Gospodarka

Nowa pula unijnych dotacji na systemy bezzałogowe. 50 mln zł w konkursie

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2017 19:44
Technologiczne innowacje to jeden z warunków szybkiego rozwoju krajowego sektora systemów bezzałogowych. Ich tworzenie umożliwi nowa pula unijnych dotacji.
Audio
  • O nowym konkursie na prace badawczo-rozwojowe nad systemami bezzałogowymi mówili w Polskim Radiu 24 Michał Chomczyk z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i Jakub Jagiełło z PwC z zespołu Drone Powered Solutions (Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Dron - zdjęcie ilustracyjne
Dron - zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/ajcespedes/domena publiczna

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs na prace badawczo-rozwojowe nad bezzałogowymi statkami powietrznymi, platformami lądowymi i wodnymi, konstrukcją podsystemów i podzespołów, a także nad aplikacjami przemysłowymi. To już drugi taki konkurs, mówi naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia Michał Chomczyk z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

- Cała idea wyszła od przedsiębiorców, którzy zrzeszyli się w Polskiej Platformie Technologicznej Systemów Bezzałogowych i zgłosili potrzebę utworzenia takiego programu na wsparcie konkretnej branży. Teraz mamy drugi konkurs, pierwszy zakończyliśmy rok temu – mówi ekspert.

Podstawowy warunek: innowacyjność

Jednym z głównych kryteriów konkursu jest innowacyjność zgłaszanych projektów.

- Zakres tematyczny programu mocno nie odbiega o d tego z poprzedniego konkursu. Liczymy na projekty innowacyjne, bo to jest jedno z podstawowych kryteriów oceny wniosków. Liczymy też, że podmioty realizujące te projekty zwiększą swoją konkurencyjność na arenie międzynarodowej – podkreśla Michał Chomczyk.

Kto może wystartować w konkursie?

O pieniądze z konkursu mogą ubiegać się przedsiębiorcy.

- W drugim konkursie minimalna wartość projektów to 2 mln zł, maksymalna to 20 mln zł. To wartości całkowite projektu. Natomiast są jeszcze poziomy dofinansowania, które są uzależnione od wielkości przedsiębiorstwa oraz od typu badań, do których wnioskodawca ubiega się o dofinansowanie. W przypadku badań przemysłowych wnioskodawcy mogą dostać nawet do 80 proc., w przypadku małych i mikroprzedsiębiorstw. W przypadku prac rozwojowych jest to nawet do 60 proc. – podaje liczby rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Kwota alokacji w konkursie wynosi 50 mln zł. Nabór wniosków potrwa od 16 października do 18 grudnia 2017 r.

Dominik Olędzki, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak drony mogą wspierać naszą gospodarkę?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2016 18:08
Drony sprawdzają się nie tylko na ślubach czy imprezach plenerowych. Są też popularnym prezentem komunijnym, ale co więcej mogą służyć nie tylko jako gadżet, ale również wspierać rozwój naszego kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drony znajdują coraz to nowe zastosowanie. Do czego będą wykorzystywane w przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2016 17:00
Najczęściej kojarzą się z kręceniem filmów z wysokości na weselach czy koncertach. Ale drony to już nie tylko zabawka dla fotografów. Latające urządzenia są z powodzeniem wykorzystywane do bardziej wymagających celów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wartość polskiego rynku dronów może wzrosnąć w ciągu najbliższych lat do 10 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2017 20:00
Drony mają coraz więcej zastosowań w różnych sektorach gospodarki. Szczególnie w Polsce, która jako pierwsza wprowadziła w 2013 roku przepisy dotyczące ich komercyjnego wykorzystywania. Dzięki temu na arenie europejskiej mamy opinię jednego z liderów branży bezzałogowców. Eksperci podkreślają, że wartość sektora dronów w Polsce w ciągu najbliższych 10 lat może urosnąć do blisko 10 mld zł. Dodają jednak, że konieczne jest jak najszybsze uchwalenie szczegółowych przepisów dotyczących wykorzystania technologii dronowych. 
rozwiń zwiń