X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Konsekwencje mocnego dolara i słabego złotego

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2014 14:26
Amerykańska waluta rośnie w siłę i nic nie wskazuje na to, by ta tendencja miała się odwrócić.
Audio
  • Puls gospodarki cz. 1 – gośćmi w Polskim Radiu 24 byli dr Marek Dietl, SGH; Instytut Sobieskiego, Roman Przasnyski, Open Finance; Anita Błaszczak, dziennikarka ekonomiczna "Rzeczpospolitej" /Grażyna Raszkowska, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
  • Puls gospodarki cz. 2 – gośćmi w Polskim Radiu 24 byli dr Marek Dietl, SGH; Instytut Sobieskiego, Roman Przasnyski, Open Finance; Anita Błaszczak, dziennikarka ekonomiczna "Rzeczpospolitej" /Grażyna Raszkowska, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Od lewej: Anita Błaszczak, publicystka Rzeczpospolitej, Roman Przasnyski, analityk Open Finance i dr Marek Dietl, SGH, Instytut Sobieskiego
Od lewej: Anita Błaszczak, publicystka „Rzeczpospolitej”, Roman Przasnyski, analityk Open Finance i dr Marek Dietl, SGH, Instytut SobieskiegoFoto: PR24/PJ

Skąd brała się słabość dolara przez ostatnie dwa lata, wyjaśnia Roman Przasnyski, analityk Open Finance.

- Ta słabość wynikała z polityki prowadzonej przez Fed (System Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych – przyp. red.), czyli utrzymywania bardzo niskich stóp procentowych i skupowania w dużych ilościach obligacji. Łagodna polityka pieniężna zawsze powoduje osłabienie waluty. Dolar był słaby w stosunku do euro i innych walut – mówi Przasnyski.

Roman Przasnyski, analityk Open Finance: słabość dolara wynikała z polityki prowadzonej przez Fed

Tempo zmian polityki pieniężnej, prowadzonej przez Fed, może być różne, ale kierunek jest przesądzony: program skupu obligacji się kończy, a na horyzoncie pojawia się  podwyżka stóp procentowych. To odwrotna sytuacja, do tej, z jaką mamy do czynienia w Europie.

- Dolar będzie zyskiwał na wartości, szczególnie w stosunku do walut europejskich, bo Europejski Bank Centralny idzie w przeciwną stronę, jeżeli chodzi o politykę pieniężną. Niedawno jeszcze raz obniżył stopy procentowe i na pewno będzie je utrzymywał na bardzo niskim poziomie. Przystąpi też do skupu obligacji komercyjnych, a nie wiadomo, czy nie pójdzie też w ślady Fed i nie zacznie skupować również obligacji skarbowych, czyli emitowanych przez państwo – mówi Przasnyski.

Roman Przasnyski: amerykańska waluta będzie zyskiwać na wartości

Słaby złoty wobec dolara może z kolei oznaczać szanse dla naszego eksportu uważa Anita Błaszczak, publicystka „Rzeczpospolitej”.

- To jest zachęta dla firm, żeby wychodzić poza rynki europejskie ze swoim eksportem. Do tej pory to kraje UE są naszymi głównymi odbiorcami, tam jest kierowana większość naszych towarów i usług. Już słyszeliśmy o tym, że producenci jabłek starają się szukać w Azji nowych odbiorców – mówi Błaszczak.

Anita Błaszczak, publicystka „Rzeczpospolitej”: słaby złoty wobec dolara to zachęta dla firm, żeby wychodzić poza rynki europejskie

Na co jeszcze będzie miał wpływ słaby złoty i tanie euro?

- Zdrożeje import z Chin, co może być szansą dla polskich firm np. szyjących i produkujących buty w kraju. Tanie euro może być z kolei barierą do większych inwestycji w innowacje – uważa Błaszczak.

Anita Błaszczak: tanie euro może być barierą dla inwestycji w innowacje

Zmniejszenie rentowności eksportu do UE, spowoduje, że polscy producenci będą musieli zadbać o innowacyjność i zwiększenie przewag konkurencyjnych, tak by móc podnieść ceny. Dziś europejskie rynki podbijają polskie meble - podkreśla Roman Przasnyski.

- Największą przewagę konkurencyjną mają najprostsze nasze wyroby, np. meble – dodaje.

Roman Przasnyski: największą przewagę konkurencyjną mają nasze najprostsze wyroby

Ważne jest jednak, by nasze produkty, w tym polskie meble mogły sprzedawać się pod własnymi markami, a nie markami dystrybutorów czy sieci handlowych.

Grażyna Raszkowska, awi

Zobacz więcej na temat: dolary waluty
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dolar najdroższy od ponad roku. I to nie koniec

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2014 19:06
Słabe dane z Niemiec i bardzo mocne z USA wypchnęły w środę kurs do 3,2658 zł, najwyższego poziomu od ponad roku. To nie koniec rajdu dolara.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dolar najdroższy od czterech lat. Obecnie to dobra lokata

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2014 08:03
Wartość amerykańskiego dolara w stosunku do innych najważniejszych walut na świecie jest najwyższa od czterech lat. Inwestorzy podkreślają, że stanowi on w tej chwili bardzo bezpieczną lokatę. Jest to również jeden z dowodów odbudowywania się amerykańskiej gospodarki po głębokim kryzysie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trzeba przywyknąć do silnego dolara

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2014 20:08
Ostatnie dwa lata przyzwyczaiły nas do słabości amerykańskiej waluty. Jednak od kilku miesięcy ta tendencja ulega wyraźnemu odwróceniu. Dolar idzie w górę i wszystko wskazuje na to, że będzie jeszcze droższy. Oznacza to spore zmiany dla wszystkich, od konsumentów, poprzez inwestorów, na firmach i gospodarkach kończąc.
rozwiń zwiń