Gospodarka

Marie Skłodowska-Curie Actions: w ramach programu grantowego naukowcy z zagranicy wybierają Polskę

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2017 12:40
Gros polskich naukowców wyjeżdża do innych krajów, ale do nas też przyjeżdżają naukowcy z zagranicy. W ciągu ostatniej dekady, w ramach programu grantowego Marie Skłodowska-Curie Actions około tysiąca obcokrajowców przyjechało do Polski prowadzić badania naukowe.
Audio
  • O grantach Marii Skłodowskiej-Curie mówili w radiowej Jedynce Adam Głuszuk z Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych Unii Europejskiej i dr Phillip Jolly, który prowadzi badania w Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego (Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Stypendia otrzymują naukowcy, którzy mają tytuł doktora lub czteroletnie doświadczenie w pracy badawczej.
Stypendia otrzymują naukowcy, którzy mają tytuł doktora lub czteroletnie doświadczenie w pracy badawczej. Foto: VGstockstudio/Shutterstock.com

Granty Marii Skłodowskiej-Curie są przyznawane przez Komisję Europejską na okres od roku do trzech lat. Naukowiec otrzymuje wynagrodzenie i pieniądze na swój rozwój, wyjaśnia Adam Głuszuk z Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych Unii Europejskiej.

- Podstawowy celem, jaki realizują granty Marii Skłodowskiej-Curie jest wsparcie kariery naukowca. A więc to każdy indywidualny naukowiec ma najbardziej skorzystać. Finansowane są badania, szkolenia, podnoszenie kompetencji, wyjazdy, udział w międzynarodowych konferencjach. Finansowana jest też współpraca z firmami, z przemysłem, ale też muzeami, fundacjami. Jednym z podstawowych warunków, jaki musi spełnić naukowiec, który chce skorzystać z tego grantu, to mobilność międzynarodowa. To oznacza, że każdy naukowiec musi wyjechać zagranicę – mówi gość Jedynki.

Naukowcy z zagranicy przyjeżdżają do Polski

W ciągu ostatnich dziesięciu lat ze stypendiów skorzystało około 2 tysięcy Polaków wyjeżdżając do innych krajów. Do nas przyjechało około tysiąca obcokrajowców.

- Najwięcej naukowców przyjeżdża do Polski z tymi grantami z Ukrainy, Niemiec i Włoch. Przyjeżdża także wielu Hindusów – wymienia ekspert.

Ale też wiele innych narodowości. Dr Phillip Jolly jest Brytyjczykiem i przyjechał do nas prowadzić badania w Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

- Zajmuję się procesami katalizy. Jest to bardzo istotne w budowaniu nowych struktur chemicznych, w czystej postaci i w sposób wydajny. Jeśli chcemy mieć dostęp do cząsteczek leków i nowoczesnych substancji, musimy mieć do tego narzędzia. Zwłaszcza metateza jest czystym i wydajnym narzędziem, by uzyskać nowe wiązania atomów węgla. To powinno ułatwić rozwój nowych leków i technologii, także tych używanych w telefonach – tłumaczy badacz.

Dlaczego wybierają nasz kraj? 

Dla dr Phillipa Jolly'ego wybór Polski na miejsce prowadzenia badań nie był przypadkowy.

- Nadarzyła się okazja, by pracować z prof. Karolem Grelą, który jest ekspertem w tej dziedzinie. w Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych na Warszawskim Uniwersytecie mamy najnowocześniejszy sprzęt, który pozwala prowadzić najbardziej czułe doświadczenia z najwyższą precyzją – podkreśla rozmówca Jedynki.

Stypendia otrzymują naukowcy, którzy mają tytuł doktora lub czteroletnie doświadczenie w pracy badawczej. Są też granty dla doktorantów.

Od 1997 roku, czyli początku działania programu, stypendia trafiły do ponad 135 tysięcy naukowców. Wśród nich było 8 noblistów. 

Karolina Mózgowiec, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Program Horyzont 2020 łączy biznes i naukę

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2016 13:43
Rząd przyjął Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Jednym z pięciu filarów na których w przyszłości ma opierać się rozwój gospodarczy Polski jest Innowacja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Granty dla nauki i biznesu. Młodzi naukowcy mogą dobrze zarobić

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2016 14:03
Instytucje naukowe jak i firmy, mogą starać się o granty na innowacyjne badania w programach Team i Team-Tech, realizowane przez Fundację na Rzecz Nauki Polskiej, ze środków pochodzących z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Granty dla naukowców: Polska w ogonie Europy

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2016 14:00
Europejska Rada ds. Badań Naukowych po raz kolejny przyznała swoje granty. Ponieważ są to, zdaniem naukowców, najbardziej prestiżowe granty w Europie, cieszy fakt, że w tym rozdaniu otrzymało je dwoje naukowców z Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Horyzont 2020, czyli wsparcie dla badań i innowacji

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2016 15:04
Polskie duże firmy coraz sprawniej korzystają z finansowania projektów badawczych dzięki Horyzontowi 2020.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PAN pomoże polskim uczonym w walce o europejskie granty

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2016 20:27
Polska Akademia Nauk będzie pomagać polskim badaczom w staraniu się o granty Europejskiej Rady do spraw Badań Naukowych.
rozwiń zwiń