Gospodarka

Rynki nerwowo reagują na Koreę Północną, liczą na reformy podatkowe Trumpa

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2017 12:23
GPW słabo weszła w nowy tydzień. Dwie pierwsze sesje przyniosły spadki, które najmocniej dotknęły duże spółki i WIG20 odbił w dół od okrągłego poziomu 2500 pkt. - To pokłosie nastrojów na świecie, którym ton nadaje wciąż napięcie związane z Koreą Północną, mówi Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia Maciej Szmigel, analityk inwestycyjny, z Biura Maklerskiego ING Banku.
Audio
  • O oczekiwaniach inwestorów na zapowiadane przez Donalda Trumpa zmiany podatkowe, mówił Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia Maciej Szmigel, analityk inwestycyjny, z Biura Maklerskiego ING Banku./Arkadiusz Ekiert, redaktor naczelna Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia/.
Prezydent Donald Trump ma przedstawić założenia reformy podatkowej w USA.
Prezydent Donald Trump ma przedstawić założenia reformy podatkowej w USA. Foto: EPA/MICHAEL REYNOLDS Dostawca: PAP/EPA.

I przypomina, że nowa odsłona konfliktu miała miejsce na forum zgromadzenia ogólnego ONZ w Nowym Jorku. Prezydent USA Donald Trump nazwał Kim Dzong Una malowniczo „Rocket Manem” i zagroził, że Stany Zjednoczone mogą zostać zmuszone do „całkowitego zniszczenia” północnokoreańskiego reżimu. Minister Spraw Zagranicznych Korei Północnej uznał to za wypowiedzenie wojny i zagroził zestrzeleniem amerykańskich samolotów przelatujących w pobliżu Półwyspu Koreańskiego.

Po posiedzeniu FED dolar mocniejszy, kapitał odpływa z Rynków Wschodzących

Jak dodaje, drugim niekorzystnym czynnikiem było posiedzenie amerykańskiego Komitetu ds. Otwartego Rynku – to odpowiednik naszej Rady Polityki Pieniężnej.

− Komitet potwierdził plany kolejnej podwyżki amerykańskich stóp procentowych jeszcze w tym roku. Oba te zdarzenia spowodowały umocnienie dolara i odpływ kapitału z rynków wschodzących, do których i my się zaliczamy, mówił analityk.


Czytaj więcej
Janet Yellen free 1200.jpg
Szefowa Fed zapowiada stopniowe podwyżki stóp procentowych

Pytany, gdzie szukać szans na poprawę nastrojów, gość Polskiego Radia odpowiada, że w informacjach o możliwej reformie podatkowej Donalda Trumpa.

Rynki czekają na reformę podatkową Donalda Trumpa

I dodaje, że właśnie dziś prezydent Donald Trump ma przedstawić założenia reformy podatkowej w USA. Wall Street na obniżenie podatków czeka już od wielu miesięcy.

− Może być to pozytywny impuls dla amerykańskiej giełdy, która może pociągnąć za sobą resztę świata. Klucz do najbliższej przyszłości leży więc na Półwyspie Koreańskim i w rękach amerykańskiego prezydenta, mówi Maciej Szmigel.

W dłuższej perspektywie dobrze rokują mocne fundamenty polskiej gospodarki

W dłuższej perspektywie liczą się przede wszystkim fundamenty gospodarcze. A te są mocne. W zeszłym tygodniu napłynęły kolejne dobre dane makroekonomiczne: polska produkcja przemysłowa wzrosła w sierpniu o 8,8% r/r, a produkcja budowlano-montażowa aż o 23,5%. r/r.

− Jakkolwiek obecne spadki są dla inwestorów bolesne, to na razie są jedynie korektą w ramach długoterminowego rynku byka. Zakładamy, że po jej zakończeniu GPW będzie próbowała powrócić do tendencji wzrostowej, mówi gość Polskiego Radia.

Maciej Szmigel, analityk inwestycyjny, Biuro Maklerskie Banku ING, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak