Gospodarka

Prawie 45,5 mln zł z UE na przebudowę centrum Poznania

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2017 14:54
Prawie 45,5 mln zł na przebudowę tras tramwajowych i ulic w ścisłym centrum miasta otrzymało z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko Miasto Poznań. Łączny koszt inwestycji to 100 mln zł.
Widok na Wartę i katedrę poznańską
Widok na Wartę i katedrę poznańskąFoto: gkordus/Shutterstock.scom

Dofinansowanie z UE przyznano na realizację pierwszego etapu inwestycji o nazwie "Projekt Centrum". Łączny koszt prac związanych z rewitalizacją centrum, jakie na tym etapie będą prowadzone, ma wynieść ok. 100 mln zł. W ramach projektu do III kwartału 2020 roku przebudowane mają zostać m.in. torowiska na ul. Św. Marcin i 27 Grudnia, pl. Wolności, al. Marcinkowskiego, a także rozjazd na skrzyżowaniu ul. Towarowej i Św. Marcin oraz węzeł rozjazdowy "Okrąglak". Przebudowane zostaną także ulice Kantaka i Gwarna.

Zdaniem prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka, „realizacja projektu przełoży się na większą efektywność i dostępność transportu tramwajowego. Dzięki kilku elementom: technologii cichego torowiska, wykonanej podobnie nawierzchni drogowej, zmniejszeniu ruchu samochodowego i wprowadzeniu dużej ilości zieleni, ograniczamy zanieczyszczenie powietrza oraz emisję hałasu”.

Poznańskie centrum ma być miejscem przyciągającym turystów

W komunikacie prasowym prezydent zaznaczył także, że te inwestycje pozwolą spełnić oczekiwania wyrażone w przeprowadzonych konsultacjach społecznych.

- Zgodnie z nimi poznańskie centrum ma być miejscem przyciągającym turystów, w którym życie kulturalno-artystyczne jest szczególnie intensywne. Ma być lokalizacją dla instytucji kultury oraz miejscem, w którym dobrze się żyje i pracuje – zaznaczył Jaśkowiak.

Według założeń projektu, większe przywileje w centrum mają zyskać piesi i komunikacja tramwajowa oraz rowerzyści. W ramach prowadzonych prac zwężona ma zostać także ul. Św. Marcin, powstaną nowe przystanki tramwajowe i wyznaczone zostaną nowe ścieżki rowerowe oraz ciągi pieszo-rowerowe na ul. 27 Grudnia, które mają być skoordynowane z ruchem tramwajowym.

W połowie lipca Poznań otrzymał także ponad 59 mln zł dofinansowania dla wartego 130 mln zł drugiego etapu "Projektu Centrum". W ramach tego projektu m.in. wybudowana ma zostać trasa tramwajowa. Planowana realizacja tej inwestycji to lata 2020-2022.

PAP, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

I etap linii tramwajowej na Naramowice dofinansują fundusze UE

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2016 15:12
Do 2021 roku w Poznaniu ma powstać pierwszy etap linii tramwajowej na Naramowice, czyli odcinka Naramowice-Wilczak. Jak podkreślają władze miasta, budowa tej trasy jest najważniejszą inwestycją dla Poznania w ciągu najbliższych lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fundusze europejskie: 44 mln zł na przebudowę ważnej trasy w Poznaniu

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2016 14:56
Zarząd Województwa Wielkopolskiego ogłosiła nabór, w trybie pozakonkursowym,w ramach Poddziałania 5.1.3 Infrastruktura drogowa regionu w ramach ZIT dla MOF Poznania – na przebudowę ul. Gdyńskiej (DW 196) od skrzyżowania z ul. Bałtycką do granicy miasta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ponad 67 mln zł środków UE na poprawę komunikacji w Poznaniu

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2016 14:46
67,2 mln zł unijnych środków trafi na poprawę systemu komunikacji publicznej w Poznaniu. W ramach projektu wartego blisko 97 mln zł kupionych zostanie m.in. 20 niskopodłogowych tramwajów, zmodernizowane będą zwrotnice i system informacji pasażerskiej.
rozwiń zwiń