Gospodarka

PIT

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2014 13:14
PIT to podatek dochodowy od osób fizycznych. PIT to również nazwa druków urzędowych, na których podatnicy składają deklaracje rozliczeniowe dotyczące podatku od dochodów osobistych.
Audio
  • Co to jest PIT, jak i kiedy należy go rozliczyć, tłumaczy Łukasz Bączek, ekspert Crido Taxand. /Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia./.
Łukasz Bączek, ekspert Crido Taxand.
Łukasz Bączek, ekspert Crido Taxand.Foto: Polskie Radio

Nie na ostatnią chwilę

Z fiskusem, co do zasady, trzeba się rozliczyć w terminie 4 miesięcy od zakończenia roku podatkowego, czyli do 30 kwietnia.

Łukasz Bączek, ekspert Crido Taxand, tłumaczy, że warto pomyśleć o tym wcześniej, i kilka rzeczy sobie ułatwić.

– Jeżeli uzyskujemy dochody, które są rozliczane liniowo, np. z działalności gospodarczej, to zasada jest taka, że płacimy zaliczkę do 20. dnia następnego miesiąca. W przypadku grudnia możemy sobie tego zaoszczędzić. Trzeba jednak do 20. stycznia złożyć zeznanie za cały rok. W tym przypadku jest to PIT 36L.

Jeśli chodzi o styczeń, to warto też pamiętać o formularzu PIT 28, czyli o deklaracji na której podsumowujemy dochody uzyskane ryczałtowo. Tutaj chodzi m.in. o osoby, które wynajmują mieszkania

– Już w styczniu można złożyć takie zeznanie i w zasadzie to, co im zostanie, to pamiętać o tym, żeby rozliczyć się z dochodów ogólnych oraz uzyskiwanych z działalności gospodarczej.

Pracodawco, pamiętaj!

Pracodawca z kolei powinien pamiętać o tzw. informacjach podsumowujących, chodzi o dane dotyczące dochodów uzyskanych przez pracowników oraz zaliczek, które zostały od nich odprowadzone do urzędu skarbowego.

– Jeżeli pracodawca składa formularze elektroniczne, będzie mógł to zrobić do lutego, jeśli tradycyjnie, to do końca stycznia - przypomina ekspert.

Ulgi i odliczenia

Odliczenia, które obowiązywały w zeszłym roku nie zmieniają się.  To, co możemy odliczyć to ulga na dzieci,  wydatki rehabilitacyjne czy też darowizny przekazane np. na cele kultu religijnego.

Błażej Prośniewski

Zobacz więcej na temat: pit podatki
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ulgi na dzieci wzrosną. Rząd przyjął projekt zmian w podatkach

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2014 14:52
Projekt podwyższający o 20 proc. ulgę podatkową na trzecie i kolejne dziecko przyjął rząd na wtorkowym posiedzeniu. Oprócz zwiększenia odpisu zmiany pozwolą wykorzystać pełną kwotę ulgi osobom najmniej zarabiającym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe ulgi na dzieci: można sporo zyskać, ale i stracić, np. zasiłek rodzinny

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2014 19:40
Na nowych ulgach na dzieci dla rodzin wielodzietnych można sporo zyskać, tyle, że trzeba uważać – w niektórych przypadkach można je stracić. Wystarczy, że suma środków z uzyskanych ulg przekroczy nasze roczne daniny – wtedy nic nie dostaniemy z urzędu skarbowego. Możemy mieć też problem z zasiłkiem rodzinnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PIT 2014 wypełni za podatników fiskus. Prezydent podpisał ustawę

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2014 16:00
Od przyszłego roku fiskus będzie mógł wstępnie wypełniać za podatników deklaracje PIT - taki ma być skutek nowelizacji, którą podpisał prezydent Bronisław Komorowski.
rozwiń zwiń