Gospodarka

Eksperci: bezkrólewie szkodzi giełdzie

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2017 13:36
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie ma swojego prezesa. Bezkrólewie szkodzi naszemu parkietowi, podkreślają goście „Pulsu gospodarki” w Polskim Radiu 24.
Audio
  • Puls gospodarki cz. 1 – gośćmi w Polskim Radiu 24 byli: Tomasz Kaczor, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego, Andrzej Kensbok, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu i Arkadiusz Pączka, zastępca Dyrektora Generalnego Pracodawców RP (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
  • Puls gospodarki cz. 2 – gośćmi w Polskim Radiu 24 byli: Tomasz Kaczor, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego, Andrzej Kensbok, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu i Arkadiusz Pączka, zastępca Dyrektora Generalnego Pracodawców RP (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Arkadiusz Pączka, zastępca Dyrektora Generalnego Pracodawców RP, Tomasz Kaczor, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego i Andrzej Kensbok, wiceprezes  Agencji Rozwoju Przemysłu
Arkadiusz Pączka, zastępca Dyrektora Generalnego Pracodawców RP, Tomasz Kaczor, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego i Andrzej Kensbok, wiceprezes Agencji Rozwoju PrzemysłuFoto: PR24

Komisja Nadzoru Finansowego udzieliła zgody na odwołanie Małgorzaty Zaleskiej ze stanowiska prezesa GPW, a w poniedziałek natomiast z funkcji prezesa zarządu GPW, z powodów osobistych, zrezygnował Rafał Antczak, który na szefa giełdy został powołany na początku tego roku.

Przedłużający się okres bezkrólewia na GPW nie służy i spółce i inwestorom, mówi Tomasz Kaczor, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego.

Tomasz Kaczor Kto by miał nie być nowym prezesem GPW, niech pojawi się szybko.

- Kto by miał nie być nowym prezesem, niech pojawi się szybko. Z dwóch powodów. Pierwszy jest strategiczny. To, co się dzieje na giełdach na świecie, to ostra walka pomiędzy parkietami. Taki przedłużający się stan bezkrólewia jest obciążeniem dla firm. Jest też drugi aspekt, istotniejszy. Giełda siedzi w samym środku takiej infrastruktury rynku kapitałowego i jako taka instytucja, poza tym, że jest normalną spółką, powinna być poza wszelkimi podejrzeniami, powinna być wzorem łady korporacyjnego i wszystkiego tego, czego oczekujemy po uczestnikach rynku kapitałowego. To nie jest dobry przykład – uważa Tomasz Kaczor. 


Posłuchaj
00:42 [i] 15.03 GIEŁDA - 1_13556562_2017-03-15T12-12-31.000.1350.mp3 Tomasz Kaczor: to, co się dzieje na giełdach na świecie, to ostra walka pomiędzy parkietami

 

Zgadza się z tym Andrzej Kensbok, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu. Jak mówi, giełda jest ważnym narzędziem wzrostu gospodarczego i ten przedłużający się okres nie jest niczym dobrym.

Andrzej Kensbok Giełda ma swoją rolę do odegrania, nie mówiąc o tym, że jest też oczekiwanie, by przyciągała nie tylko inwestorów instytucjonalnych, ale też inwestorów prywatnych.

- Giełda ma swoją rolę do odegrania, nie mówiąc o tym, że jest też oczekiwanie, by przyciągała nie tylko inwestorów instytucjonalnych, ale też inwestorów prywatnych, żeby na powrót stała się popularna wśród osób lokujących tam swoje oszczędności, dlatego też przedłużający się okres na pewno nie jest niczym dobrym. Ale liczymy na to, że z tej ogromnej grupy kandydatów, których przynosi dzisiejsza prasa, szybko zostanie wyłoniony prezes i sytuacja w tej bardzo ważnej spółce wróci do ładu – mówi Andrzej Kensbok. 


Posłuchaj
00:27 [i] 15.03 GIEŁDA - 2_13556566_2017-03-15T12-12-35.000.1350.mp3 Andrzej Kensbok: przedłużający się okres na pewno nie jest niczym dobrym

 

Całe zamieszanie związane ze zmianą prezesa giełdy, jak dodaje Arkadiusz Pączka, zastępca Dyrektora Generalnego Pracodawców RP, pokazuje także, że procedury wyboru prezesa powinny być zmienione.

Arkadiusz Pączka To pokazuje, że te procedury są do zmiany.

- To pokazuje, że te procedury są do zmiany – uważa Arkadiusz Pączka. – Przed giełdą wielkie wyzwania, została ona też dość mocno określona w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, a za chwilę będzie miała kluczowe znaczenie w obliczu prezentowania całych rozwiązań związanych z OFE. Więc mam nadzieję, że te decyzje zostaną, jak najszybciej podjęte i poznamy nowego kandydata, który uzyska akceptację KNF – dodaje.


Posłuchaj
00:45 [i] 15.03 GIEŁDA - 3_13556552_2017-03-15T12-17-58.000.1350.mp3 Arkadiusz Pączka: przed giełdą wielkie wyzwania

 

W środę, jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna” rada nadzorcza GPW ma delegować Wojciecha Nagela do zarządu i powierzyć mu pełnienie funkcji prezesa.

Justyna Golonko, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rafał Antczak zrezygnował z funkcji prezesa GPW. Jeszcze zanim objął stanowisko

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2017 20:52
Rafał Antczak zrezygnował z funkcji prezesa zarządu Giełdy Papierów Wartościowych - jeszcze zanim zdążył objąć stanowisko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

KNF zgodziła się na odwołanie Małgorzaty Zaleskiej ze stanowiska szefa GPW i powołanie nowego wiceprezesa

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2017 13:59
Na wtorkowym posiedzeniu KNF zgodziła się na odwołanie ze stanowiska prezesa zarządu GPW Małgorzaty Zaleskiej. Jednocześnie wyraziła zgodę na powołanie do zarządu Giełdy Papierów Wartościowych Jacka Fotka i powierzenie mu funkcji wiceprezesa zarządu spółki.
rozwiń zwiń