Gospodarka

Polska gospodarka ma się nieźle

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2015 12:12
Dobrze wyglądają też prognozy na najbliższe miesiące. Tak można streścić najnowsze dokumenty NBP i Ministerstwa Finansów.
Audio
  • Puls gospodarki cz. 1 gośćmi Polskiego Radia 24 byli Hubert Kozieł, publicysta Rzeczpospolitej i Parkietu, prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Roland Paszkiewicz, szef działu analiz w CDM PEKAO, Arkadiusz Pączka, dyrektor Centrum Monitoringu Legislacji (Krzysztof Rzyman, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radi
  • Puls gospodarki cz. 2 gośćmi Polskiego Radia 24 byli Hubert Kozieł, publicysta Rzeczpospolitej i Parkietu, prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Roland Paszkiewicz, szef działu analiz w CDM PEKAO, Arkadiusz Pączka, dyrektor Centrum Monitoringu Legislacji (Krzysztof Rzyman, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radi
Od lewej: Hubert Kozieł, publicysta Rzeczpospolitej i Parkietu, prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Roland Paszkiewicz, szef działu analiz w CDM PEKAO, Arkadiusz Pączka, dyrektor Centrum Monitoringu Legislacji
Od lewej: Hubert Kozieł, publicysta Rzeczpospolitej i Parkietu, prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Roland Paszkiewicz, szef działu analiz w CDM PEKAO, Arkadiusz Pączka, dyrektor Centrum Monitoringu LegislacjiFoto: PR24

Z raportu przygotowanego przez bank centralny dotyczącego kondycji sektora przedsiębiorstw na początku roku wynika, że sytuacja jest dobra i stabilna. A to przekłada się na rynek pracy komentuje prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. - Statystyki pokazują, że wraz z poprawą kondycji firm  następuje dość wzrost płac. Warto pamiętać, że Polska ma nadal relatywnie niskie płace w porównaniu do innych krajów w Europie – wyjaśnia specjalistka.

Prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego (PR24) o płacach w Polsce

Polacy nadal emigrują za pracą

Na problem emigracji zarobkowej zwraca uwagę Arkadiusz Pączka, dyrektor Centrum Monitoringu Legislacji w organizacji Pracodawcy RP. - Kwestia emigracji jest nadal znacząca w młodym pokoleniu. Duża część tych osób, pomino wzrostu płac i lepszych pespektyw wyjeżdża z kraju – przypomina gość.

Arkadiusz Pączka, dyrektor Centrum Monitoringu Legislacji w organizacji Pracodawcy RP (PR24) o emigracji

Polski deficyt maleje

Z kolei Puls Biznesu opublikował dziś najnowsze prognozy wzrostu gospodarczego i obniżania deficytu do 2018 roku, które znalazły się w programie konwergencji wysłanym przez resortu finansów do Brukseli.

Pamiętajmy do kogo ten dokument ma trafić podkreśla Roland Paszkiewicz, szef działu analiz w CDM PEKAO. - Ta prognoza jest pisana "na temat", ma ona uzasadniać, że zasługujemy na wyjście nadmiernego deficytu. Trudno, żeby ona nie była optymistyczna w tym kontekście.

Roland Paszkiewicz, szef działu analiz w CDM PEKAO SA (PR24) o prognozie

Polska to nie jest samotna wyspa

W tym roku, w ocenie resortu finansów, nasza gospodarka utrzyma zeszłoroczne tempo wzrostu gospodarczego na poziomie 3,4 proc. W kolejnych latach będzie przyspieszyć, aż do 4 proc. w 2018 roku. Czy te prognozy się sprawdzą? Znaków zapytania jest wiele zaznacza Hubert Kozieł, publicysta Rzeczpospolitej i Parkietu.

Zbyt wiele czynników jest poza naszą kontrolą. Koniunktura w Polsce w dużej mierze zależy od koniunktury w strefie euro. W zeszłym roku mocno w naszą gospodarkę uderzył kryzys rosyjski – przypomina rozmówca.

Hubert Kozieł, publicysta Rzeczpospolitej i Parkietu wielu znakach zapytania

Jak czytamy w dokumencie ministerstwa w tym roku deficyt ma spaść do 2,7 proc. PKB, a w 2018 do zaledwie 1,2 proc.

Krzysztof Rzyman, abo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Komisja Europejska podała prognozy dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2013 11:39
Gorsze dane Komisji Europejskiej dotyczące deficytu finansów publicznych w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mateusz Szczurek: od 2015 r. wzrost gospodarczy przyspieszy

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2014 06:30
- Budżet na 2014 rok będzie budżetem przejścia, a w 2015 r. polska gospodarka ma szanse na powrót na ścieżkę wzrostu gospodarczego w tempie powyżej 3 proc. PKB - poinformował w minister finansów Mateusz Szczurek.
rozwiń zwiń