Gospodarka

PZU przejmuje Pekao. Eksperci oceniają transakcję

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2016 13:13
PZU wraz z Polskim Funduszem Rozwoju kupiły od włoskiej Grupy UniCredit blisko 33 proc. akcji Banku Pekao S.A. za łączną kwotę 10,6 miliarda złotych. To jedna z największych transakcji w sektorze bankowym w Europie w ostatnich latach. Dzięki sfinalizowanej transakcji PZU staje się największą grupą finansową w Europie Środkowo-Wschodniej będącą liderem zarówno w ubezpieczeniach, sektorze bankowym, jak i zarządzaniu aktywami.
Audio
  • Puls gospodarki cz. 1 – gośćmi w Polskim Radiu 24 byli profesor Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, wykładowca w SGH, Adam Ruciński, prezes BTFG i Grzegorz Błachnio, ekspert Euler Hermes (Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
  • Puls gospodarki cz. 2 – gośćmi w Polskim Radiu 24 byli profesor Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, wykładowca w SGH, Adam Ruciński, prezes BTFG i Grzegorz Błachnio, ekspert Euler Hermes (Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Profesor Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, wykładowca SGH, Grzegorz Błachnio, ekspert Euler Hermes i Adam Ruciński, prezes BTFG
Profesor Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, wykładowca SGH, Grzegorz Błachnio, ekspert Euler Hermes i Adam Ruciński, prezes BTFGFoto: PR24

Profesor Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, wykładowca w Szkole Głównej Handlowej widzi wiele korzyści z tej transakcji, ale też pewne ryzyko.

Prof. Elżbieta Mączyńska Polski sektor bankowy wyróżniał się na tle międzynarodowym bardzo dużym udziałem kapitału zagranicznego.

- Po pierwsze kupiony został towar, który jest dobry jakościowo, bo Pekao jest dobrym bankiem. Po drugie mieści się to w ramach tego hasła, które zostało przedstawione w Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, czyli hasła dotyczącego repolonizacji sektora bankowego. Jak wiadomo, polski sektor bankowy wyróżniał się na tle międzynarodowym bardzo dużym udziałem kapitału zagranicznego, sięgającym 70 proc. To się stopniowo zmienia, właśnie między innymi pod wpływem takich transakcji, ale ten udział jest ciągle wysoki. Po trzecie dla klientów to chyba nie będzie miało specjalnego znaczenia, kto jest właścicielem. Po czwarte o tym zakupie przez PZU można dyskutować, ponieważ takie łączenie działalności ubezpieczeniowej z bankową nie zawsze przynosi dobre rezultaty, to jest to ryzyko - mówi prof. Elżbieta Mączyńska.


Posłuchaj
01:07 prof. Mączyńska o transakcji _13042795_2016-12-08T11-59-18.000.mp3 Prof. Elżbieta Mączyńska: kupiony został towar, który jest dobry jakościowo

 

Zwolennikiem repolonizacji jest także Adam Ruciński, prezes BTFG, który zastanawia się jednak, czy tych pieniędzy nie można byłoby lepiej spożytkować w polskiej gospodarce.

Adam Ruciński Zgadzam się z tym, że kupujemy dobry podmiot i że to jest dobra transakcja. Pytanie jednak, czy tych środków nie mogliśmy wydać inaczej?

- Za mało jest polskich właścicieli banków, ale mówimy tutaj w liczbie mnogiej, nie o jednym właścicielu. Pekao tak naprawdę kupuje jakby państwo, bo rząd sprawuje kontrolę nad PZU. Ale tu jest również dylemat „krótkiej kołdry”. My mamy wiele potrzeb, np. w służbie zdrowia. A wydajemy tutaj pieniądze po to, żeby mieć bank. Czy on istotnie wspomoże polską gospodarkę? Nie. Nawet, jak czytałem wypowiedź prezesa PZU, to on uważa, że ten bank jest dobrze zarządzany, działa efektywnie, ma bardzo dobry portfel. Zgadzam się z tym, że kupujemy dobry podmiot i że to jest dobra transakcja. Pytanie jednak, czy tych środków nie mogliśmy wydać inaczej? Czy państwo inwestując te środki, je odzyska? Nie mówię, że nominalnie, ale np. w ten sposób, że faktycznie będzie zastrzyk gotówki dla polskich przedsiębiorców, czyli mający na celu wsparcie planu Morawieckiego – zastanawia się Adam Ruciński.


Posłuchaj
01:17 Ruciński o transakcji_13042843_2016-12-08T11-59-18.000.mp3 Adam Ruciński: za mało jest polskich właścicieli banków

 

Grzegorz Błachnio, ekspert Euler Hermes, tłumaczy, że zapewne chodzi o finansowanie dla polskich przedsiębiorstw, ale szybkich efektów możemy nie zobaczyć.

Grzegorz Błachnio Cel jest taki, żeby polskie firmy miały inwestycje, ale także żeby miały zapewnione finansowanie.

- Cel jest taki, żeby polskie firmy miały inwestycje, ale także żeby miały zapewnione finansowanie. Jeśli centrum decyzyjne jest w kraju, to jest to trochę łatwiejsze, niż jak jest za granicą. Natomiast nie wiem, czy ten bezpośredni wpływ będzie szybko widoczny. Jeśli porównamy Polskę chociażby z dotychczasowym krajem właścicielskim tego banku, czyli Włochami, to tam ok. 60 proc. bieżących środków przedsiębiorstw to finansowanie bankowe, w Polsce mówi się o ponad 20 proc. To posiłkowanie się kredytem bankowym jest na dużo niższym poziomie. Wydaje się, że polskie firmy nie są aż tak uzależnione od tego finansowania bankowego. Może będzie większy wpływ na inwestycje – mówi Grzegorz Błachnio.


Posłuchaj
00:47 Błachnio o transakcji _13042855_2016-12-08T11-59-18.000.mp3 Grzegorz Błachnio: polskie firmy nie są aż tak uzależnione od tego finansowania bankowego

 

Nabycie akcji Pekao jest zgodne ze strategią PZU do 2020 roku, która zakłada stworzenie grupy bankowej posiadającej aktywa w wysokości co najmniej 140 mld złotych oraz osiągnięcie 50 mld zł aktywów w zarządzaniu na rzecz osób trzecich.

Sylwia Zadrożna, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

PZU kupiło 30 proc. akcji Banku Pekao. Prezes UniCredit: sprzedaż udziałów w Pekao wzmocni włoski bank

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2016 13:01
PZU i Polski Fundusz Rozwoju zgadzają się kupić od włoskiego UniCredit 32,8 proc. akcji Pekao za 10,6 mld zł, w tym PZU zapłaci 6,46 mld zł - poinformował PZU w czwartek rano komunikacie. Dodano, że kupujący zapłacą za akcje banku po 123 zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krupiński: PZU największym zarządzającym aktywami w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2016 09:47
Będziemy największym zarządzającym aktywami w Polsce - mówi w czwartek PAP prezes PZU Michał Krupiński komentując transakcję przejęcia akcji Pekao SA przez PZU i PFR. Zaznaczył, że jest szansa na to, że „żubr” wróci do Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bank Pekao znów w państwowych rękach

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2016 11:49
Powszechny Zakład Ubezpieczeń oraz Polski Fundusz Rozwoju kupiły blisko 33 procent akcji Banku Pekao.
rozwiń zwiń