Gospodarka

Audyt rządów PO-PSL. Ekonomiści o zarzutach ministra Szałamachy

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2016 13:35
W Sejmie trwa prezentacja wyników audytu rządu PO - PSL. Poszczególni ministrowie rządu Beaty Szydło przedstawiają, jaki stan zastali w swoich resorach po poprzednikach.
Audio
  • Puls gospodarki cz. 1 – gośćmi w Polskim Radiu 24 byli prof. Elżbieta Mączyńska z Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Roland Paszkiewicz z Centralnego Domu Maklerskiego Pekao SA i Przemysław Ruchlicki z Krajowej Izby Gospodarczej (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
  • Puls gospodarki cz. 2 – gośćmi w Polskim Radiu 24 byli prof. Elżbieta Mączyńska z Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Roland Paszkiewicz z Centralnego Domu Maklerskiego Pekao SA i Przemysław Ruchlicki z Krajowej Izby Gospodarczej (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Roland Paszkiewicz z Centralnego Domu Maklerskiego Pekao SA, prof. Elżbieta Mączyńska z Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i Przemysław Ruchlicki z Krajowej Izby Gospodarczej
Roland Paszkiewicz z Centralnego Domu Maklerskiego Pekao SA, prof. Elżbieta Mączyńska z Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i Przemysław Ruchlicki z Krajowej Izby GospodarczejFoto: PR24

Minister finansów Paweł Szałamacha mówił o relacjach klient - bank i o realizacji dyrektywy MiFID (Dyrektywa w sprawie rynków instrumentów finansowych) przez rządy PO - PSL. To unijna dyrektywa, która służyła ujednoliceniu regulacji na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Rok 2008 i 2009 - jak mówił minister Szałamacha - to czas nasilenia sprzedaży kredytów frankowych i toksycznych opcji walutowych. A zdaniem ministra polscy klienci byli wtedy pozbawieni ochrony prawa, która by im przysługiwała, gdyby dyrektywa wdrożona została sprawniej.

Zgadza się z tym prof. Elżbieta Mączyńska z Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, która uważa, że dyrektywa unijna była w Polsce opornie wprowadzana.

- Na pewno ta dyrektywa była opornie wprowadzana w Polsce, mogła być wprowadzona szybciej. Rzeczywiście wystąpiła asymetria w skutek braku wdrożenia tej dyrektywy. To sprzyjało asymetrii informacyjnej, czyli klient nie był dostatecznie informowany o wszystkich konsekwencjach podejmowanych przez niego decyzji. W tej chwili mamy znacznie lepszą pod tym względem sytuację, bo np. banki są zobowiązane do przedstawiania tabelki, jak będą wyglądały łączne, końcowe obciążenia klienta z tytułu zaciągnięto kredytu. A to wywołuje u klienta refleksję, czy naprawdę będzie w stanie podjąć się takich zobowiązań, bo te odsetki tworzą w długim okresie sporą kwotę - mówi prof. Elżbieta Mączyńska.


Posłuchaj
00:46 [i] 11.05 PULS prof. MĄCZYŃSKA_11907347_2016-05-11T12-42-06.000.1350.mp3 Prof. Elżbieta Mączyńska: ta dyrektywa była opornie wprowadzana w Polsce

 

Jednak problemy z opcjami walutowymi tylko w części wynikały z przepisów prawa, dodaje Roland Paszkiewicz z Centralnego Domu Maklerskiego Pekao SA.

- Minister Szałamacha nie sięgnął zbyt głęboko. Historia kredytów walutowych, kontraktów opcyjnych to nie są tylko lata 2008 – 2009, tylko również wcześniejsze. I poprzedni rząd mógł też coś z tym zrobić, abstrahując od MiFID. Poza tym MiFID  dotyczy klientów „nieprofesjonalnych”, więc w przypadku części tych opcji trudno się tłumaczyć tą dyrektywą. Teraz jesteśmy przed implementacją MiFID II, czyli kolejnych regulacji europejskich, które w jakiś sposób będą wpływały na to, czego klienci mogą oczekiwać, a c o muszą robić instytucje finansowe. Wypadałoby więc już teraz powiedzieć, co nas czeka i co w związku z tym. A nie tylko wyliczyć to, co już się stało. Bo to jest już historia, możemy się nią fascynować, ale na nasze bieżące funkcjonowanie nie będzie wpływać - mówi Roland Paszkiewicz.


Posłuchaj
00:59 [i] 11.05 PULS prof. PASZKIEWICZ_11907376_2016-05-11T12-42-21.000.1350.mp3 Roland Paszkiewicz: historia kredytów walutowych, kontraktów opcyjnych to nie są tylko lata 2008 – 2009, ale również wcześniejsze

 

Minister Szałamacha mówił też dziś o tym, że koalicja PO-PSL miała duże problemy ze ściąganiem podatków - zostawiła państwo z niedoborami w ściąganiu podatków.

Z tym trudno się nie zgodzić, uważa Przemysław Ruchlicki z Krajowej Izby Gospodarczej.

- Przez 8 lat mało zrobiono, jeżeli chodzi o sukcesywne uszczuplanie wpływów do budżetu państwa. Pamiętam, jak wielu przedsiębiorców z tzw. branż wrażliwych skarżyło się, że Ministerstwo Finansów bardzo długo zwleka z wprowadzeniem przepisów dotyczących odwróconego VAT. Rzeczywiście był to wieki problem. Nie wiadomo, skąd była ta niechęć nawet do doraźnych działań, żeby ten system podatkowy uszczelniać. Nie mówiąc już o jakiś strategicznych posunięciach - mówi Przemysław Ruchlicki.


Posłuchaj
00:25 [i] 11.05 PULS prof. RUCHLICKI_11907398_2016-05-11T12-42-26.000.1350.mp3 Przemysław Ruchlicki: przez 8 lat mało zrobiono, jeżeli chodzi o sukcesywne uszczuplanie wpływów do budżetu państwa

 

W swoim wystąpieniu minister finansów twierdził też, że rząd PO-PSL, zamiast uszczelniać system podatkowy, podwyższał daniny. Jako przykład podał podwyższenie podatku VAT w 2011 roku.

Justyna Golonko, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premier i ministrowie przedstawili w Sejmie audyt rządów PO-PSL

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2016 20:15
W Sejmie zakończyło się przedstawianie raportu "o stanie spraw publicznych i instytucji państwowych na dzień zakończenia rządów koalicji PO-PSL (2007-2015)". Pierwsza głos zabrała premier Beata Szydło, po niej na mównicy sejmowej pojawili się poszczególni ministrowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Audyt rządów PO-PSL. Premier Beata Szydło: to nie my was rozliczamy, was już rozliczyli wyborcy

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2016 10:54
Osiem ostatnich lat to czas, kiedy politycy partii rządzącej za nic nie brali odpowiedzialności, także tej politycznej - powiedziała w Sejmie Beata Szydło. Według niej obrazują to dwa wydarzenia z tego okresu: katastrofa smoleńska i afera podsłuchowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Audyt rządów PO-PSL. Minister finansów: budżet państwa tracił na nieściąganych podatkach około 60 mld złotych rocznie

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2016 13:25
Zamiast uszczelniania podatków - ich podwyższenie. To główny zarzut ministra finansów Pawła Szałamachy wobec rządu Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister infrastruktury: rząd PO-PSL wybudował najdroższe autostrady i drogi ekspresowe w Europie

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2016 11:54
- Jeden km na koniec 2012 r. kosztował ok. 10 mln euro, podczas gdy w Niemczech ok. 8,2 mln euro, a Słowenii - 7,3 mln euro - mówił przedstawiajac w Sejmie raport o rządach PO-PSL w zakresie infrastruktury Andrzej Adamczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister skarbu: skala pazerności podczas rządów PO-PSL była porażająca

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2016 12:32
- O grzechach głównych w zarządzaniu majątkiem publicznym mówił w Sejmie podczas przedstawiania audytu rządów PO-PSL Dawid Jackiewicz. Wśród nich wymienił: pazerność, niegospodarność, rozrzutność, łamanie procedur, wykorzystywanie spółek do celów politycznych oraz działanie na szkodę państwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister rozwoju: to nie był wzrost za nasze zasługi, ale za nasze długi

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2016 12:22
- Wzrost ostatnich ośmiu lat to wzrost nie za zasługi, ale za długi - mówił w Sejmie wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Według niego poprzednia ekipa powiększyła dług publiczny o ponad 100 proc. Dodał, że nasze zadłużenie w stosunku do zagranicy wynosi 120 proc. PKB.
rozwiń zwiń