X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Jarosław Kaczyński: frankowicze powinni iść do sądów. Ekonomiści: sytuacja może się mocno pogorszyć

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2017 16:53
Ekonomiści ostrzegają, że sytuacja frankowiczów może się w przyszłości pogorszyć. To będzie problem nie tylko dla samych zainteresowanych, ale także dla banków i całej gospodarki. Prezes Jarosław Kaczyński radzi, by walczyć o swoje w sądzie.
Audio
  • Puls gospodarki cz. 1 (Wojciech Surmacz, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
  • Puls gospodarki cz. 2 (Wojciech Surmacz, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Od lewej: prof. Zbigniew Krysiak i Grzegorz Muszyński; foto: PR24MR
Od lewej: prof. Zbigniew Krysiak i Grzegorz Muszyński; foto: PR24/MR

Prezes Jarosław Kaczyński w piątek w Sygnałach Dnia radiowej Jedynki odnosząc się do problemy frankowiczów w Polsce powiedział, że dobrze by było, gdyby oni sobie sami radzili w sądach, bo od tego są sądy.

Powiedział również, że jeśli polski rząd miałby ochotę pomóc fankowiczom, to oczywiście może i powinien to robić. Godzinę później wicepremier Mateusz Morawiecki potwierdził, że polski rząd cały czas zastanawia się nad tą pomocą i nie odpuszcza frankowiczów.

- Nie jest tak, że tutaj o czymkolwiek zapominamy - powiedział wicepremier.


Czytaj dalej
kaczynski jaroslaw1200.jpg
Jarosław Kaczyński: polskie sądownictwo to gigantyczny skandal

Czeka nas kryzys?

Tymczasem sytuacja frankowiczów może się mocno pogorszyć, a to oznacza problemy dla całej gospodarki.

- Trzy podmioty przyczyniły się do obecnej sytuacji. W przyszłości, jeśli kurs franka wzrośnie możemy mieć do czynienie z masowymi upadłościami farankowiczów i banków. Rozwiązanie powinno przekładać się na podział tych obciążeń między frankowiczami i bankami, ale też budżetem państwa – przekonuje gość Polskiego Radia 24 prof. Zbigniew Krysiak, związany z SGH, członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP, prezes Instytutu Myśli Schumanna.

UOKiK monitoruje sytuację

Zdaniem profesora nie ma jednego remedium na ten problem. Wiele instytucji jest zaangażowanych w jego rozwiązywanie. W czwartek dowiedzieliśmy się, że pod lubą UOKiK znalazło się 18 banków. Prezes Urzędu Marek Niechciał już dawno zapowiedział, że weźmie na siebie rozwiązania kwestii frankowiczów.

- Bardzo pozytywnie mogę ocenić działania UOKiK. Nie powiedziałby, że ta instytucja samodzielnie jest w stanie rozwiązać ten problem, jednak monitorowanie i analizowanie zapisów w umowach oraz konsekwencje jakie one mogą powodować przekładają się na rozstrzygnięcia sądowe. UOKiK dodatkowo daje bankom dobre narzędzie do oceny ryzyka prawnego i ryzyka operacyjnego – wyjaśnia gość.  

Skomplikowana materia prawna

Do tej pory pozytywne dla frankowiczów wyroki zapadały dość sporadycznie. Czy to wynika z faktu, że sędziowie nie znają materii?

- To jest nowa materia i sędziowie potrzebują skumulować wiedzę. Obecnie toczy się wiele spraw i został wyznaczony pewien kierunek orzecznictwa. Moim zdaniem będzie to prowadziło do wzrostu liczby spraw i szybkości ich rozstrzygania. Jest jedno orzeczenie w Polsce, gdzie sędzia popatrzył na zagadnienie bardzo prosto. Klient dostał 200 tys. zł kredytu, relacjonuje, że spłaca. W takiej sytuacji zadłużenie powinno spaść. Tymczasem ono wzrosło. To orzeczenie wprowadza nową perspektywę, inną niż ta bankowa. Obecnie dochodzi do ścierania się tych perspektyw – mówi gość.

Rząd przygotował alternatywę

Duża popularność kredytów frankowych w ubiegłych latach wynikała m.in. z niezaspokojonych potrzeb mieszkaniowych Polaków. Jak przekonywał w Polskim Radiu 24 Grzegorz Muszyński, rządowy program Mieszkanie Plus jest receptą na deficyty lokalowe.

- W zeszłym roku została przyjęta strategia Programu, które teraz jest realizowana. Dziś mamy ponad 60 lokalizacji, współpracujemy z samorządami – wyjaśnia Grzegorz Muszyński, wiceprezes ds. inwestycyjnych BGK Nieruchomości.

Audycję prowadził Wojciech Surmacz.

abo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

UOKiK: istotny pogląd w sprawie Banku BPH. Urząd staje po stronie frankowicza

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2017 11:01
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przedstawił istotny pogląd w sprawie Banku BPH. Dotyczy on postępowania o spłatę należności wynikających z umowy o kredyt hipoteczny waloryzowany frankiem szwajcarskim - poinformował we wtorek UOKiK.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes NBP: wkrótce propozycje ws. kredytów we frankach

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2017 19:07
Za ok. dwa tygodnie będzie można przedstawić bardziej szczegółowe informacje dotyczące kredytów frankowych - zapowiedział podczas konferencji prasowej po posiedzeniu RPP prezes Narodowego Banku Polskiego prof. Adam Glapiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Donald Trump może zaszkodzić frankowiczom?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2017 18:59
Ameryka uważa, że są kraje na świecie, np. Japonia, Chiny czy Niemcy, które zaniżają kurs swojej waluty, po to, aby ich eksport był bardziej atrakcyjny.
rozwiń zwiń