Gospodarka

GPW: Trzy Wiedźmy postraszyły inwestorów

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2017 20:08
Ostatnia sesja w tym tygodniu przy Książęcej zakończyła się spadkami. Indeks szerokiego rynku WIG i WIG20, skupiający największe spółki, straciły na koniec dnia ponad 0,3 proc., średnie spółki natomiast, czyli mWIG40, spadły o 0,5 proc.
Audio
  • O wystraszonych inwestorach na GPW i minusowych sesjach na europejskich parkietach mówił w Ekspressie Gospodarczym radiowej Jedynki Dariusz Świniarski, zarządzający portfelami w TMS Brokers./Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Od rozpoczęcia notowań na naszym parkiecie widać było awersję do ryzyka, głównie za sprawą wygaszania kontraktów.
Od rozpoczęcia notowań na naszym parkiecie widać było awersję do ryzyka, głównie za sprawą wygaszania kontraktów. Foto: Materiały prasowe

− Od rozpoczęcia notowań na naszym parkiecie widać było awersję do ryzyka, głównie za sprawą wygaszania kontraktów. Dziś bowiem mieliśmy tzw. dzień trzech wiedźm, komentuje Dariusz Świniarski, zarządzający portfelami w TMS Brokers.

− To powoduje zamykaniu długich pozycji i spadki indeksów i cen akcji. Podobnie jest na parkietach europejskich, poza Budapesztem, który zakończył się na minimalnym plusie, mówi gość Polskiego Radia.

Jeśli chodzi o warszawską giełdę, wśród dużych spółek najmocniej traciły dziś m.in. LPP -prawie 4 proc., 2 proc. -Eurocasch i Lotos. Na minusach były też Alior, BZ WBK, a także PKO BP.

Zyskały także mBank, PKNOrlen i PZU. W sumie spośród największych spółek akcje 9-ciu wzrosły, 10-ciu spadły i tylko ASSECO zakończyła dzień bez zmiany.

Obroty na rynku głównym przekroczyły miliard 970 mln zł, najwyższe odnotował PKN Orlen -ponad 202 mln zł. Najwięcej transakcji natomiast zawarto na walorach PKO BP -prawie 7 tys.

Na rynku walutowym, dziś złoty lekko się osłabił, szczególnie do funta, który teraz kosztuje 4 zł i 85 groszy. Za euro trzeba zapłacić 4 złote i 28 groszy, kurs dolara to 3,57 zł, a franka 3 złote 72 grosze.

Elżbietą Szczerbak, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak