Gospodarka

Kolejny raz amerykańskie giełdy ciągną w dół GPW

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2017 18:53
Sesja na warszawskim parkiecie zakończyła się na minusie. Traciły dziś wszystkie indeksy. WIG spadł o 0,35 proc., WIG20  0,2 proc., a indeks średnich spółek o prawie 1 proc.
Audio
  • O wpływie amerykańskich parkietów na GPW i przebiegu dzisiejszej sesji, mówił w radiowej Jedynce Sebastian Trojanowski z TMS Brokers./Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Sesja na warszawskim parkiecie zakończyła się na minusie.
Sesja na warszawskim parkiecie zakończyła się na minusie. Foto: Who is Danny/Shutterstock.com

− Na wynik dzisiejszych notowań wpływ miały m.in. rynki w Stanach Zjednoczonych, które pociągnęły nasz parkiet w dół, komentuje Sebastian Trojanowski z TMS Brokers.

Przyczyniła się do tego również kondycja spółek energetycznych przede wszystkim PGE, które na koniec dnia straciło prawie 4 proc.

Jak wyjaśnia analityk, przyczyna wyprzedaży akcji spółki była zapowiedź ministra energii zwiększenia wydatków na bloki gazowe.

− Analitycy nie zakładali tego w prognozach, stąd odcisnęło się to mocno na kursie akcji spółki, mówi Trojanowski.

Na drugim biegunie wśród największych spółek znalazły się m.in. LPP, które zyskało ponad 2 proc., oraz Jastrzębska Spółka Węglowa, Eurocasch i CCC, które urosły o ponad 1,5 proc.. W sumie spośród dużych spółek zyskało 9, a 11 straciło.

Obroty na sesji wyniosły ponad  879 mln zł, najwyższe prawie 121 mln odnotowała wspomniana spółka KRUK. Na jej walorach zawarto też najwięcej transakcji 9 722.

Na ryku walutowym złoty po południu zaczął się nieznacznie osłabiać. Obecnie euro kosztuje 4 zł i 25 gr, dolar 3 zł i 56 gr, kurs franka to 3,73 zł, a funta 4,65 zł.

Elżbieta Szczerbak, jk

,

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak