Gospodarka

Szczyt Grupy Wyszehradzkiej: Polska nie wykorzystuje potencjału współpracy gospodarczej

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2015 13:51
W czwartek w Bratysławie odbędzie się szczyt Grupy Wyszehradzkiej. W czasie spotkania omawiane będą kwestie m.in. polityki klimatycznej oraz wzrostu gospodarczego.
Audio
  • Puls gospodarki cz. 1 – gośćmi w Polskim Radiu 24 byli prof. Elżbieta Mączyńska z SGH i PTE, Monika Kurtek z Banku Pocztowego i Wojciech Warski z BCC /Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
  • Puls gospodarki cz. 2 – gośćmi w Polskim Radiu 24 byli prof. Elżbieta Mączyńska z SGH i PTE, Monika Kurtek z Banku Pocztowego i Wojciech Warski z BCC /Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Prof. Elżbieta Mączyńska z SGH i PTE, Wojciech Warski z BCC i Monika Kurtek z Banku Pocztowego
Prof. Elżbieta Mączyńska z SGH i PTE, Wojciech Warski z BCC i Monika Kurtek z Banku PocztowegoFoto: PR24

W tej ostatniej dziedzinie wiele jest jeszcze do zrobienia, bo potencjał współpracy gospodarczej między Polską a Czechami, Węgrami i Słowacją nie jest dobrze wykorzystywany, tak uważają goście audycji "Puls gospodarki".

- Moim zdaniem wciąż niedostatecznie, a nawet są okresy osłabienia tego potencjału współpracy, a to jest ważne. Chociażby po to, żeby przeciwstawiać się niekorzystnym dla nas rozstrzygnięciom różnych krajów, również Rosji. Dlatego dobrze, że się odbywa takie spotkanie i dobrze, że się do tego wraca - mówi prof. Elżbieta Mączyńska ze Szkoły Głównej Handlowej.

Posłuchaj
00:20 [i] 18.06 z Pulsu o współpracy wyszehradzkiej - Mączyńska.mp3 Prof. Elżbieta Mączyńska: dobrze, że się odbywa takie spotkanie i dobrze, że się do tego wraca

Podobnego zdania jest Wojciech Warski z BCC, który zwraca uwagę na współpracę polsko-czeską. Jak wynika z raportu PwC "Bariery pozataryfowe dla polskich eksporterów żywności w Unii Europejskiej", Czechy są jednym z tych krajów, w którym eksporterom żywności z Polski rzucane są najczęściej kłody pod nogi.

- Oni jeszcze ciągle są mentalnie w Cesarstwie Austro-Węgier. Droga do Austrii jest bardzo krótka, a do Polski, mimo że odległość do granic tych państw z Pragi jest zbliżona, jest strasznie długa. Jeżeli więc teraz w Grupie Wyszehradzkiej odnawiane są rozmowy, również po okresie wstrząsów politycznych, to one powinny skoncentrować się na takim bardzo stanowczym zatrzymaniu wszelkiego rodzaju protekcjonizmu i zjawisk, które nie leżą w sferze przedsiębiorstw, tylko polityków, którzy usiłują ręcznie sterować w tym przypadku handlem - mówi Wojciech Warski.

Posłuchaj
00:34 [i] 18.06 z Pulsu o współpracy wyszehradzkiej - Warski.mp3 Wojciech Warski: rozmowy powinny skoncentrować się na takim bardzo stanowczym zatrzymaniu wszelkiego rodzaju protekcjonizmu i zjawisk, które nie leżą w sferze przedsiębiorstw, tylko polityków

Jak dodaje Monika Kurtek z Banku Pocztowego, dziś trudno sobie wyobrazić, aby kraje Europy Środkowo-Wschodniej stworzyły silny blok polityczno-gospodarczy.

- Stworzenie kolejnego bloku w obecnej sytuacji byłoby bardzo trudne, zwłaszcza że różnice zdań pomiędzy państwami, jak się okazuje, występują. Sama Grupa Wyszehradzka też przewiduje możliwość współpracy z innymi krajami, tak więc teoretycznie ta mogłaby być ona  jeszcze rozszerzana. Jednak na chwilę obecną chyba nikt o tym nie myśli - mówi Monika Kurtek.

Posłuchaj
00:18 [i] 18.mp3 Monika Kurtek: stworzenie kolejnego bloku w obecnej sytuacji byłoby bardzo trudne

W szczycie premierów państw Grupy Wyszehradzkiej weźmie udział także w piątek prezydent Francji Francois Hollande.

Błażej Prośniewski, awi

Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA grupa wyszehradzka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ewa Kopacz: będzie wspólny front krajów UE przeciwnych kwotom imigracyjnym

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2015 14:50
- Kraje Grupy Wyszehradzkiej oraz Hiszpania stworzą wspólny front przeciwko proponowanym przez Komisję Europejską kwotom rozmieszczania uchodźców w UE - zapowiedziała w Brukseli premier Ewa Kopacz.
rozwiń zwiń