Gospodarka

Walka z unikaniem płacenia podatków to wieczna zabawa w policjantów i złodziei

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 15:11
Walce z unikaniem opodatkowania i kosztach ponoszonych przez firmy i kraje w wyniku uciekania do rajów podatkowych, głównie korporacji, poświęcony był m.in. Puls Gospodarki w Polskim Radiu 24.
Audio
  • Puls Gospodarki cz.1, gośćmi Polskiego Radia 24 byli: Paweł Surówka, prezes PZU Życie; prof. Dominik Gajewski z SGH oraz Kazimierz Krupa, publicysta gospodarczy./Wojciech Surmacz, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
  • Puls Gospodarki cz.2, gośćmi Polskiego Radia 24 byli: Paweł Surówka, prezes PZU Życie; prof. Dominik Gajewski z SGH oraz Kazimierz Krupa, publicysta gospodarczy./Wojciech Surmacz, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Gośćmi Pulsu Gospodarki w Polskim Radiu 24 byli, od lewej: Paweł Surówka, prezes PZU Życie; prof. Dominik Gajewski z SGH oraz Kazimierz Krupa, publicysta gospodarczy.Wojciech Surmacz, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia
Gośćmi Pulsu Gospodarki w Polskim Radiu 24 byli, od lewej: Paweł Surówka, prezes PZU Życie; prof. Dominik Gajewski z SGH oraz Kazimierz Krupa, publicysta gospodarczy./Wojciech Surmacz, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/Foto: PR24/MS

Prowadzący program redaktor Wojciech Surmacz przypomniał międzynarodową konferencję na SGH pt. „Międzynarodowe unikanie opodatkowania a bezpieczeństwo państwa”.

Jak zauważył, tematem, który zdominował konferencję, nie były przede wszystkim ubytki podatku wynikające z VAT, ale unikanie podatków przez osoby prawne, czyli z CIT.

Najtrudniej zweryfikować i kontrolować podatki dochodowe od firm

Prof. Dominik Gajewski podkreślił, że kwestia luki VAT-owskiej jest znana, i resort finansów wie jaki jest mechanizm tego procederu, chociaż gorzej jest z karaniem przestępców.

− Natomiast inna sytuacja jest podatkiem dochodowym od osób prawnych, mówi prof. Gajewski.


Posłuchaj
00:50 Gajewski.mp3 Prof. Dominik Gajewski: podatek dochodowy od osób prawnych jest bardzo trudny do weryfikacji.

 

Jak podkreśla gość Polskiego Radia, problem unikania opodatkowania dotyczy przede wszystkim państw wysoko rozwiniętych.

Największym beneficjentem unikania podatków są korporacje międzynarodowe

I dodaje, że największym beneficjentem tego procederu są korporacje międzynarodowe, które w sposób bardzo swobodny potrafią transferować zyski z miejsca ich wypracowania do państwa chrakteryzującego się cechami raju podatkowego, czyli stosującego nie tylko niskie stawki, ale i ulgi podatkowe.

Każdy kraj może być rajem podatkowym

Walka z unikaniem opodatkowania nie jest jednak łatwa i wymaga ciągłej czujności.


Posłuchaj
00:28 Krupa.mp3 Kazimierz Krupa: walka z unikaniem opodatkowania przypomina wciąż nieustanną zabawę w policjantów i złodziei.

 

−Co najgorsze, ci „złodzieje” mają często wśród „policjantów” swoich znajomych, mówi publicysta.

W dodatku, dodaje, że w grę wchodzą nie tylko raje podatkowe.

− Każdy kraj może być takim rajem, do którego można transferować zyski na bardzo wiele sposobów, mówi gość Pulsu Gospodarki.

Audycję prowadził Wojciech Surmacz, jk

Zobacz więcej na temat: podatki firma cit pit
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Obywatele bardziej obciążeni podatkami niż firmy

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2017 16:30
Najbardziej obciążeni płaceniem podatków w Polsce są zwykli obywatele - alarmuje Instytut Globalnej Odpowiedzialności
rozwiń zwiń