Gospodarka

E-faktura

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2014 09:05
Faktura elektroniczna to taki dokument, w ramach którego dokonujemy rozliczenia transakcji - tak jak w przypadku tradycyjnych faktur papierowych.
Audio
  • E-faktura różni się od faktur papierowych tym, że zostaje przesłana - jak sama nazwa wskazuje - drogą elektroniczną - wyjaśnia Michał Borowski, doradca podatkowy z Crido Taxand
Michał Borowski, doradca podatkowy z Crido Taxand
Michał Borowski, doradca podatkowy z Crido TaxandFoto: Polskie Radio

Jak przekonuje Michał Borowski, doradca podatkowy z Crido Taxand, faktura elektroniczna  jest dokumentem księgowym - istotnym z punktu widzenia podatkowego.

E-faktura różni się od faktur papierowych tym, że zostaje przesłana - jak sama nazwa wskazuje - drogą elektroniczną. Może być wystawiona w dowolnym pliku jak i w dowolnym programie, jednak musi zawierać konkretne elementy tj.:  dane dotyczące sprzedawcy jak i nabywcy, informacje o przedmiocie sprzedaży, wartość jednostkową, kwoty podatku VAT - czyli te wszystkie dane, które zawiera tradycyjna faktura. Na fakturze elektronicznej nie musi widnieć podpis osoby wystawiającej.

Jednak przepisy wymagają, aby nasz kontrahent - czyli nabywca, wyraził zgodę na otrzymywanie e-faktury. To jest warunek niezbędny. Zgoda może być wyrażona w bardzo różny sposób, nie musi to być pisemne oświadczenie, wystarczy, że kontrahent zapłaci za fakturę elektroniczną. E-faktury obniżają także koszty po stronie wystawiającego - firma nie musi wydawać pieniędzy na koperty i znaczki pocztowe, a także pozwala na zaoszczędzenie czasu pracowników.

Dominik OlędzkiTen artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak