Gospodarka

Amortyzacja

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2014 21:30
Amortyzacja jest to proces utraty wartości danego majątku, wynikający z jego zużycia. W przypadku wynajmowania nieruchomości, amortyzacja ma obrazować, jak bardzo zużywa nam się np. mieszkanie, to tzw. koszt niepieniężny, który obniża nam podatek.
Audio
  • Co to jest amortyzacja tłumaczy Bartosz Turek, analityk rynku nieruchomości Lion's Bank /Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Bartosz Turek, analityk rynku nieruchomości Lions Bank
Bartosz Turek, analityk rynku nieruchomości Lion's BankFoto: Polskie Radio

Amortyzacja jest bardzo ważnym elementem comiesięcznych kosztów właściciela mieszkania na wynajem.

Jest ona tym bardziej "atrakcyjna" dla inwestora, że jest kosztem niepieniężnym, który ma obrazować zużycie nieruchomości.

Właściciel mieszkania może co roku zaliczyć w koszty 1,5% wartości swojego mieszkania (zaliczenie nawet 10% wartości nieruchomości możliwe jest w przypadku lokali używanych), a osoba, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawdo do lokalu powinna stosować stawkę 2,5-proc.

Justyna Golonko

''

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czynszówki sposobem na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych Polaków?

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2014 12:21
Z danych Eurostatu wynika, że w Polsce 3,5 proc. obywateli mieszka w wynajętych lokalach, podczas gdy średnia unijna wynosi 18 proc. Zdaniem ekspertów tzw. czynszówki mogą być receptą na wciąż niezaspokojone potrzeby mieszkaniowe w naszym kraju. Jednak to wciąż perspektywa kilku lat.
rozwiń zwiń