Gospodarka

"Ulga w PIT to dużo lepszy pomysł, niż jednolita cena książki"

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 14:25
Jest szansa, że Polacy odliczą od dochodu część wydatków ponoszonych w księgarni. Nawet kilkaset złotych. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego potwierdza, że analizuje projekt Polskiej Izby Książki. Chce ona wprowadzenia nowej ulgi podatkowej, która miałaby zachęcić rodaków do czytania. Izba postuluje, by wydatki w księgarniach dawały nawet kilkusetzłotowe odliczenie w ciągu roku.
Audio
  • Puls gospodarki cz. 1 – gośćmi w Polskim Radiu 24 byli: Marek Kłoczko, wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej, Waldemar Kozioł z Uniwersytetu Warszawskiego i Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millenium (Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
  • Puls gospodarki cz. 2 – gośćmi w Polskim Radiu 24 byli: Marek Kłoczko, wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej, Waldemar Kozioł z Uniwersytetu Warszawskiego i Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millenium (Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millenium, Marek Kłoczko, wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej i Waldemar Kozioł z Uniwersytetu Warszawskiego
Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millenium, Marek Kłoczko, wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej i Waldemar Kozioł z Uniwersytetu Warszawskiego Foto: PR24

O tych pomyśle rozmawiali goście „Pulsu gospodarki”.

Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium, uważa, że ulga w PIT to dużo lepszy pomysł, niż jednolita cena książki, którą też proponuje Izba. Chodzi o usztywnienie cen nowości wydawniczych na rok, zarówno dla dużych sieci, jak i małych księgarni.

Grzegorz Maliszewski Propozycja, żeby wspierać jakąkolwiek branżę, w tym wypadku księgarnie, poprzez regulowanie ceny, nie poprawi na trwałe ich sytuacji finansowej.

- Propozycja, żeby wspierać jakąkolwiek branżę, w tym wypadku księgarnie, poprzez regulowanie ceny, nie poprawi na trwałe ich sytuacji finansowej. Tak naprawdę dużo bardziej efektywne byłyby działania ukierunkowane na zwiększenie potencjalnego popytu. W związku z tym, to wspierałoby rozwój branży poprzez wzrost kupowanych książek. Nie zwiększanie więc przychodów firm, spółek przez wzrost cen, ponieważ to może mieć wręcz negatywny wpływ na popyt, ale staranie się, aby zachęcić Polaków do czytania i do częstszego kupowania książek – uważa Grzegorz Maliszewski. – Żyjemy w czasach IV rewolucji przemysłowej, musimy dynamicznie dostosowywać się, bo inaczej nie odnajdziemy się w tej nowej rzeczywistości. Świat się zmienia i utrwalanie starych zachowań nie będzie sprzyjać utrzymaniu konkurencyjności tej branży – dodaje.


Posłuchaj
01:17 Maliszewski o uldze na książki _13582587_2017-03-20T13-19-50.000.mp3 Grzegorz Maliszewski: dużo bardziej efektywne byłyby działania ukierunkowane na zwiększenie potencjalnego popytu

 

Jak dodaje Marek Kłoczko, wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej, wszystko zależy od celu, jaki chce się osiągnąć.

Marek Kłoczko Jeżeli celem jest zwiększenie czytelnictwa, to oczywiście ulga podatkowa jak najbardziej temu by służyła, ale już nie koniecznie służyłaby poprawie sytuacji tych małych księgarń.

- Jeżeli celem jest zwiększenie czytelnictwa, to oczywiście ulga podatkowa jak najbardziej temu by służyła, ale już nie koniecznie służyłaby poprawie sytuacji tych małych księgarń, bo ci, którzy by kupowali więcej, pewnie też by kupowali w sklepach internetowych. Natomiast jeżeli celem byłaby poprawa sytuacji tych małych placówek, które też mają inne funkcje, to już nieuchronnie ten rynek będzie się zmieniał. Także i księgarze muszą to przyjąć do wiadomości i szukać nowego modelu biznesowego, bo świat się szybko zmienia w tym obszarze – uważa Marek Kłoczko.


Posłuchaj
00:29 Kłoczko o uldze na książki _13582599_2017-03-20T13-19-50.000.mp3 Marek Kłoczko: księgarze też muszą szukać nowego modelu biznesowego

 

Dr Waldemar Kozioł z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego zgadza się, że wprowadzenie ulgi podatkowej na książki poprawiłoby poziom czytelnictwa w Polsce.

Waldemar Kozioł Pamiętajmy, że taka ulga kiedyś była, dotyczyło to nabycia książek na cele edukacji profesjonalnej.

- W erze e-booków i szerokiego dostępu szczególnie wśród osób młodszych do tej formy książki, która będzie znacząco tańsza - choć na przykładzie e-booków amerykańskich nie zawsze tańsza - książka będzie dobrem ekskluzywnym. Pamiętajmy, że taka ulga kiedyś była, dotyczyło to nabycia książek na cele edukacji profesjonalnej. To było wyraźnie widoczne, że liczba np. księgarni ekonomicznych, naukowych, była znacząco większa, a w chwili obecnej one zniknęły, odkąd te ulgi zostały zlikwidowane kilka lat temu – zauważa dr Waldemar Kozioł.


Posłuchaj
00:40 Kozioł o uldze na książki _13582608_2017-03-20T13-19-50.000.mp3 Waldemar Kozioł: książka będzie dobrem ekskluzywnym

 

Inspiracją dla projektu był pomysł, nad którym pracują Włosi. Tam w pierwotnych założeniach proponowano, aby Włoch, który wyda maksymalnie 2 tysiące euro na książki, miał prawo do ulgi podatkowej w wysokości 19 proc. wydanej na ten cel sumy. W kwocie 2 tysięcy euro - tysiąc to zakupy podręczników szkolnych i uniwersyteckich, a drugi tysiąc dowolne książki.

Z raportu przygotowanego na zlecenie Biblioteki Narodowej wynika, że w 2015 r. zakup więcej niż dwóch książek zadeklarowało tylko 11 proc. respondentów. Do zakupu przynajmniej jednej przyznał się co czwarty.

Sylwia Zadrożna, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Książka przez rok od premiery tańsza maksymalnie o 5 proc.?

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2017 10:12
Obecnie w ministerstwie kultury i dziedzictwa narodowego trwają rozmowy na temat jednolitej ceny książki - poinformował w środę w Radiu Plus rzecznik rządu Rafał Bochenek. Jak jednak podkreślił, nie ma aktualnie żadnego rządowego projektu ustawy przygotowanego w tej kwestii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PIT: będzie nowa ulga dla kupujących książki?

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2017 07:43
Jest szansa, że Polacy odliczą od dochodu część wydatków ponoszonych w księgarni. Nawet kilkaset złotych – pisze czwartkowa "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jednolita cena książki spowoduje spadek czytelnictwa w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 14:40
"Książka to nie kiełbasa i nie powinna być sprzedawana w promocji" - uważa Polska Izba Książki i chce ujednolicenia cen nowych wydawnictw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gliński nt. jednolitej ceny książki: ma bronić rynek księgarski

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 14:47
Zadaniem projektowanej ustawy o jednolitej cenie książki, będzie bronienie rynku księgarskiego, a także interesów drobnych księgarzy i wydawców - powiedział w piątek minister kultury prof. Piotr Gliński.
rozwiń zwiń