Gospodarka

ARiMR: 500 tys. zł na inwestycje na obszarach Natura 2000

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2017 14:53
Od 28 września do 27 października 2017 roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała od rolników wnioski o udzielenie pomocy przy realizacji inwestycji na obszarach Natura 2000.
Audio
  • O pomocy przy realizacji inwestycji na obszarach Natura 2000 mówiła w radiowej Jedynce Małgorzata Niemiec, dyrektor Departamentu Działań Inwestycyjnych w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Unsplash/Pixabay/CC0 Public Domain

O wsparcie mogą ubiegać się rolnicy, zarówno osoby fizyczne, jak i prawne, a także spółki osobowe będące posiadaczami samoistnymi lub zależnymi gospodarstwa rolnego, o powierzchni co najmniej jednego hektara gruntów rolnych. Dotyczy to także podmiotów posiadających nieruchomość służącą do prowadzenia produkcji w zakresie działów specjalnych. Istotne jest również to, aby łączna powierzchnia trwałych użytków zielonych położonych na obszarach Natura 2000, wynosiła  w gospodarstwie co najmniej jeden hektar - wyjaśnia Małgorzata Niemiec, dyrektor Departamentu Działań Inwestycyjnych w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Jaką pomoc można otrzymać?

Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 500 tysięcy złotych i taką pomoc może otrzymać rolnik, który będzie realizował inwestycje w zakresie projektów budowlanych. W sytuacji, kiedy projekt nie będzie dotyczył budowy lub remontu budynku, a  na przykład przedsięwzięć  zakupowych, maksymalna kwota wsparcia wynosi 200 tysięcy złotych.

Jakie projekty za otrzymaną kwotę można zrealizować?

W ramach działania "Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000", będzie można realizować wszelkie projekty, które przyczynią się do utrzymania i użytkowania w gospodarstwie trwałych użytków zielonych.

Gdy inwestycja będzie związana z produkcją zwierzęcą, projekt może dotyczyć  jedynie przedsięwzięć związanych  z chowem zwierząt trawożernych (np. bydła domowego, kóz, owiec). W wyniku realizacji takiej inwestycji musi nastąpić rozwój prowadzonej w gospodarstwie produkcji zwierzęcej. Będzie można realizować projekty polegające na budowie, remoncie i modernizacji budynków wykorzystywanych do takiej produkcji, wraz z zakupem wyposażenia do nich.

Możliwa jest też realizacja inwestycji polegających na zakupie maszyn i urządzeń służących do przechowywania, składowania lub zadawania pasz, pojenia, pozyskiwania mleka, również wyposażenia trwałych użytków zielonych w gospodarstwach. Przewidziano możliwość dofinansowania zakupu ciągnika.

Wnioski o pomoc należy składać w oddziałach regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od 28 września do  27 października. Wniosek może być  złożony osobiście lub za pośrednictwem poczty. W tym drugim przypadku należy pamiętać, aby nadać przesyłkę w terminie naboru, czyli do 27 października. 

Dariusz Kwiatkowski

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Materiał opracowany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Instytucja Zarządzająca PROW 2014 - 2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.”

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Inwestycje na obszarze Natura 2000. Ważne terminy

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2017 12:55
Rolnicy gospodarujący na obszarze Natura 2000 otrzymają wsparcie przy realizacji inwestycji. Muszą jednak przedstawić opinię specjalistów, że planowane przedsięwzięcie nie zagraża środowisku naturalnemu.  
rozwiń zwiń