Gospodarka

Polska poradzi sobie ze śmieciami? UE dorzuci 1,2 mld euro

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 12:59
Polska nadal traci miliony nie przetwarzając swoich śmieci. By pomóc Bruksela daje Polsce zielone światło na wykorzystanie ponad 1,2 mld euro na wydatki, związane z zagospodarowaniem odpadów.
Audio
  • Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński twierdzi, że dzięki tym pieniądzom będzie można odzyskiwać więcej odpadów (IAR)
Segregowanie odpadów jest jednym z najważniejszych problemów środowiskowych na całym świecie
Segregowanie odpadów jest jednym z najważniejszych problemów środowiskowych na całym świecieFoto: KaliAntye/Shutterstock

Do tej pory Polska nie spełniała odpowiednich warunków.

Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński twierdzi, że dzięki tym pieniądzom będzie można odzyskiwać więcej odpadów. Przypomina, że jest to około 5 miliardów złotych. Około 800 milionów euro to wydatki z Programu Infrastruktura i Środowisko, natomiast około 400 milionów euro jest w programach regionalnych. Dzięki tym pieniądzom powstaną między innymi instalacje do zbiórki i zagospodarowania odpadów.

Daleko nam do ideału

Dyrektor departamentu gospodarki odpadami w Ministerstwie Środowiska, Magda Gosk, twierdzi, że Polska wciąż musi dążyć do lepszego wykorzystania śmieci. Chodzi na przykład o ponowne użycie papieru, szkła, tworzyw sztucznych czy metali. W roku 2015 26 procent tych odpadów zostało ponownie wykorzystanych. Do 2020 roku odsetek ten musi sięgnąć 50 procent.

Kluczowa zmiana przepisów

Żeby skorzystać z pieniędzy, Polska musiała zmienić przepisy, dotyczące między innymi zbiórki odpadów. Administracja musiała stworzyć też krajowy plan gospodarki odpadami, podobne dokumenty musiały przedstawić regiony. Wszystkie poza Mazowszem przedstawiły takie plany. Ten region na razie nie będzie więc mógł korzystać z unijnych pieniędzy.

Szwecja daje nam przykład

Szwecja jest tak zaawansowana w recyklingu odpadów, że ma za mało własnych śmieci i musi je importować od innych krajów. Wszystko po to, by wykorzystać je jako paliwo procesie wytwarzania energii.

abo

Zobacz więcej na temat: recykling fundusze unijne
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Środki unijne dla Polski na gospodarkę odpadami zagrożone

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2016 07:30
Do 2025 roku zgodnie z wymogami UE poziom recyklingu tworzyw sztucznych ma wynosić 55 proc. Dziś w Polsce jest to 25 proc. Brak zmian w systemie gospodarowanie odpadami może spowodować, że środki, jakie UE przeznaczy w kolejnych latach na wsparcie inwestycji w tym zakresie, ominą Polskę – ostrzegają przedstawiciele Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Recyklingu.
rozwiń zwiń