Gospodarka

Port Lotniczy Lublin nie musi zwracać części unijnego dofinansowania

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2017 12:36
Port Lotniczy Lublin i województwo lubelskie nie będą musiały zwracać części unijnego dofinansowania. Chodzi o blisko 24 miliony złotych przeznaczone na rozbudowę regionalnego lotniska w Świdniku.
Audio
  • Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński powiedział, że na prośbę działaczy samorządowych z województwa lubelskiego i szeregu posłów, Ministerstwo Rozwoju podjęło działania, które miały na celu wyjaśnienie tej sytuacji./IAR/.
  • Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek ocenił, że zwrot części dotacji mógłby doprowadzić do poważnych kłopotów finansowych spółkę Port Lotniczy Lublin./IAR/.
Zarzuty, które Komisja Europejska zgłosiła w 2015 roku, związane były m.in. z przeszacowaniem - w jej opinii - prognoz dotyczących ruchu lotniczego.
Zarzuty, które Komisja Europejska zgłosiła w 2015 roku, związane były m.in. z przeszacowaniem - w jej opinii - prognoz dotyczących ruchu lotniczego. Foto: Wikimedia Commons, Szater

Zarzuty, które Komisja Europejska zgłosiła w 2015 roku, związane były m.in. z przeszacowaniem - w jej opinii - prognoz dotyczących ruchu lotniczego. Zdaniem Komisji, zakres wybudowanej infrastruktury w stosunku do zakładanych potrzeb transportowych był za wysoki.

Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński powiedział, że na prośbę działaczy samorządowych z województwa lubelskiego i szeregu posłów, Ministerstwo Rozwoju podjęło działania, które miały na celu wyjaśnienie tej sytuacji.

Ustalono, że wymagane przez KE kwoty zostaną odpowiednio ujęte w rozliczeniach finansowych dokonywanych w ramach zamykania lubelskiego regionalnego programu operacyjnego. Uzgodniono też, że nie będzie wymagany zwrot pieniędzy wypłaconych dotychczas na rzecz lotniska.

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek ocenił, że zwrot części dotacji mógłby doprowadzić do poważnych kłopotów finansowych spółkę Port Lotniczy Lublin.

Oficjalną decyzję Komisja Europejska przekazała stronie polskiej wczoraj - 13 marca. W opinii wojewody, ogłoszenie przez marszałka województwa lubelskiego "sukcesu rozmów zanim nadeszła oficjalna odpowiedź z Komisji Europejskiej było przedwczesne, w tego typu ustaleniach wymagana jest dyplomacja".

IAR, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mariaż biznesu z nauką zwiększa szansę na sukces

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2016 10:00
Instytut Lotnictwa, organizacja wspierająca polską branżę awiacji od 1926 roku, chce bardziej intensywnie rozwijać współpracę z polskimi przedsiębiorstwami. Ma to umożliwić klaster lotniczy, którego Instytut jest koordynatorem. Ścisła współpraca z krajowymi firmami zwiększa szanse na udane komercjalizacje, czego przykładem może być metoda wytwarzania nadtlenku wodoru stosowanego jako paliwo rakietowe.
rozwiń zwiń