Gospodarka

Pierwszy tydzień października spokojny na rynku walutowym

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 12:46
- Pierwszy tydzień października przebiegał spokojnie na rynkach walutowych, ocenił w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia Mariusz Adamiaka, dyrektor Biura Strategii Rynkowych w PKO Banku Polskim. jk
Audio
  • O spokojnym początku października na rynku walutowym oraz schłodzeniu oczekiwań na podwyżki stóp procentowych, mówił w rozmowie z Naczelna Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia Mariusz Adamiaka, dyrektor Biura Strategii Rynkowych w PKO Banku Polskim./Arkadiusz Ekiert, redaktor naczelny Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia/.
Złoty umocnił się do euro na poziomie 4,30 zł i lekko osłabił się do dolara, co było wynikiem umocnienia się amerykańskiej waluty na rynkach globalnych
Złoty umocnił się do euro na poziomie 4,30 zł i lekko osłabił się do dolara, co było wynikiem umocnienia się amerykańskiej waluty na rynkach globalnychFoto: Powerphotos/Shutterstock

− Pierwszy tydzień października przebiegał spokojnie na rynkach walutowych, ocenił w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia Mariusz Adamiaka, dyrektor Biura Strategii Rynkowych w PKO Banku Polskim.

− Złoty umocnił się do euro na poziomie 4,30 zł i lekko osłabił się do dolara, co było wynikiem umocnienia się amerykańskiej waluty na rynkach globalnych, mówił ekspert.

Jak podkreślił, wydarzeniem było posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, która określa wysokość bazowej stopy procentowej.

Jak wyjaśnia ekspert, pochodną tej stopy jest oprocentowanie lokat i obligacji, które istotnie wpływa na atrakcyjność danej waluty wśród inwestorów finansowych.

Prezes Glapiński chłodzi oczekiwania na podwyżkę stóp procentowych

Przypomina, że od dłuższego czasu Rada utrzymuje koszt pieniądza na poziomie 1,5 procent, sugerując, że tak pozostanie do końca przyszłego roku.

Tymczasem niektórzy analitycy i inwestorzy zaczęli spekulować, że odbicie wskaźnika inflacji do 2,2 procent we wrześniu, skłoni RPP do wcześniejszej podwyżki.

− Wiara w taki scenariusz wzmacniała złotego przed środowym posiedzeniem. Jednak prezes Glapiński schłodził te oczekiwania, stanowczo twierdząc, że obecny wzrost inflacji jest przejściowy, a obecny stóp procentowych dobrze służy gospodarce, powiedział Mariusz Adamiak.

jk

Zobacz więcej na temat: waluty
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak