Gospodarka

Hipoteka

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2014 08:14
Hipoteka jest produktem administracyjno-kredytowym i jest wciąż popularną formą zabezpieczenia np. kredytodawcy.
Audio
  • Co to jest hipoteka i jaką odgrywa rolę w obrocie nieruchomościami, wyjaśnia Łukasz Piechowiak, główny ekonomista portalu Bankier.pl./Arkadiusz Ekiert, Polskie Radio/.
Łukasz Piechowiak, główny ekonomista portalu Bankier.pl
Łukasz Piechowiak, główny ekonomista portalu Bankier.plFoto: Polskie Radio

Hipotekę ustanawia się na nieruchomości pod którą bierzemy kredyt, lub ewentualnie stanowi ona zabezpieczenie kredytu na inną rzecz - wyjaśnia Łukasz Piechowiak, główny ekonomista portalu Bankier.pl.

Żeby hipoteka była zgodna z prawem, konieczna jest wizyta u notariusza, a także należy dokonać wpisu do księgi wieczystej. – Dziś te czynności są stosunkowo niedrogie - przekonuje ekspert.

Hipoteka nie jest związana z konkretną  osobą, ale z konkretną nieruchomością. – Jednak to konkretna osoba związana jest z kredytem - dodaje Piechowiak.

Kupując mieszkanie na rynku pierwotnym, zawsze mamy ustanowioną hipotekę przez bank. W przypadku zakupu nieruchomości na rynku wtórnym, należy sprawdzić, czy nie kupujemy mieszkania, które już jest zabezpieczone przez inną instytucję.

Może okazać się, że w ten sposób kupujemy kota w worku, którego w dodatku ktoś nam zaraz zabierze – dlatego przed zakupem takiej nieruchomości obowiązkowo należy sprawdzić księgi wieczyste.

Hipotekę na nieruchomość może założyć także sąd – tak się stać może w wyniku sporu między stronami przed organem sprawiedliwości, na przykład żeby zabezpieczyć czyjeś zobowiązania względem innej bądź innych osób. Hipoteka wygasa w momencie, kiedy spłacimy swoje zobowiązania.

Dominik Olędzki

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak