X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Brzeszcze sprzedane za złotówkę. Eksperci: to i tak za dużo

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2015 14:09
Tauron i Spółka Restrukturyzacji Kopalń uzgodniły warunki sprzedaży za symboliczną złotówkę kopalni Brzeszcze. Ostateczna umowa czeka m.in. na zgody korporacyjne i pozytywną decyzję UOKiK. Tyle, że jak twierdzą goście audycji Puls Gospodarki Polskiego Radia 24, to bardzo kontrowersyjna decyzja.
Audio
  • Puls Gospodarki cz. 1 - gośćmi Polskiego Radia 24 byli: dr Maciej Stańczuk, wiceprezydent Pracodawców RP; prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i wykładowca Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie; Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium.
  • Puls Gospodarki cz. 2 - gośćmi Polskiego Radia 24 byli: dr Maciej Stańczuk, wiceprezydent Pracodawców RP; prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i wykładowca Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie; Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium.
Gośćmi Pulsu Gospodarki byli, od lewej: dr Maciej Stańczuk, wiceprezydent Pracodawców RP; prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i wykładowca Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie; Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium.
Gośćmi Pulsu Gospodarki byli, od lewej: dr Maciej Stańczuk, wiceprezydent Pracodawców RP; prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i wykładowca Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie; Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium.Foto: PR24

Według Grzegorza Maliszewskiego, głównego ekonomisty Banku Millennium, w obecnych warunkach, taka decyzja nie jest dobrym rozwiązaniem.

Decyzja o połączeniu kopalni z energetyka nie jest oparta o rachunek ekonomiczny

̶  Łączenie kopalni i spółek energetycznych byłoby dobrym pomysłem, gdyby te decyzje podejmowano w oparciu o rachunek ekonomiczny – mówi ekspert.

Złotówka za Brzeszcze to i tak za dużo

Jak podkreśla, ta symboliczna złotówka przy obecnym stanie górnictwa i uwarunkowaniach w których funkcjonuje, to i tak jest wysoka cena, gdyż polskie górnictwo jest niedofinansowane.

Nie można wymuszać decyzji na spółkach publicznych

̶  Problemy górnictwa są zidentyfikowane, nasilają się od lat, spotęgowane zostały drastycznym spadkiem cen węgla – mówi ekspert.

Posłuchaj
00:38 [i] 16.10 z Pulsu o Brzeszczach - Maliszewski.mp3 Grzegorz Maliszewski : złotówka za Brzeszcze to i tak za dużo.

 

̶  Dlatego dla mniej jako ekonomisty, trudne do zaakceptowania jest wymuszanie takich decyzji strategicznych w spółkach publicznych – podkreśla. Przypomina, że nie są to spółki skarbu państwa, działające w oparciu o własność państwową.

Takie decyzje uderzają w akcjonariuszy, np. w OFE

I jak dodawał ekspert, współwłaścicielami tych spółek są - często nieświadomi tego - Polacy poprzez OFE, które inwestują w nie na giełdzie.

Z kolei, zdaniem prof. Elżbiety Mączyńskiej, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i wykładowcy Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, ważne jest - przed podejmowaniem takich działań - przeprowadzenie całościowej, rzetelnej analizy branży.

Trzeba policzyć, ile tracimy z powodu importu tańszego węgla, np. z niezapłaconych podatków

̶  Trzeba pamiętać o rachunku ciągnionym - mówi ekspertka.

Jak tłumaczy, jeśli jest tak, że importujemy węgiel, bo jest tańszy, a ograniczamy jego produkcję, bo jest za droga w kraju, to chciałaby mieć jasny rachunek ile tracimy z powodu importu węgla, jeśli weźmiemy pod uwagę, że z polskiego węgla mielibyśmy różnego rodzaju podatki. W tym podatki od wynagrodzeń.

Posłuchaj
00:39 [i] 16.10 z Pulsu o Brzeszczach - Maczynska.mp3 Prof. Elżbieta Mączyńska: bez pełnego rachunku wszystkie decyzje będą ułomne.

 

̶  Ważna jest też kwestia miejsc pracy. Pamiętajmy, że ograniczenie wydobycia oznacza zmniejszenie liczby miejsc pracy i konieczność płacenia zasiłków – mówi prof. Elżbieta Mączyńska.

Bez pełnego rachunku wszystkie decyzje będą ułomne

Dlatego ekspertka uważa, że przeprowadzenie tego rachunku jest niezbędne, ale zastrzega, musi to być rachunek pełny, kompleksowy, uwzględniający wreszcie koszty i efekty zewnętrzne.

̶  Bez tego wszystkie decyzje będą ułomne – podkreśla ekspertka.

Rząd przyjął na siebie olbrzymie zobowiązania

Dr Maciej Stańczuk, wiceprezydent Pracodawców RP, dodawał, że przy obecnie panującym "rozgardiaszu", trudno powiedzieć, czy łączenie energetyki i górnictwa ma sens.

Posłuchaj
00:45 [i] 16.10 z Pulsu o Brzeszczach - Stanczuk.mp3 Dr Maciej Stańczuk: dziwię się, że rząd podjął się takich zobowiązań.

 

̶  Dziwię się, że w styczniu rząd podpisał porozumienie, nie mając żadnych przesłanek do podjęcia tej decyzji i wszedł w zobowiązania, które są rujnujące dla spółek węglowych – krytykuje ekonomista.

Górnicy nadal mają pełny „socjal”

Dziwi się, że zobowiązano się do tego, że cały tzw. socjal będzie utrzymany, w tym będzie wypłacana 13. i 14. pensja.

Ekspert nie wyklucza, biorąc pod uwagę obecną sytuację, że połączenie górnictwa z energetyka ma sens.

̶  Ale przy obecnym rozgardiaszu i przyjętych zobowiązaniach, nie możemy stwierdzić, że ta decyzja ma sens, mówi dr Maciej Stańczuk.

Tauron dzięki przejęciu kopalni zwiększy udział własnego surowca w produkcji energii do 50 proc.

Zgodnie ze strategią Tauronu, spółka chce w najbliższych latach zwiększyć udział własnego paliwa w produkcji energii.

Obecnie do koncernu należą dwie kopalnie: Janina w Libiążu i Sobieski w Jaworznie, które dostarczają ponad 40 proc. potrzebnego spółce paliwa. Dzięki przejęciu kopalni Brzeszcze, w najbliższych latach ten wskaźnik ma przekroczyć 50 proc.

Błażej Prośniewski, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Plan naprawczy górnictwa: czy spółki energetyczne pomogą kopalniom?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2015 18:55
Plan naprawczy dla górnictwa zakłada w pierwszym etapie przejęcie niektórych kopalń Kompanii Węglowej przez Węglokoks, a w kolejnym - konsolidację części kopalń ze spółkami energetycznymi Enea, PGE i Tauron. Ministerstwo Skarbu Państwa nie wyklucza, że firmy energetyczne będą zainteresowane nabyciem akcji nowej górniczej spółki. Tyle, że musi ona gwarantować zyski nie straty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy zarząd Tauronu zainteresowany kupnem aktywów kopalni Brzeszcze

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2015 14:53
Nowy zarząd Tauron Polska Energia potwierdza zainteresowanie nabyciem aktywów kopalni Brzeszcze i deklaruje chęć powrotu do rozmów na ten temat ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń (SRK). W przetargu na zakup aktywów liczy się już tylko spółka celowa Tauronu – RSG.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kopalnia za złotówkę: Nowe Brzeszcze-Grupa Tauron - jest porozumienie ze związkami

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2015 18:14
Przedstawiciele Tauronu i związków zawodowych parafowali w piątek projekt porozumienia regulującego kwestie pracownicze w kopalni Brzeszcze po jej przejęciu od Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK). Nowa spółka ma się nazywać Nowe Brzeszcze-Grupa Tauron. Nowy układ zbiorowy ma powstać do października 2016 r., a spółka ma funkcjonować przy zachowaniu rachunku ekonomicznego.
rozwiń zwiń