X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Jest Rzecznik Funduszy Europejskich. Staranie o środki z UE będzie łatwiejsze?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2017 16:40
Agata Zielińska będzie Rzecznikiem Funduszy Europejskich w zakresie krajowych programów operacyjnych. Powołanie wręczył wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.
Audio
  • Wiceminister Jerzy Kwieciński: resort rozwoju powołał instytucję Rzecznika Funduszy Europejskich, żeby być bliżej wszystkich, którzy ubiegają się o środki unijne (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Wykorzystywanie funduszy unijnych będzie teraz łatwiejsze?
Wykorzystywanie funduszy unijnych będzie teraz łatwiejsze?Foto: Pixabay.com

Stanowisko powstało po znowelizowaniu ustawy o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności. Chodzi o perspektywę finansową 2014-2020. Zadaniem Rzecznika będzie organizacja procesu przyjmowania zgłoszeń od wnioskodawców i beneficjentów tych funduszy. Będzie też nadzorować analizę otrzymanych zgłoszeń i udzielać wyjaśnień.

Jakie zadania przed nowym Rzecznikiem?

W przypadku jakichkolwiek problemów, Rzecznik udzieli wsparcia w kontaktach z poszczególnymi instytucjami, które wdrażają fundusze unijne, tłumaczył w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia Marek Kalupa z Ministerstwa Rozwoju.

- Ten Rzecznik będzie zbierał sygnały, skargi, informacje na temat różnych niedociągnięć typu przewlekłość procedury, niedostateczna, nieklarowna informacja względem funduszy strukturalnych. Z drugiej strony będzie taką osobą, która pozwoli instytucjom, w imieniu których działa na pewną autorefleksję odnośnie tego, co w ich systemie źle funkcjonuje. Będzie co roku sporządzał raport dotyczący każdej instytucji zarządzającej. Będzie opisywał, jakiego rodzaju problemy napotykają w tej instytucji beneficjenci i co ewentualnie pod tym kątem można zmienić, żeby ich sytuację polepszyć – wyjaśniał rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Eksperci: to potrzebna instytucja

Rzecznik Funduszy Europejskich to bardzo potrzebna instytucja, mówiła profesor Elżbieta Mączyńska ze Szkoły Głównej Handlowej. Jej zdaniem, w przyszłości może ułatwić staranie się o środki z UE.

- Wiele osób i przedsiębiorstw, które chcą mieć dostęp do tych funduszy, napotyka na bardzo wiele różnych problemów. Przy samym opracowaniu już tych wniosków o dofinansowanie, a potem w rozliczaniu tych wniosków występuje cały szereg pytań, niejasności i są przypadki, że potem trzeba zwracać otrzymaną pomoc, jeżeli te wymogi, jakie stawia UE, nie zostały spełnione. Jest więc to dobry pomysł, jeżeli tylko to się za bardzo nie zbiurokratyzuje – zastrzegała w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia ekspertka.

Agata Zielińska kierowała między innymi wdrażaniem Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka oraz Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Jest absolwentką kilku uczelni, w tym: Uniwersytetu Warszawskiego, Krajowej Szkoły Administracji Publicznej i Szkoły Głównej Handlowej.

IAR/NRG, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak Polska wykorzystuje fundusze unijne?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2017 07:15
Polska skutecznie wydaje pieniądze z unijnego budżetu. Mamy zagospodarowane 46 procent wszystkich środków pochodzących z UE, poinformował wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cięcia w nowym unijnym budżecie będą bardzo bolesne dla Polski?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2017 13:48
W Brukseli pojawiły się kolejne pomysły ograniczenia funduszy w nowym, unijnym budżecie po 2020 roku, które dotkną Polskę. Plany kreśli już - jak dowiedziało się Polskie Radio - Komisja Europejska. Słychać głosy o tym, że dostęp do unijnych środków powinien być uzależniony od praworządności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile środków otrzymała Polska z polityki spójności?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2017 13:15
Do 30 listopada 2017 roku, w tej perspektywie unijnej, Komisja Europejska wypłaciła Polsce ponad 6 miliardów euro z polityki spójności.
rozwiń zwiń