Gospodarka

Konsekwencje mocnego dolara i słabego złotego

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2014 14:26
Amerykańska waluta rośnie w siłę i nic nie wskazuje na to, by ta tendencja miała się odwrócić.
Audio
  • Puls gospodarki cz. 1 – gośćmi w Polskim Radiu 24 byli dr Marek Dietl, SGH; Instytut Sobieskiego, Roman Przasnyski, Open Finance; Anita Błaszczak, dziennikarka ekonomiczna "Rzeczpospolitej" /Grażyna Raszkowska, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
  • Puls gospodarki cz. 2 – gośćmi w Polskim Radiu 24 byli dr Marek Dietl, SGH; Instytut Sobieskiego, Roman Przasnyski, Open Finance; Anita Błaszczak, dziennikarka ekonomiczna "Rzeczpospolitej" /Grażyna Raszkowska, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Od lewej: Anita Błaszczak, publicystka Rzeczpospolitej, Roman Przasnyski, analityk Open Finance i dr Marek Dietl, SGH, Instytut Sobieskiego
Od lewej: Anita Błaszczak, publicystka „Rzeczpospolitej”, Roman Przasnyski, analityk Open Finance i dr Marek Dietl, SGH, Instytut SobieskiegoFoto: PR24/PJ

Skąd brała się słabość dolara przez ostatnie dwa lata, wyjaśnia Roman Przasnyski, analityk Open Finance.

- Ta słabość wynikała z polityki prowadzonej przez Fed (System Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych – przyp. red.), czyli utrzymywania bardzo niskich stóp procentowych i skupowania w dużych ilościach obligacji. Łagodna polityka pieniężna zawsze powoduje osłabienie waluty. Dolar był słaby w stosunku do euro i innych walut – mówi Przasnyski.

Roman Przasnyski, analityk Open Finance: słabość dolara wynikała z polityki prowadzonej przez Fed

Tempo zmian polityki pieniężnej, prowadzonej przez Fed, może być różne, ale kierunek jest przesądzony: program skupu obligacji się kończy, a na horyzoncie pojawia się  podwyżka stóp procentowych. To odwrotna sytuacja, do tej, z jaką mamy do czynienia w Europie.

- Dolar będzie zyskiwał na wartości, szczególnie w stosunku do walut europejskich, bo Europejski Bank Centralny idzie w przeciwną stronę, jeżeli chodzi o politykę pieniężną. Niedawno jeszcze raz obniżył stopy procentowe i na pewno będzie je utrzymywał na bardzo niskim poziomie. Przystąpi też do skupu obligacji komercyjnych, a nie wiadomo, czy nie pójdzie też w ślady Fed i nie zacznie skupować również obligacji skarbowych, czyli emitowanych przez państwo – mówi Przasnyski.

Roman Przasnyski: amerykańska waluta będzie zyskiwać na wartości

Słaby złoty wobec dolara może z kolei oznaczać szanse dla naszego eksportu uważa Anita Błaszczak, publicystka „Rzeczpospolitej”.

- To jest zachęta dla firm, żeby wychodzić poza rynki europejskie ze swoim eksportem. Do tej pory to kraje UE są naszymi głównymi odbiorcami, tam jest kierowana większość naszych towarów i usług. Już słyszeliśmy o tym, że producenci jabłek starają się szukać w Azji nowych odbiorców – mówi Błaszczak.

Anita Błaszczak, publicystka „Rzeczpospolitej”: słaby złoty wobec dolara to zachęta dla firm, żeby wychodzić poza rynki europejskie

Na co jeszcze będzie miał wpływ słaby złoty i tanie euro?

- Zdrożeje import z Chin, co może być szansą dla polskich firm np. szyjących i produkujących buty w kraju. Tanie euro może być z kolei barierą do większych inwestycji w innowacje – uważa Błaszczak.

Anita Błaszczak: tanie euro może być barierą dla inwestycji w innowacje

Zmniejszenie rentowności eksportu do UE, spowoduje, że polscy producenci będą musieli zadbać o innowacyjność i zwiększenie przewag konkurencyjnych, tak by móc podnieść ceny. Dziś europejskie rynki podbijają polskie meble - podkreśla Roman Przasnyski.

- Największą przewagę konkurencyjną mają najprostsze nasze wyroby, np. meble – dodaje.

Roman Przasnyski: największą przewagę konkurencyjną mają nasze najprostsze wyroby

Ważne jest jednak, by nasze produkty, w tym polskie meble mogły sprzedawać się pod własnymi markami, a nie markami dystrybutorów czy sieci handlowych.

Grażyna Raszkowska, awi

Zobacz więcej na temat: dolary waluty
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dolar najdroższy od ponad roku. I to nie koniec

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2014 19:06
Słabe dane z Niemiec i bardzo mocne z USA wypchnęły w środę kurs do 3,2658 zł, najwyższego poziomu od ponad roku. To nie koniec rajdu dolara.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dolar najdroższy od czterech lat. Obecnie to dobra lokata

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2014 08:03
Wartość amerykańskiego dolara w stosunku do innych najważniejszych walut na świecie jest najwyższa od czterech lat. Inwestorzy podkreślają, że stanowi on w tej chwili bardzo bezpieczną lokatę. Jest to również jeden z dowodów odbudowywania się amerykańskiej gospodarki po głębokim kryzysie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trzeba przywyknąć do silnego dolara

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2014 20:08
Ostatnie dwa lata przyzwyczaiły nas do słabości amerykańskiej waluty. Jednak od kilku miesięcy ta tendencja ulega wyraźnemu odwróceniu. Dolar idzie w górę i wszystko wskazuje na to, że będzie jeszcze droższy. Oznacza to spore zmiany dla wszystkich, od konsumentów, poprzez inwestorów, na firmach i gospodarkach kończąc.
rozwiń zwiń