Gospodarka

430 mln zł dla firm na innowacyjne produkty. Kto może ubiegać się o dofinansowanie?

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2017 13:08
Konsorcja mikro-, małych i średnich firm mogą otrzymać dofinansowanie z pieniędzy UE na projekty inwestycyjne, w efekcie których powstaną innowacyjne produkty w regionie Polski Wschodniej. Na ten cel przeznaczono 430 mln zł.
Ciągle znajdujemy się na szarym końcu europejskich rankingów innowacyjności
Ciągle znajdujemy się na szarym końcu europejskich rankingów innowacyjnościFoto: Sergey Nivens/Shutterstock.com

Jak podał resort, na złożenie wniosku o wsparcie z Programu Polska Wschodnia firmy mają czas do końca sierpnia br. - W konkursie jest do rozdysponowania 430 mln zł - wskazało biuro prasowe MR. W skład konsorcjum mogą wchodzić wyłącznie mikro, mali i średni przedsiębiorcy, których inwestycje będą zlokalizowane na terenie makroregionu Polski Wschodniej (województwa: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie).

- Czekamy na wnioski zgłoszone przez konsorcja minimum trzech przedsiębiorców. Powinny to być projekty inwestycyjne o wartości ponad 10 mln złotych, w efekcie których powstaną innowacyjne produkty sieciowe – wskazał, cytowany w komunikacie, wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.

Wyjaśnił, że innowacyjny produkt to taki wyrób lub usługa, którego "nie ma jeszcze przynajmniej na polskim rynku". - Z kolei produkt sieciowy to wyrób lub usługa oferowana przez różne firmy w ramach wspólnej oferty i pod wspólną marką – dodał wiceszef resortu rozwoju. Według MR, produkty sieciowe powstają w różnych branżach, np. w turystycznej, produkcyjnej, usług medycznych czy też marketingu.

Dotacja sfinansuje do 70 proc. wydatków

- Dotacja sfinansuje do 70 proc. wydatków. W budżecie można przewidzieć m.in. koszty inwestycyjne (np. roboty budowlane i środki trwałe), wydatki związane ze standardami funkcjonowania i promocji produktu sieciowego, a także same koszty jego promocji - wskazano.

Hamryszczak podkreślił, że resort stawia na współpracę między przedsiębiorcami i innowacje. "Korzyści ze wspólnych projektów firm nie sprowadzają się wyłącznie do kwestii finansowych. To również dzielenie się ryzykiem, możliwość poznania nowych praktyk biznesowych, a także szansa na dalszą współpracę w przyszłości. Z kolei dane z gospodarek na całym świecie pokazują coraz większą rolę innowacji. Klienci poszukują nowych produktów, a firmy lepszych rozwiązań zwiększających efektywność i redukujących koszty" – wskazał.

W konkursie zorganizowanym w 2016 r., jak przypomniał resort, dofinansowanie uzyskał projekt turystyczny "Wehikuł czasu Szlaku Jana III Sobieskiego". Konsorcjum złożone z 13 podmiotów zrealizuje go na terenie województw: lubelskiego i podkarpackiego. - Dzięki temu za sprawą nowoczesnych technologii, bogatej wiedzy historyków i fachowości rzemieślników, a także przy wsparciu funduszy europejskich, w nieodległej przyszłości będziemy mogli przenieść się w czasy Jana III Sobieskiego. Dzięki współpracy firm realizujących projekt, odwiedzający będą mogli kupować zniżkowe pakiety, a także skorzystają z jednolitych standardów obsługi klienta i sprzedaży oferty - napisano w komunikacie.

PAP, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

MR: kolejne rozdanie dla innowacyjnych firm w Polsce Wschodniej

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2017 10:35
Już 1 czerwca rusza konkurs dla firm z Polski Wschodniej na wprowadzanie na rynek innowacyjnych produktów i usług. Łączna pula dotacji wynosi 195 mln zł, z czego 1/3 przeznaczono na inwestycje podmiotów realizujących swoje projekty biznesowe w średnich miastach makroregionu. Wnioski mogą składać firmy zrzeszone w powiązaniach kooperacyjnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Innowacyjne małe i średnie firmy mogą już korzystać z bezpłatnych gwarancji kredytowych

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2017 14:25
Bank Gospodarstwa Krajowego uruchomił w poniedziałek bezpłatne gwarancje kredytowe dla innowacyjnych małych i średnich przedsiębiorstw. Z bezpłatnych gwarancji będą mogły korzystać firmy z całej Polski, mówi w Polskim Radiu 24 Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bony na innowacje: 65 mln zł na wsparcie mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2017 12:30
Mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa mogą ubiegać się o wsparcie - o tak zwane bony na innowacje, które pozwolą na wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań w firmie.
rozwiń zwiń