długu po wypowiedziach Nowotnego

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2014 10:56
Początek bieżącego tygodnia przyniósł poprawę nastrojów na rynkach długu. Po wzrostach rentowności pod koniec ubiegłego tygodnia wywołanych lepszymi od oczekiwań danymi z amerykańskiego rynku pracy, w poniedziałek obligacje odrabiały straty.
rozwiń zwiń