Gospodarka

Święto Konia Arabskiego w Janowie Podlaskim. Jakie atrakcje przygotowano w tym roku?

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2017 08:40
Już dziś w Janowie Podlaskim początek Święta Konia Arabskiego. Jego kulminacyjnym punktem jest aukcja Pride of Poland, która od lat ściąga kupców z całego świata.
Audio
  • O tegorocznych obchodach Święta Konia Arabskiego mówił w „Agro-Faktach” radiowej Jedynki Witold Strobel, wiceprezes Agencji Nieruchomości Rolnych (Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Klacz Galerida w Janowie Podlaskim w zeszłym roku
Klacz Galerida w Janowie Podlaskim w zeszłym rokuFoto: IAR/ Łukasz Kowalski

Dni Konia Arabskiego organizowane są w Janowie Podlaskim od 1969 roku. A dziś Święto Konia Arabskiego, którego kulminacyjnym punktem jest aukcja Pride of Poland, przypomina Witold Strobel, wiceprezes Agencji Nieruchomości Rolnych.

W tym roku od 11 do 13 sierpnia w Janowie odbędzie się Polski Narodowy Pokaz Koni Arabskich. Będą wówczas prezentowane klacze i ogiery z rodzimej hodowli. Konie są oceniane przez międzynarodowy skład sędziowski w 11 klasach wiekowych. Najlepsze walczą w kategoriach: Czempionat Polski Klaczy Młodszych, Czempionat Polski Ogierów Młodszych, Czempionat Polski Klaczy Starszych, Czempionat Polski Ogierów Starszych.

Prestiżowa aukcja Pride of Poland

Natomiast w niedzielne popołudnie rozpocznie się aukcja Pride of Poland, na której wystawione zostaną konie pochodzące nie tylko z naszych stadnin państwowych, ale także z hodowli prywatnych.

Aukcja Pride of Poland od lat ściąga kupców z całego świata. Będą miłośnicy i hodowcy koni ze Stanów Zjednoczonych, z Europy, duża delegacja z Chin i oczywiście goście ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Kataru, Kuwejtu.

Na gości czeka wiele atrakcji

Na terenie stadniny zorganizowana zostanie przestrzeń na kiermasz sprzętu i akcesoriów jeździeckich, a także produktów regionalnych. Święto Konia Arabskiego zostanie połączone z obchodami 200-lecia Stadniny w Janowie Podlaskim. Z tej okazji program obchodów zakłada aż 14 wydarzeń specjalnych, np. zawody sportowe, konferencję naukową, Dzień Stadniny Koni Janów Podlaski na Torze Wyścigowym Służewiec i na Torze Wyścigowym Partynice.

Dodatkowym walorem jest piękno podlaskiego krajobrazu, a spacer po nadbużańskich łąkach, po emocjach i atrakcjach aukcji na pewno będzie znakomitym relaksem

Janów zaprasza wszystkich już od 11 do 13 sierpnia, ale pobyt można przedłużyć do 15 sierpnia, kiedy to swoje stajnie otworzą stadniny w Białce i Michałowie. 

Duma Polski

Choć dość powszechnie uważamy, że konie arabskie są hodowane w Polsce od wieków, to nie do końca prawda.

Pierwsze araby pojawiły się w Janowie Podlaskim w 1920 r. - mówi Witold Strobel. Rasa, która przybyła do nas z Bliskiego Wschodu w XVIII wieku, cieszy wielkim uznaniem na całym świecie. W Polsce hodowana jest od prawie 100 lat. Natomiast sama janowska stadnina jest znacznie starsza, w tym roku mija 200 lat od jej założenia. Wcześniej w Janowie Podlaskim hodowano konie pełnej krwi angielskiej. Lata doświadczeń wykazały, że konie zarówno araby, jak i inne rasy, znakomicie się czują w tamtych warunkach klimatycznych, odpowiadają im pasze i bezkresne podlaskie łąki.

Utrzymanie cennych rodowodów hodowanych tam koni to najważniejsza misja stadnin państwowych, nie tylko Janowa, ale Michałowa, czy Białki, realizowana z powodzeniem.

Elżbieta Mamos, awi

Partnerem audycji jest Agencja Nieruchomości Rolnych.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pride of Poland: katalog koni już gotowy

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2017 20:53
Katalog koni arabskich wystawionych na sprzedaż na aukcję główną Pride of Poland oraz Letnią Aukcję Summer Sale w Janowie Podlaskim jest już gotowy. Za przygotowanie wydawnictwa odpowiadała stadnina koni w Michałowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święto Konia Arabskiego w Janowie Podlaskim coraz bliżej. Na aukcje trafi ponad 50 koni

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2017 12:35
Od 11 do 14 sierpnia potrwa tegoroczne Święto Konia Arabskiego w Janowie Podlaskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janów Podlaski. Kolejna aukcja Pride of Poland

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2017 16:30
Trwa kolejna edycja najbardziej wyczekiwanego wydarzenia w świecie koni arabskich. Program 1 Polskiego Radia - patron medialny imprezy, obszernie relacjonuje to wyjątkowe wydarzenie.
rozwiń zwiń