X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Rzecznik Funduszy Europejskich pomoże w efektywniejszym ich wykorzystaniu

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2017 14:20
Ministerstwo Rozwoju ogłosiło nabór kandydatów na stanowisko Rzecznika Funduszy Europejskich. Rzecznik ma stać po stronie beneficjentów, m.in. proponować usprawnienia we wdrażaniu funduszy europejskich, by te pieniądze skutecznie inwestować
Audio
  • O instytucji Rzecznika Funduszy Europejskich mówili w radiowej Jedynce Marek Kalupa z Ministerstwa Rozwoju, profesor Elżbieta Mączyńska ze Szkoły Głównej Handlowej i Paweł Rochowicz z „Rzeczpospolitej”
Rzecznik Funduszy Europejskich pomoże w efektywniejszym wykorzystaniu środków z UE
Rzecznik Funduszy Europejskich pomoże w efektywniejszym wykorzystaniu środków z UEFoto: Pixabay.com

Rzecznik Funduszy Europejskich ma dbać o interesy beneficjentów. W przypadku jakichkolwiek problemów, to on udzieli wsparcia w kontaktach z poszczególnymi instytucjami, które wdrażają fundusze unijne, tłumaczy Marek Kalupa z Ministerstwa Rozwoju.

- Ten Rzecznik będzie zbierał sygnały, skargi, informacje na temat różnych niedociągnięć typu przewlekłość procedury, niedostateczna, nieklarowna informacja względem funduszy strukturalnych. Z drugiej strony będzie taką osobą, która pozwoli instytucjom, w imieniu których działa na pewną autorefleksję odnośnie tego, co w ich systemie źle funkcjonuje. Będzie co roku sporządzał raport dotyczący każdej instytucji zarządzającej. Będzie opisywał, jakiego rodzaju problemy napotykają w tej instytucji beneficjenci i co ewentualnie pod tym kątem można zmienić, żeby ich sytuację polepszyć – wyjaśnia rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Staranie o środki z UE może być dzięki temu łatwiejsze 

Rzecznik Funduszy Europejskich to bardzo potrzebna instytucja, uważa profesor Elżbieta Mączyńska ze Szkoły Głównej Handlowej. Jej zdaniem, w przyszłości może ułatwić staranie się o środki z UE.

- Wiele osób i przedsiębiorstw, które chcą mieć dostęp do tych funduszy, napotyka na bardzo wiele różnych problemów. Przy samym opracowaniu już tych wniosków o dofinansowanie, a potem w rozliczaniu tych wniosków występuje cały szereg pytań, niejasności i są przypadki, że potem trzeba zwracać otrzymaną pomoc, jeżeli te wymogi, jakie stawia UE, nie zostały spełnione. Jest więc to dobry pomysł, jeżeli tylko to się za bardzo nie zbiurokratyzuje – zastrzega ekspertka.

Korzystanie z funduszy nie jest proste 

To biurokracja jest dziś największą zmorą przedsiębiorców. I właśnie po stronie beneficjenta ma stać Rzecznik Funduszy Europejskich. Bo korzystanie z funduszy europejskich nie jest proste - i na tym tle mogą powstawać spory, mówi Paweł Rochowicz z „Rzeczpospolitej”.

- Jeżeli beneficjenci działali w dobrej wierze i dobrze wydali pieniądze, a czegoś im tam później odmówiono, to należy im się wsparcie od osoby kompetentnej. Jeżeli taki Rzecznik będzie miał po pierwsze umocowanie prawne i kompetencje, żeby np. wchodzić jako strona w spory sądowe tego dotyczące, to bardzo dobrze. Natomiast gdyby miała to być atrapa instytucji, to szkoda czasu i pieniędzy – uważa rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Efektywniejsze wykorzystanie pieniędzy z UE 

Jeśli taka instytucja będzie działała skutecznie, to dzięki temu pieniądze unijne mogą być wykorzystane efektywniej, podkreśla profesor Elżbieta Mączyńska.

- To może zaowocować po pierwsze tym, że większe będzie zainteresowanie tymi funduszami, bo na razie strach przed biurokratycznymi procedurami i strach przed tym, że będą kłopoty w spełnieniu tych wymogów, jakie stawia UE, jest dość duży. W związku z tym, to osłabia zainteresowanie tymi funduszami i zwiększa ryzyko tego, że część funduszy nie zostanie wykorzystana. Wobec tego pomoc tego typu jest potrzebna, tego brakowało – podkreśla ekspertka.

Nazwisko Rzecznik Funduszy Europejskich powinniśmy poznać w połowie grudnia.

Nabór wniosków na stanowisko Rzecznika Funduszy Europejskich trwa 24 listopada. Szczegółowe informacje dotyczące naboru można znaleźć w ogłoszeniu opublikowanym w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Rozwoju.

Justyna Golonko, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Granty dla tych, którzy potrafią współpracować

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2017 08:47
Firmy i zespoły, które będą umiały grać w jednej drużynie, mogą powalczyć o dotacje na pionierskie projekty; będzie o nie łatwiej, bo NCBR poluzowało kryteria – informuje wtorkowy "Puls Biznesu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ponad 102 mln zł dla firm i instytucji na badania i rozwój

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2017 19:19
Zwiększenie aktywności badawczo-rozwojowej firm i jednostek badawczych z województwa pomorskiego to cel konkursu „Ekspansja na innowacje”, w którym można ubiegać się o dofinansowanie projektów. Pula środków w konkursie wynosi ponad 102 mln zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile już wniosków o środki UE na lata 2014-20?

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2017 07:15
Wykorzystanie funduszy unijnych w ramach perspektywy 2014-20 utrzymuje się na wysokim poziomie, po czym świadczy liczba złożonych wniosków o dofinansowanie inwestycji.
rozwiń zwiń