Gospodarka

ANR podsumowuje pierwsze półrocze 2017 r. Głównym zadaniem dzierżawa gruntów

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2017 08:15
Agencja Nieruchomości Rolnych podsumowała wyniki swojej działalności w pierwszym półroczu 2017 r. Jakie były jej główne cele i jak udało się je zrealizować, wyjaśnia w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia Witold Strobel, wiceprezes ANR.
Audio
  • O działalności Agencji Rynku Rolnego w I półroczu tego roku mówił w „Agro-Faktach” radiowej Jedynki Witold Strobel, wiceprezes ANR (Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Ziemia pozostająca w dyspozycji ANR dzierżawiona jest w wyniku przetargów.
Ziemia pozostająca w dyspozycji ANR dzierżawiona jest w wyniku przetargów. Foto: Pixabay.com

Najważniejszym obecnie obszarem funkcjonowania Agencji Nieruchomości Rolnych jest dzierżawa ziemi pozostającej w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa. W tej chwili w Zasobie jest prawie 1 380 tysięcy ha, z tego w dzierżawie jest przeszło 1 mln ha. Pozostało do rozdysponowania jeszcze ok 200 tys. ha. Witold Strobel, wiceprezes ANR, przypomina, że kiedy 25 lat temu ANR rozpoczynała swoją działalność, było to 4,5 mln ha.

Przetargi na dzierżawę

Ziemia pozostająca w dyspozycji ANR dzierżawiona jest w wyniku przetargów. Przetargi są realizowane w oddziałach terenowych ANR.

Od początku tego roku do końca czerwca Agencja przeprowadziła łącznie 6650 przetargów na dzierżawę, co oznacza, że dziennie przeprowadzano 37 przetargów. ANR zaoferowała do dzierżawy grunty o pow. 41,1 tys. ha. Rozstrzygnięte zostały 4644 przetargi  na dzierżawę (w tym również przetargi ofertowe).  Do końca czerwca br. roku zawartych zostało 4,7 tys. umów dzierżawy, na podstawie których Agencja wydzierżawiła rolnikom 42 114 ha gruntów.

Dzierżawa jest realizowana w porozumieniu z tzw. czynnikiem społecznym, czyli w komisjach biorą udział rady społeczne składające się z przedstawicieli najważniejszych organizacji rolników działających na danym terenie. To oni decydują, jakie kryteria, stosowane do  oceny rolników ubiegających się o dzierżawę, są brane pod uwagę. Wśród  tych kryteriów uwzględniana jest wielkość gospodarstwa, ale także charakter produkcji rolniczej, dodatkowe punkty może uzyskać młody rolnik.  Największą powierzchnię gruntów w  I półroczu  wydzierżawiono rolnikom w woj. zachodniopomorskim, dolnośląskim, warmińsko-mazurskim, lubuskim, wielkopolskim i pomorskim.

Sprzedaż ziemi z zasobów ANR

Witod Strobel przypomina, że rolnicy indywidualni mogą także ziemię kupować. Są to działki do 2 ha. Sprzedaż odbywa się najczęściej podczas przetargów zamkniętych, na które składane są oferty pisemne. Do końca czerwca przeprowadzono ok. 17 900 przetargów podczas których sprzedano ponad 2780 ha.
Witold Strobel podkreśla jednocześnie, że rolnicy mając do wyboru dzierżawę lub kupno ziemi, zdecydowanie wybierają jej dzierżawę.

Elżbieta Mamos

Partnerem audycji jest Agencja Nieruchomości Rolnych.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

ANR: grunty dla samorządów

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2017 21:00
Agencja Nieruchomości Rolnych jest uprawniona do nieodpłatnego przekazywania gruntów na rzecz samorządów. Korzystając z takich możliwości wspiera społeczności lokalne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ANR: dominuje dzierżawa, ale kupić ziemię nadal można

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2017 19:26
30 kwietnia 2016 roku weszły w życie przepisy ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Od tej chwili grunty te mają by zagospodarowywane głównie poprzez dzierżawę.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

1 września ruszy Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Przejmie część zadań ARR i ANR

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2017 15:01
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) rozpocznie działalność 1 września tego roku.  Przejmie on część pracy Agencji Rynku Rolnego (ARR) oraz wszystkie zadania Agencji Nieruchomości Rolnych (ANR) - podały agencje rolne.
rozwiń zwiń