X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Nowa koncepcja wykorzystania funduszy UE: w Świętokrzyskim wybrano 7 ważnych konsorcjów

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2015 19:53
Siedem konsorcjów, skupiających instytucje i organizacje okołobiznesowe, przedsiębiorców oraz uczelnie wyższe, będzie realizowało przedsięwzięcia związane z rozwojem gospodarczym woj. świętokrzyskiego, w ramach tzw. inteligentnych specjalizacji regionu.
Poszczególne konsorcja będą przygotowywały wspólne projekty badawczo-rozwojowe, łączące biznes z nauką oraz związane z rozwojem przedsiębiorczości, edukacją zawodową, podnoszeniem kwalifikacji pracowników, doradztwem biznesowym czy promocją gospodarczą regionu.
Poszczególne konsorcja będą przygotowywały wspólne projekty badawczo-rozwojowe, łączące biznes z nauką oraz związane z rozwojem przedsiębiorczości, edukacją zawodową, podnoszeniem kwalifikacji pracowników, doradztwem biznesowym czy promocją gospodarczą regionu.Foto: Pixabay

W poniedziałek umowy o współpracy samorządu województwa świętokrzyskiego z liderami-koordynatorami konsorcjów podpisał marszałek Adam Jarubas.

Konsorcja wybrano w drodze konkursu, a wybór zatwierdził zarząd województwa świętokrzyskiego.

Z kolei kluczowe gałęzie gospodarki regionu, których rozwój mają generować konsorcja, wytypowano w długim procesie konsultacji. Są to: turystyka zdrowotna i prozdrowotna (koordynator konsorcjum - Uzdrowisko Busko-Zdrój), zasobooszczędne budownictwo (Staropolska Izba Przemysłowo-Handlowa), przemysł metalowo-odlewniczy (Staropolska Izba Przemysłowo-Handlowa), nowoczesne rolnictwo i przetwórstwo spożywcze (Ośrodek Promowania i Wspierania Przedsiębiorczości Rolnej w Sandomierzu), nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne (Kielecki Park Technologiczny), zrównoważony rozwój energetyczny (Świętokrzyskie Centrum Innowacji i Transferu Technologii) i branża targowo-konferencyjna (Izba Gospodarcza "Grono Targowe Kielce").

Dziedziny te mają w przyszłości generować największe przychody i miejsca pracy w woj. świętokrzyskim.

Konsorcja w ramach nowej koncepcji wykorzystania funduszy unijnych

Jak powiedział dziennikarzom marszałek Jarubas, wskazanie specjalizacji oraz wybór konsorcjów, które mają być liderami inicjatyw gospodarczych, jest związane z nową ideą wykorzystania funduszy europejskich w latach 2014-2020. "Potrzebujemy liderów, którzy pokażą, że mogą wdrażać innowacje w swoich firmach, środowiskach i klastrach, które powstały w ramach poszczególnych sektorów" - podkreślił marszałek.

Poszczególne konsorcja będą przygotowywały wspólne projekty badawczo-rozwojowe, łączące biznes z nauką oraz związane z rozwojem przedsiębiorczości, edukacją zawodową, podnoszeniem kwalifikacji pracowników, doradztwem biznesowym czy promocją gospodarczą regionu.

"Chodzi o dobre, mądre wykorzystanie funduszy unijnych. By nie były one przeznaczane na projekty, które za moment będą generować jeszcze większe środki na utrzymanie infrastruktury, ale by w największym stopniu zainwestować je na wydatki rozwojowe. Takie, które przyniosą nowe miejsca pracy i zwiększą wydajność pracy" - dodał Jarubas.

Jak powiedział dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach Grzegorz Orawiec, przy realizacji przedsięwzięć, ważne będzie reagowanie na potrzeby rynku. "Wiemy, że w każdej z tych branż brakuje fachowców, więc przykładowo chcielibyśmy stworzyć pilotażowy projekt dotyczący szkolnictwa zawodowego i praktycznej nauki zawodu uczniów, którzy pracowaliby dla konkretnych firm. Chcemy też promować za granicą jabłko sandomierskie i markę uzdrowisk świętokrzyskich - by zagranicznym turystom nie kojarzyło się jedynie, że Busko i Solec są pod Krakowem" - dodał Orawiec.

Konsorcja są otwarte na nowych przedstawicieli. Prawdopodobnie ich członkowie, aplikując o dotacje na wspólne przedsięwzięcia, będą mieli preferencje w konkursach na dotacje unijne.

Wybór regionalnych specjalizacji - w myśl wytycznych Komisji Europejskiej - był długim procesem, w który zaangażowani byli m.in. naukowcy z różnych ośrodków akademickich w Polsce, a także specjaliści z Banku Światowego. Decyzje poprzedziły analizy statystyczne oraz konsultacje z przedsiębiorcami.

Kluczowe branże dla przyszłości regionu świętokrzyskiego po raz pierwszy pojawiły się w aktualizacji strategii rozwoju regionu opracowanej i przyjętej przez sejmik województwa w 2013 r. Więcej miejsca poświęcono im rok później w Regionalnej Strategii Innowacji (RIS3). To dokument, który koncentruje się właśnie na wybraniu tzw. "inteligentnych specjalizacji", a jego głównym celem jest ich rozwijanie.

PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Świętokrzyskie: rozwój dzięki inteligentnym specjalizacjom

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2015 21:56
W woj. świętokrzyskim suma prawie 1,4 mld euro zostanie przeznaczona na różnorodne cele: od wsparcia innowacyjnego przemysłu, przetwórstwa rolno-spożywczego, nauki, ochrony środowiska, po rewitalizację miast i poprawę jakości życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świętokrzyskie: pierwsze konkursy z PROW 2014-2020 w drugiej połowie roku

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2015 11:50
Modernizacji lub budowy dróg lokalnych będą dotyczyły pierwsze konkursy na projekty z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w woj. świętokrzyskim. Mają być ogłoszone w drugiej połowie roku - poinformował Urząd Marszałkowski w Kielcach.
rozwiń zwiń