Gospodarka

Christopher Dembik o wyborach w Holandii

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2017 14:05
Kiedy tydzień temu pisałem o wyborach w Holandii, stwierdziłem, że inwestorzy nie powinni zbytnio martwić się o ich wynik. Prawdopodobieństwo, że populistyczna partia wygra wybory i stanie się częścią nowego koalicyjnego rządu była bardzo niska. Poza tym, prawdopodobieństwo Nexitu było bliskie zeru.
Christopher Dembik, ekonomista, Saxo Bank
Christopher Dembik, ekonomista, Saxo BankFoto: Saxo Bank

Wyraźnie to samo może być prawdą w odniesieniu do francuskich wyborów prezydenckich. Wyścig pomiędzy Le Pen i Macronem będzie bardzo napięty, ale jest mało prawdopodobne, że Front Narodowy przekroczy próg 50% w drugiej turze wyborów. W Holandii i we Francji obywatele zawsze przyjmują najlepszą strategię, pozwalającą na uniknięcie dojścia do władzy przez partie populistyczne.

Obecnie ryzyko polityczne jest wyraźnie zawyżone w europejskich aktywach finansowych, w szczególności na rynku obligacji. Najlepszym tego przykładem jest spread francuskich obligacji, który wynosi około 60 punktów bazowych, w porównaniu do około 20 punktów bazowych kilka miesięcy temu.

Spodziewam się, że po drugiej rundzie w maju spready francuskich obligacji dość znacznie spadną i że aktywa, takie jak francuski CAC 40, będą miały się całkiem dobrze po rozczarowującym początku roku.

Christopher Dembik, dyrektor ds. analiz makroekonomicznych w Saxo Banku

Zobacz więcej na temat: Holandia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marek Król: Rutte przebrał się za Wildersa

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2017 11:50
- Mark Rutte przebrał się za Geerta Wildersa, by wygrać wybory. Niektórzy twierdzili, że może się na tym poważnie przejechać, ale tymczasem okazało się, że zyskał dodatkowe procenty – powiedział w programie Punkt Widzenia publicysta Marek Król (wSieci). Gość odniósł się w ten sposób do zwycięstwa wyborczego w Holndii centroprawicowej Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) premiera Ruttego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci komentują wybory w Holandii. Porażka Wildersa osłabi szanse Marine Le Pen?

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2017 12:11
Dyplomatyczny konflikt z Turcją oraz wysoka frekwencja, to zdaniem ekspertów główne przyczyny wyborczego zwycięstwa Partii Ludowej w Holandii. – Wynik ugrupowania Wilders jest klęską - mówi portalowi PolskieRadio.pl dr hab. Piotr Wawrzyk z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń