X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Fundusze europejskie: rusza perspektywa finansowa UE na lata 2014-2020. Do wydania jest 500 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2015 17:20
W czwartek z udziałem premier Ewy Kopacz odbyła się uroczystość uruchomienia programów operacyjnych dotyczących wydawania pieniędzy unijnych w latach 2014-2020. Do wydania jest 500 mld zł.
Audio
  • Urzędnicy z Brukseli wraz z premier Ewą Kopacz zainaugurują unijny budżet Polski do 2020 roku - relacja Karola Tokarczyka (IAR)
  • Ekonomista BZ WBK Piotr Bielski: na efekty dla gospodarki nowych funduszy unijnych musimy poczekać (IAR)
  • Kiedy nowe unijne fundusze przyśpieszą gospodarkę? - relacja Tomasza Majki (IAR)
  • Rozpoczyna się realizacja programów koordynujących wydawanie funduszy Wspólnoty na lata 2014 - 2020 .Dzięki unijnym pieniądzom Polska dokona skoku cywilizacyjnego - mówi premier Ewa Kopacz./IAR/.
  • Samorządy będą miały więcej do powiedzenia w sprawie unijnych pieniędzy, powiedziała premier Ewa Kopacz, podczas inauguracji nowego budżetu Unii Europejskiej dla Polski./IAR/.
  • Premier Ewa Kopacz powiedziała, że z unijnych pieniędzy skorzystają przede wszystkim przedsiębiorcy./IAR/.
Premier Ewa Kopacz przemawia, podczas uroczystej inauguracji nowej perspektywy UE 2014-2020, 26 bm. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie
Premier Ewa Kopacz przemawia, podczas uroczystej inauguracji nowej perspektywy UE 2014-2020, 26 bm. w Centrum Nauki Kopernik w WarszawieFoto: PAP/Radek Pietruszka

Dzięki przygotowaniom oraz zakończonym sukcesem negocjacjom Polska zdobyła największe fundusze spośród krajów Unii - mówiła w czwartek na konferencji prasowej szefowa rządu Ewa Kopacz.
─ Dostajemy do dyspozycji największe w historii fundusze na rozwój. To efekt kilku lat przygotowań, ale też trudnych i zakończonych sukcesem negocjacji prowadzonych przez nasze rządy - mówiła Kopacz.

Kopacz: Polska zdobyła największe fundusze spośród krajów Unii

"Można powiedzieć, że graliśmy o pełną pulę i wygraliśmy. Zdobyliśmy największe fundusze spośród wszystkich krajów Unii" - dodała.
Szefowa rządu odniosła się też do wcześniejszej perspektywy unijnej. "Przez ostatnie lata udowodniliśmy, że potrafimy dobrze wykorzystać szansę, jaką daje nam zjednoczona Europa. Udowodniliśmy, że dobrze i efektywnie wydajemy europejskie pieniądze" - wskazywała.
Podkreśliła też, że efekty tego widzimy "na każdym kroku i każdego dnia".

Kopacz: europejskie fundusze mają pozwolić Polsce na skok cywilizacyjny

Europejskie fundusze mają pozwolić nam na kolejny skok cywilizacyjny. Każdą złotówkę zainwestujemy w przemyślany sposób - przekonywała w czwartek na konferencji premier Ewa Kopacz.
"Dziś, gdy oficjalnie startujemy z kolejnymi środkami europejskimi, mamy jeden prosty, ale ambitny cel. Rekordowe fundusze europejskie mają pozwolić nam na kolejny skok cywilizacyjny. Żeby tak się stało, każdą złotówkę - powtórzę - każdą złotówkę z tych 500 miliardów (złotych - PAP) zainwestujemy w przemyślany sposób" - powiedziała.
Dodała, że przez dwa ostatnie lata trwała praca nad strategią rozwoju Polski. "Przeprowadziliśmy największe w historii konsultacje społeczne. Wzięło w nich udział wiele tysięcy uczestników, obywateli, ekspertów, przedstawicieli organizacji pozarządowych i biznesu, działaczy samorządowych i naukowców. Dokładnie wsłuchaliśmy się w to, co mówią Polacy i jak wyobrażają sobie rozwój naszej ojczyzny" - powiedziała premier.

Kopacz: pół miliona miejsc pracy dzięki funduszom UE

Inwestycje finansowane z funduszy europejskich pozwolą stworzyć pół miliona nowych miejsc pracy - zapowiedziała premier Ewa Kopacz. Zapewniła, że pieniądze z UE zmienią Polskę na lepsze, powstaną m.in. nowe miejsca w żłobkach, internet dotrze do każdego domu.
"Inwestycje finansowane z funduszy europejskich pozwolą stworzyć pół miliona nowych miejsc pracy, miejsc pracy zwłaszcza dla młodych osób - tych, które dopiero wchodzą na rynek" - powiedziała w czwartek na konferencji prasowej Kopacz, która uczestniczyła w uroczystości uruchomienia programów operacyjnych dotyczących wydawania pieniędzy unijnych w latach 2014-2020.
Jak podkreśliła, dzięki unijnym pieniądzom stworzonych zostanie ponad 50 tys. nowych miejsc w żłobkach i ponad 70 tys. nowych miejsc w przedszkolach.
"Zainwestujemy też w transport publiczny w naszych polskich miastach. Wydamy na to ponad 16 mld zł. Ta inwestycja nie tylko ułatwi życie obywatelom, ale także pozwoli ograniczyć zanieczyszczenie powietrza" - powiedziała premier.
Kopacz poinformowała, że ponad 40 mld zł zostanie wydanych na innowacyjne badania naukowe, których wyniki zostaną następnie wykorzystane w polskiej gospodarce.
"Musimy wykorzystać szansę. Szansę oparcia polskiej gospodarki na innowacyjności. Dlaczego? Bo drugiej takiej szansy nie będziemy mieli. Dlatego kolejne 20 mld zł zainwestujemy w zwiększenie konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw, bo to one są fundamentem polskiej gospodarki" - powiedziała.
Dodała, że unijne środki zostaną także przeznaczone na inwestycje w przyszłe pokolenia, czyli w edukację. "Dzięki strategii, którą dziś uruchamiamy, w roku 2020 prawie połowa osób w wieku 30-34 lata będzie miała wyższe wykształcenie" - powiedziała.
Z pieniędzy unijnych dokończona ma zostać cyfryzacja naszego kraju. "Wszystkie gospodarstwa domowe, w każdym, nawet najdalszym zakątku Polski, będą miały dostęp do szybkiego internetu" - zapowiedziała. Ponadto z funduszy europejskich ma być dokończona budowa sieci dróg ekspresowych, modernizacja dróg lokalnych, czy sieci kolejowych.

Prawie połowę funduszy UE rozdzielą samorządy

W perspektywie unijnej na lata 2014-2020 prawie połowa środków UE będzie rozdzielona na szczeblu samorządowym - poinformowała premier Ewa Kopacz. Dodała, że marzeniem i celem Polski jest bycie w 20-tce najbogatszych państw.
"Nowa filozofia wykorzystania funduszy europejskich oznacza także pogłębioną decentralizację. Dotychczasowe doświadczenia pokazały, że samorząd jest najlepszym partnerem w realizacji projektów dla i blisko ludzi. Dlatego właśnie postanowiliśmy, że więcej, bo aż prawie połowa wszystkich pieniędzy z Unii będzie rozdzielona na szczeblu samorządowym" - powiedziała Kopacz na inauguracji programów operacyjnych dotyczących wydawania pieniędzy unijnych w latach 2014-2020.
"To dowód na to, że nasze motto Polski samorządnej traktujemy poważnie i konsekwentnie wprowadzamy w życie" - dodała.
Kopacz podkreśliła, że Polska rozpoczyna realizację strategii rozwoju kraju finansowaną ze środków europejskich i krajowych. "W najbliższych latach Polska ma stać się jednym z dwudziestu najbogatszych państw świata. Tak, to jest nasze marzenie, to jest również nasz cel, ale też olbrzymie zobowiązanie. Jestem pewna, że zrobimy to razem i wierzę, że nam się uda" - podsumowała.

Komisarz Corina Cretu chwali Polskę

Uruchomienie programów operacyjnych to również główny cel wizyty komisarz Wspólnoty ds. polityki regionalnej Coriny Cretu w Warszawie.

Polska dobrze wydała unijne pieniądze - ocenia komisarz Corina Cretu, która uczestniczyła w inauguracji kolejnego budżetu Unii Europejskiej dla Polski. W najbliższych latach wydamy, na rolnictwo, naukę i infrastrukturę około 120 miliardów euro.

Komisarz do spraw polityki regionalnej, Corina Cretu przypomniała, że Polska jest największym biorcą pieniędzy z budżetu wspólnoty. Według rumuńskiej komisarz te pieniądze są wielką szansą dla Polski, ale także wielką odpowiedzialnością.

Według Coriny Cretu sposób, w jaki Polska wydała środki w latach 2007-2013 pozwala patrzeć w przyszłość z optymizmem.

77,6 mld euro z polityki spójności, 8,6 mld euro na rozwój obszarów wiejskich
KE przyjęła w połowie ub.r. umowę partnerstwa z Polską dotyczącą wykorzystania funduszy strukturalnych i inwestycyjnych UE w latach 2014-2020. - To pozwoliło na rozpoczęcie negocjacji pomiędzy KE a polskim rządem w sprawie poszczególnych programów operacyjnych. Programy operacyjne były stopniowo akceptowane przez KE pomiędzy grudniem 2014 r. a lutym 2015 r., dzięki czemu możliwe jest uruchomienie przyznanych Polsce funduszy - zaznaczyła KE.
Chodzi o 77,6 mld euro z polityki spójności. To największy krajowy przydział pieniędzy UE spośród 28 krajów członkowskich. Pieniądze mają trafić m.in. na badania naukowe, budowę dróg, koleje, transport publiczny, rozwój przedsiębiorczości czy infrastruktury szerokopasmowego internetu oraz aktywizację zawodową bezrobotnych. Dodatkowo na rozwój obszarów wiejskich Polska otrzyma 8,6 mld euro.

5 programów ogólnopolskich i jeden program dla wschodnich województw
Unijny budżet podzielony jest na 5 programów ogólnopolskich i jeden program dla wschodnich województw. Wśród nich są: Program Infrastruktura i Środowisko (27,41 mld euro), Program Inteligentny Rozwój (8,61 mld euro), Program Polska Cyfrowa (2,17 mld euro), Program Wiedza Edukacja Rozwój (4,69 mld euro), Program Polska Wschodnia (2 mld euro), Program Pomoc Techniczna (ponad 700 mln euro). Dziś ruszy też 16 regionalnych programów operacyjnych. Ich wartość to 31,27 mld euro.

Europejskie środki będą wydane nieco inaczej niż w minionych latach
Rzecznik prasowy ministerstwa infrastruktury i rozwoju, Piotr Popa powiedział, że europejskie środki będą wydane nieco inaczej niż w minionych latach. Największy procentowy wzrost środków odczują przedsiębiorcy oraz naukowcy, którzy prowadzą badania na potrzeby gospodarki.
Przedstawiciel resortu wyjaśnia, że pieniądze z kończącego się budżetu wydano głównie na infrastrukturę. Według szacunków ministerstwa do tej pory, dzięki środkom wspólnoty wybudowano ponad 11 tysięcy kilometrów różnych dróg, powstało 480 oczyszczalni ścieków. Z pieniędzy skorzystało ponad 30 tysięcy firm, a dzięki środkom z Unii Europejskiej powstało ponad 400 tysięcy miejsc pracy. Środki z kończącego się budżetu trzeba wydawać do końca tego roku. Było to około 67 miliardów euro.
Pierwszy konkurs z nowego budżetu rozpocznie się już w piątek, w ramach programu Polska Cyfrowa.

IAR/PAP, awi, jk

/
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Fundusze unijne: w walce o zdobycie środków może pomóc firma doradcza

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2015 10:23
Polskie firmy z niecierpliwością oczekują na środki w ramach unijnej perspektywy finansowej na lata 2014-2020. Jak przekonują eksperci, wiele z nich, czekając, wstrzymało się z inwestycjami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fundusze UE: projekty Polski Cyfrowej będą realizowane taniej i szybciej

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2015 11:05
Projekty w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa będą tańsze, realizowane szybciej i sprawniej niż w poprzednich programach - zapewnia podsekretarz stanu w MAC Roman Dmowski. Według niego większość projektów będzie kontynuacją już rozpoczętych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fundusze unijne: inauguracja Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2015 19:31
Pierwsze nabory projektów i konkursy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020 zostaną ogłoszone w trzecim kwartale br. - poinformowała marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak podczas inauguracji nowej perspektywy UE w regionie.
rozwiń zwiń