Gospodarka

I ty możesz zadbać o bezpieczeństwo energetyczne kraju

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2015 17:00
Każdy w swoim domu może zużywać mniej prądu, a to w konsekwencji oznacza, że ma wpływ na poziom bezpieczeństwa energetycznego kraju i uniezależnienie od zagranicznych korporacji dostarczających nam ropę lub energię elektryczną.
Audio
  • Każdy ma wpływ na poziom swoich rachunków za prąd, wystarczy zmiana nawyków. (Kamil Piechowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Warto zadbać o to, by w gospodarstwie domowym zużywać, jak najmniej prądu
Warto zadbać o to, by w gospodarstwie domowym zużywać, jak najmniej prąduFoto: Depositphotos

A poza tym takie działania się po prostu opłacają, bo bezpośrednio przekładają się na  niższe rachunki. W ten sposób można zaoszczędzić nawet 300, 400 złotych w ciągu roku, wiec warto świadomie korzystać z urządzeń, które mamy w mieszkaniach.

Najważniejsza jest zmiana nawyków

Każdy z nas ma wpływ na to, ile prądu zużywa, często po prostu wystarczy zmiana codziennych nawyków, która przełożyć się może wprost na niższe rachunki za prąd.

 – Urządzenia, które działają w trybie stand-by, czyli wtedy, gdy np., świeci się dioda w telewizorze, też zużywają prąd. Z szacunków jednej z firm energetycznych wynika, że w ciągu roku Polacy płacą 800 mln zł za prąd, który wykorzystywany jest właśnie przez urządzenia pracujące w trybie stand-by: odtwarzaczach dvd, ruterach, telewizorach – podkreśla Marcin Krasoń, analityk Home Broker.

Lodówka zużywa najwięcej

Wystarczy je odłączyć od prądu. Jednak prawdziwym pożeraczem energii jest lodówka.

 – Według statystyk lodówka zużywa 25-30 proc. prądu, przypadającego na całe gospodarstwo domowe. Jej zadaniem jest chłodzenie. Zatem, jeśli ustawimy ją obok jakiś urządzeń, które generują ciepło, albo nie będzie ona miał możliwości dobrego chłodzenia, to będzie zużywała więcej prądu. Nie stawiajmy więc lodówki koło zmywarki, czy koło piecyka. I pamiętajmy też o tym, że każde jej otwarcie, to podnoszenie temperatury w środku, zatem należy korzystać z niej w sposób rozsądny – mówi ekspert.

Połączenie działań daje kolosalny efekt

W ten sposób możemy zaoszczędzić nawet 400 złotych w skali roku. I jak mówi Katarzyna Dytrych z fundacji Nasza Ziemia, gdy połączymy nasze starania – efekt może być bardzo korzystny.

– Policzmy sobie, jak to jest w naszym przypadku i pomnóżmy przez kilkaset gospodarstw domowych. Wtedy zobaczymy, jak te małe kroki, które podejmujemy, mają kolosalne znaczenie w skali lokalnej, ale i w skali globalnej. Rzeczywiście przyczyniają się do dbania o bezpieczeństwo energetyczne, ale też o klimat i wdychane przez nas powietrze – mówi przedstawicielka fundacji.

 Bądź świadomym konsumentem

 Warto być też świadomym konsumentem i wiedzieć skąd czerpiemy energię.

 – Sprawdźmy, jakie mamy podpisane umowy, z jakimi dostawcami. W Internecie dostępne są kalkulatory, porównywarki dostawców energii. Zobaczmy, kto może nam zapewnić energię najtańszą, a kto taką, która będzie pochodziła ze źródeł odnawialnych – dodaje ekspertka.

 W oszczędzaniu energii pomoże nam także inteligentny dom.

– Będziemy mogli zdalnie zasłonić rolety, żeby nie przegrzewało się mieszkanie albo otworzyć, aby ciepło słoneczne wpadało do środka. Ustawić odpowiednią temperaturę, bo przecież w przypadku domów jednorodzinnych największą częścią budżetu dotyczącego utrzymania domu stanowią koszty ogrzewania – mówi Marcin Krasoń, analityk Home Broker

Jednak takie rozwiązania są drogie. Warto więc na początku zastanowić się czy zamontowanie instalacji inteligentnego domu rzeczywiście ma sens. Bardzo często łatwiej jest po prostu zmienić swoje przyzwyczajenia. To nic nie kosztuje, a efekty widać od razu.

Kamil Piechowski, gra

 

Zobacz więcej na temat: energetyka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Kolejne duże firmy ograniczają zużycie energii elektrycznej. "To będzie trudny miesiąc dla przemysłu"

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2015 15:18
KGHM, Grupa Azoty, ale też sklepy IKEA czy wrocławskie tramwaje. To przykłady firm, które muszą ograniczyć działalność w związku z problemy z prądem. Rząd wydał rozporządzenie w sprawie ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej, przedłożone przez ministra gospodarki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poprawia się sytuacja w energetyce. Ograniczenia zostały zniesione

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2015 22:04
Polskie Sieci Elektroenergetyczne wprowadziły 11, stopień zasilania, co oznacza że nie ma już żadnych ograniczeń w dostawach prądu.
rozwiń zwiń