X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Jacek Bielecki, developer, tłumaczy, dlaczego w Polsce mieszkania są tak drogie

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2015 15:41
Narzeka na program Mieszkanie dla Młodych. Krytykuje Fundusz Mieszkań na Wynajem. Ale nie jest lewicowym komentatorem, a przedstawicielem jednej z większych krajowych firm deweloperskich. Gościem cyklu Ludzie Gospodarki Polskiego Radia 24 jest Jacek Bielecki, dyrektor ds. rozwoju Marvipol Development, współzałożyciel i członek zarządu Polskiego Związku Firm Deweloperskich oraz Członek Rady Naukowej Instytutu Rozwoju Miast w Krakowie.
Audio
  • Gościem audycji "Ludzie gospodarki" w Polskim Radiu 24 był Jacek Bielecki, dyrektor ds. rozwoju Marvipol Development - cz. 1 /Krzysztof Rzyman, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
  • Gościem audycji "Ludzie gospodarki" w Polskim Radiu 24 był Jacek Bielecki, dyrektor ds. rozwoju Marvipol Development - cz. 2 /Krzysztof Rzyman, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Jacek Bielecki, dyrektor ds. rozwoju Marvipol Development
Jacek Bielecki, dyrektor ds. rozwoju Marvipol DevelopmentFoto: Fot. Marvipol Development

W rozmowie z Krzysztofem Rzymanem Jacek Bielecki opowiada o przyszłości branży, zmieniających się relacjach z klientami i rosnącej odpowiedzialności jego branży.

A także o zagrożeniach związanych z brakiem miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz o przyczynach relatywnie wysokich cen mieszkań w Polsce.

Polska uniknęła kryzysu na rynku nieruchomości

Jak podkreśla, w Polsce uniknęliśmy kryzysu na rynku mieszkaniowym, tak jak to się stało w USA, czy Hiszpanii, dzięki dużej zasłudze deweloperów, którzy w 2008 r. zorientowali się co czeka rynek nieruchomości i na rok i dwa wyhamowali budowy nowych domów. Również nabywcy przeczekali ten moment i powstrzymywali się przed zakupami.

Deweloperzy i klienci wiele nauczyli się podczas kryzysu

Jak mówi, kryzys bardzo ucywilizował rynek – deweloperzy zrozumieli, że trzeba bardziej dostosowywać się do rynku i wymagań klientów, ci natomiast pojęli, że nieruchomości nie należy kupować z dnia na dzień, decyzję o kupnie należy poprzedzić analizą swoich możliwości.

W Polsce jest za mało mieszkań pod wynajem

Jacek Bielecki uważa, że jednym z kluczowych problemów polskiego rynku mieszkaniowego, jest zbyt mała liczba mieszkań przeznaczonych pod komercyjny wynajem.

Podkreśla, że Polskę czeka jeszcze długa droga w tej sprawie, i zauważa, że im bogatsze społeczeństwo tym mniej mieszkań własnościowych a więcej – wynajmowanych.

W Warszawie ceny mieszkań się nie zmienią

Ekspert pytany, czy nie mamy do czynienia z bańką spekulacyjną w Warszawie, gdzie ceny mieszkań w dobrej lokalizacji, są bardzo wysokie, odpowiada, że nie mamy z nią do czynienia. Przewiduje, że te ceny w najbliższych latach zmienią się, góra, o 2-3 procent. ─ W Warszawie mamy do czynienia z normalnym rynkiem, czyli takim, gdzie podaż przekracza o ok. 20 proc. popyt - mówi.

Dlaczego w Polsce mieszkania są tak drogie

Pytany, dlaczego w Polsce mieszkania są tak drogie, przyznaje, że to prawda, ale wpływ na to ma kilka czynników.

Po pierwsze, presja na kupno własnego mieszkania, z którą mamy do czynienia w Polsce, ma wpływ na kształtowanie się cen. Gdyby było większe „parcie” na wynajem, ceny mogłyby być mniejsze.

Po drugie,  w Polsce są bardzo wysokie koszty budowy mieszkań. Wpływ na ten stan rzeczy mają bardzo wysokie normy wymuszone przez różnego rodzaju lobby producentów. Te są zdecydowanie wyższe niż w krajach zachodnich.

I daje przykład garaży czy miejsc postojowych w budynkach, które wg. polskich norm musza być wyposażone np. w bardzo drogie systemy wentylacji.

─Z garaży deweloper mógłby zrezygnować, ale często plan zabudowy wymusza ich budowę – podkreśla deweloper.

Jak podsumowuje, wiele jest takich rozwiązań narzucanych przez władze publiczne, które kreują bezsensowne koszty.

Dlaczego deweloperzy nie budują w małych miejscowościach?

Jacek Bielecki mówi, dlaczego w małych miejscowościach obecność deweloperów jest tak znikoma. ─ Bo nie ma dla kogo budować. Cała Europa przenosi się do dużych miast – tak jest w Irlandii, W. Brytanii czy Grecji. Stąd na rynku lokalnym nie ma popytu, gdyż mieszkań jest więcej niż potrzebujących. I tam nie zarabia się pieniędzy – mówi ekspert.

─ A deweloper jest takim zwierzęciem, który lubi zarabiać pieniądze – mówi Jacek Bielecki.

Krzysztof Rzyman, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rusza poprawiony MdM: na co należy uważać?

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2015 07:28
Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o Mieszkaniu dla Młodych, co oznacza, że w ciągu około miesiąca zmiany wejdą w życie. Najważniejsze to dołączenie do programu mieszkań z rynku wtórnego, mieszkań spółdzielczych oraz zwiększenie dopłat i ich dostępności dla rodzin wielodzietnych. Są jednak „haczyki” – np. obniżone limity cen, albo restrykcyjny zakaz wynajmu tych mieszkań.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MdM: w tym roku pieniędzy w programie nie zabraknie?

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2015 20:00
Już prawie 300 mln zł wynosi kwota wniosków o dopłaty w ramach programu Mieszkanie dla Młodych w tym roku. To o 43 proc. więcej niż w całym 2014, ale mimo tego nie ma obawy, że pieniędzy na dotacje zabraknie i to mimo rozszerzenia programu o rynek wtórny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamiast kupować, nareszcie będzie można wynająć tanio mieszkanie

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2015 22:04
Jeszcze w tym roku Bank Gospodarstwa Krajowego zacznie udzielać dotowanych przez państwo kredytów na budowę tanich czynszówek. Mogą się o nie starać Towarzystwa Budownictwa Społecznego, spółki komunalne i spółdzielnie mieszkaniowe, ale Program kierowany będzie przede wszystkim do osób młodych i rodzin z dziećmi, osiągających umiarkowane dochody.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gwałtownie rośnie zainteresowanie MdM. Zabraknie pieniędzy na dopłaty?

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2015 09:40
Program dopłat do kredytów Mieszkanie dla Młodych nabrał tempa. O ile środki przeznaczone na ten cel w ubiegłym roku nie zostały wykorzystane, to w tym roku może ich zabraknąć. Tym bardziej, że przyjęte ostatnio zmiany zwiększą wartość dopłat.
rozwiń zwiń