Gospodarka

Mieszkania na wynajem w Jarocinie: eksperyment w ramach Mieszkania Plus

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2016 13:50
Pierwsze mieszkania pod wynajem zostaną wybudowane w Jarocinie. Projekt jest włączony w rządowy Program Mieszkanie Plus. Jak zostanie sfinansowany, kto na nim skorzysta, o tym mówili m.in. goście Polskiego Radia 24 w programie Puls Gospodarki.
Audio
  • Puls Gospodarki, cz.1, gośćmi Polskiego Radia 24 byli: Jan Strumiłło, ekspert z Instytutu Sobieskiego; Piotr Hofman, prezes zarządu spółki deweloperskiej HM Inwest oraz Włodzimierz Stasiak, wiceprezes BGK Nieruchomości./Wojciech Surmacz, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
  • Puls Gospodarki, cz.2, gośćmi Polskiego Radia 24 byli: Jan Strumiłło, ekspert z Instytutu Sobieskiego; Piotr Hofman, prezes zarządu spółki deweloperskiej HM Inwest oraz Włodzimierz Stasiak, wiceprezes BGK Nieruchomości./Wojciech Surmacz, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Gośćmi Pulsu Gospodarki w Polskim Radiu 24 byli, od lewej: Jan Strumiłło, ekspert z Instytutu Sobieskiego;  Piotr Hofman, prezes zarządu spółki deweloperskiej HM Inwest oraz Włodzimierz Stasiak, wiceprezes BGK Nieruchomości.
Gośćmi Pulsu Gospodarki w Polskim Radiu 24 byli, od lewej: Jan Strumiłło, ekspert z Instytutu Sobieskiego; Piotr Hofman, prezes zarządu spółki deweloperskiej HM Inwest oraz Włodzimierz Stasiak, wiceprezes BGK Nieruchomości.Foto: PR24/MR

Gośćmi Wojciecha Surmacza, byli: Jan Strumiłło, ekspert z Instytutu Sobieskiego;  Piotr Hofman, prezes zarządu spółki deweloperskiej HM Inwest oraz Włodzimierz Stasiak, wiceprezes BGK Nieruchomości.

Jarocińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego chce wybudować 400 mieszkań pod klucz do 55 m kwadratowych. Inwestycja ma kosztować ok. 52 mln zł, z czego udział Skarbu Państwa ma wynieść 9 mln zł.

Mieszkania w Jarocinie to początek Mieszkania Plus

Włodzimierz Stasiak, wiceprezes BGK Nieruchomości odpowiadając na pytanie, czy to już jest start Mieszkania Plus, mówi, że jest to swojego rodzaju przedsmak tego programu.

Jak podkreśla, projekt realizowany przez gminę Jarocin we współpracy z Funduszem Municypalnym, zarządzanym przez TFI BGK, jest elementem programu Mieszkania Plus.

Mieszkania na wynajem spełniają kryteria programu Mieszkanie Plus

̶  Włączamy ten projekt do tego programu, gdyż spełnia on jego kryteria i służy podaży mieszkań cenowo dostępnych dla polskich rodzin, mówi  Włodzimierz Stasiak.

I dodaje, że trzeba pamiętać, że budowane w Jarocinie mieszkania, które są na wynajem z opcją dojścia do własności, będą spełniały standardy równe mieszkaniom budowanym na rynku.

Jan Strumiłło, ekspert z Instytutu Sobieskiego przyłącza się do opinii, chwalących projekt w Jarocinie.

̶ To eksperyment na rynku polskim, na którym dominują domy budowane na sprzedaż, nie na wynajem - mówi.

Jak podkreśla, będzie z uwagą śledził jego realizację, gdyż uważa, że jest to krok w dobrym kierunku.

Na programie Mieszkań pod wynajem skorzystać powinna też architektura

Daje przykład Szwajcarii, gdzie na rynku nieruchomości panuje odwrotna sytuacja niż w Polsce – w tym kraju mieszkania własnościowe są ewenementem, dwie trzecie Szwajcarów mieszka w wynajętych mieszkaniach.

I dodaje, że jako architekt ma nadzieję, że ten eksperymentalny projekt ma szansę otworzyć drzwi do nowej jakości w architekturze.

Deweloper, Piotr Hafman podkreśla tempo w jakim rusza program. I dodaje, że program realizowany jest ze środków pochodzących z Banku Gospodarstwa Krajowego, przeznaczonych na wsparcie samorządów terytorialnych.

Jednocześnie zwraca uwagę, że należy wiedzieć, że środków tych nie można nazwać, że pochodzą od podatników.

̶ To są środki własne BGK, mówi.

Wojciech Surmacz, jk

Zobacz więcej na temat: Mieszkanie Plus budownictwo
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Mieszkanie Plus: ANR przekaże na program 3 tys. działek o powierzchni 5,6 tys. ha ziemi

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2016 13:39
Agencja Nieruchomości Rolnych w ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego (NPM), czyli Mieszkanie Plus może przekazać 3 tys. działek położonych w całej Polsce o łącznej powierzchni 5,6 tys. hektarów - poinformowało PAP biuro Prasowe ANR.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwsze w Polsce czynszowe mieszkania na wynajem powstaną w Jarocinie

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2016 19:15
W Jarocinie powstanie 400 mieszkań czynszowych na wynajem, to pierwszy taki projekt w Polsce - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej burmistrz Jarocina Adam Pawlicki. W sfinansowaniu przedsięwzięcia pomoże Bank Gospodarstwa Krajowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Za „czynszówkę” w Jarocinie lokatorzy zapłacą 550 zł miesięcznie

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2016 18:30
Przeszło 400 mieszkań czynszowych powstanie w gminie Jarocin. To pierwszy taki projekt w Polsce.
rozwiń zwiń