X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Polska - liderem w produkcji owoców i warzyw dzięki UE

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2015 13:56
Unijne dotacje zostały przeznaczone na modernizację sprzętu, budowę magazynów i przyczyniły się do wzrostu konkurencyjności polskich produktów za granicą.
Audio
  • Andrzej Gross- prezes ARiMR oraz producenci o unijnych środkach dla grup producentów owoców i warzyw/ Program 1 PR/ Kamil Piechowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza PR SA
Rosja utrzymała embargo na produkty spożywcze z UE
Rosja utrzymała embargo na produkty spożywcze z UEFoto: Glow Images/East News


Dopłaty dla producentów owoców i warzyw
Polskie grupy producentów owoców i warzyw wykorzystały możliwości dofinansowania z Unii Europejskiej. W ciągu ostatnich 11 lat trafiła do nich suma 7,5 mld złotych.
Dzięki unijnym pieniądzom polscy rolnicy stali się znaczącą siłą nie tylko w Europie, ale także na świecie - podkreśla Andrzej Gross, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa: – Staliśmy się poważnym podmiotem na rynku europejskim i światowym w produkcji między innymi jabłek, owoców miękkich oraz cebuli, marchwi i innych warzyw. W produkcji jabłek Polska jest - po Chinach i Stanach Zjednoczonych - w ścisłej czołówce światowej.

Przeznaczenie dotacji
Dofinansowanie z Unii Europejskiej zostało przeznaczone przede wszystkim na modernizację sprzętu, co wpłynęło na podwyższenie jakości polskich produktów. Został zbudowany potencjał, który pozwala nie tylko wyprodukować towar na polu, ale go przygotować, jeśli trzeba zmagazynować tak, by nie tracił na jakości oraz zaoferować klientowi w najwyższej jakości. Dlatego polscy producenci są traktowani na rynkach poważnie.

Krzysztof Furmański, prezes zarządu spółki "Bialski Owoc", otrzymał dofinansowanie w wysokości 70 mln złotych. Pieniądze przeznaczył m.in. na usprawnienie produkcji i technologie sprawdzania jakości jabłek. Jak mówi: – Linie technologiczne do sortowania i pakowania jabłek są naprawdę wysokiej jakości.

Przetrwanie rosyjskiego embarga
Dzięki unijnym pieniądzom możliwe było także pokonanie przeszkód w postaci rosyjskiego embarga na polskie owoce. Jak mówi prezes Andrzej Gross: - Z dnia na dzień ten rynek został zamknięty, ale patrząc z perspektywy czasu, wielu producentów – zwłaszcza grupy owocowo-warzywne – znalazło już nowe rynki zbytu albo je zdobywają. Paradoksalnie, rosyjskie embargo spowodowało, że grupy producenckie zyskały zupełnie inne rynki zbytu. Tak jak Krzysztof Furmański z "Bialskiego Owocu": – W obliczu embarga szukamy nowych rynków zbytu, dostarczamy towar do krajów zachodnich, do Czarnogóry, Serbii, Rumunii, Chorwacji, Czech.

Grupa producentów „Pieczarka  Centrum” otrzymała 17 mln złotych unijnego wsparcia. Jak mówi jej prezes Dariusz Wychowałek: - Te pieniądze pozwalają odważniej i z większymi ambicjami patrzeć w przyszłość. Liczymy na to, że w przeciągu 3-4 miesięcy uda nam się stworzyć konsorcjum. Na razie rozmawiamy z trzema grupami, chcemy, aby w konsorcjum było pięć grup, które wspólnie będą sprzedawać towar.

Rozwój polskich grup producentów warzyw i owoców pozwala im coraz śmielej wchodzić na inne rynki, m.in. na bardzo wymagający rynek azjatycki.

***

Przygotował: Kamil Piechowski

Gość: Andrzej Gross-prezes ARiMR oraz Krzysztof Furmański-prezes "Bialski Owoc" i Dariusz Wychowałek-prezes „Pieczarka  Centrum”

Data emisji: 13.07.2015

Godzina emisji: 12.55

ut

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak