X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Marie Skłodowska-Curie Actions: w ramach programu grantowego naukowcy z zagranicy wybierają Polskę

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2017 12:40
Gros polskich naukowców wyjeżdża do innych krajów, ale do nas też przyjeżdżają naukowcy z zagranicy. W ciągu ostatniej dekady, w ramach programu grantowego Marie Skłodowska-Curie Actions około tysiąca obcokrajowców przyjechało do Polski prowadzić badania naukowe.
Audio
  • O grantach Marii Skłodowskiej-Curie mówili w radiowej Jedynce Adam Głuszuk z Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych Unii Europejskiej i dr Phillip Jolly, który prowadzi badania w Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego (Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Stypendia otrzymują naukowcy, którzy mają tytuł doktora lub czteroletnie doświadczenie w pracy badawczej.
Stypendia otrzymują naukowcy, którzy mają tytuł doktora lub czteroletnie doświadczenie w pracy badawczej. Foto: VGstockstudio/Shutterstock.com

Granty Marii Skłodowskiej-Curie są przyznawane przez Komisję Europejską na okres od roku do trzech lat. Naukowiec otrzymuje wynagrodzenie i pieniądze na swój rozwój, wyjaśnia Adam Głuszuk z Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych Unii Europejskiej.

- Podstawowy celem, jaki realizują granty Marii Skłodowskiej-Curie jest wsparcie kariery naukowca. A więc to każdy indywidualny naukowiec ma najbardziej skorzystać. Finansowane są badania, szkolenia, podnoszenie kompetencji, wyjazdy, udział w międzynarodowych konferencjach. Finansowana jest też współpraca z firmami, z przemysłem, ale też muzeami, fundacjami. Jednym z podstawowych warunków, jaki musi spełnić naukowiec, który chce skorzystać z tego grantu, to mobilność międzynarodowa. To oznacza, że każdy naukowiec musi wyjechać zagranicę – mówi gość Jedynki.

Naukowcy z zagranicy przyjeżdżają do Polski

W ciągu ostatnich dziesięciu lat ze stypendiów skorzystało około 2 tysięcy Polaków wyjeżdżając do innych krajów. Do nas przyjechało około tysiąca obcokrajowców.

- Najwięcej naukowców przyjeżdża do Polski z tymi grantami z Ukrainy, Niemiec i Włoch. Przyjeżdża także wielu Hindusów – wymienia ekspert.

Ale też wiele innych narodowości. Dr Phillip Jolly jest Brytyjczykiem i przyjechał do nas prowadzić badania w Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

- Zajmuję się procesami katalizy. Jest to bardzo istotne w budowaniu nowych struktur chemicznych, w czystej postaci i w sposób wydajny. Jeśli chcemy mieć dostęp do cząsteczek leków i nowoczesnych substancji, musimy mieć do tego narzędzia. Zwłaszcza metateza jest czystym i wydajnym narzędziem, by uzyskać nowe wiązania atomów węgla. To powinno ułatwić rozwój nowych leków i technologii, także tych używanych w telefonach – tłumaczy badacz.

Dlaczego wybierają nasz kraj? 

Dla dr Phillipa Jolly'ego wybór Polski na miejsce prowadzenia badań nie był przypadkowy.

- Nadarzyła się okazja, by pracować z prof. Karolem Grelą, który jest ekspertem w tej dziedzinie. w Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych na Warszawskim Uniwersytecie mamy najnowocześniejszy sprzęt, który pozwala prowadzić najbardziej czułe doświadczenia z najwyższą precyzją – podkreśla rozmówca Jedynki.

Stypendia otrzymują naukowcy, którzy mają tytuł doktora lub czteroletnie doświadczenie w pracy badawczej. Są też granty dla doktorantów.

Od 1997 roku, czyli początku działania programu, stypendia trafiły do ponad 135 tysięcy naukowców. Wśród nich było 8 noblistów. 

Karolina Mózgowiec, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Program Horyzont 2020 łączy biznes i naukę

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2016 13:43
Rząd przyjął Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Jednym z pięciu filarów na których w przyszłości ma opierać się rozwój gospodarczy Polski jest Innowacja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Granty dla nauki i biznesu. Młodzi naukowcy mogą dobrze zarobić

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2016 14:03
Instytucje naukowe jak i firmy, mogą starać się o granty na innowacyjne badania w programach Team i Team-Tech, realizowane przez Fundację na Rzecz Nauki Polskiej, ze środków pochodzących z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Granty dla naukowców: Polska w ogonie Europy

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2016 14:00
Europejska Rada ds. Badań Naukowych po raz kolejny przyznała swoje granty. Ponieważ są to, zdaniem naukowców, najbardziej prestiżowe granty w Europie, cieszy fakt, że w tym rozdaniu otrzymało je dwoje naukowców z Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Horyzont 2020, czyli wsparcie dla badań i innowacji

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2016 15:04
Polskie duże firmy coraz sprawniej korzystają z finansowania projektów badawczych dzięki Horyzontowi 2020.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PAN pomoże polskim uczonym w walce o europejskie granty

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2016 20:27
Polska Akademia Nauk będzie pomagać polskim badaczom w staraniu się o granty Europejskiej Rady do spraw Badań Naukowych.
rozwiń zwiń