Gospodarka

Rada Polityki Pieniężnej

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2014 20:45
Rada Polityki Pieniężnej jest jednym z organów Narodowego Banku Polskiego odpowiedzialnym za prowadzenie polityki pieniężnej.
Audio
  • O Radzie Polityki Pieniężnej, jej roli w systemie finansowym państwa, mówi Mirosław Kuk z Narodowego Banku Polskiego./Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Przemysław Kuk, Narodowy Bank Polski
Przemysław Kuk, Narodowy Bank PolskiFoto: Polskie Radio


Jej celem jest dbanie o stabilność cen w Polsce i naszej waluty. Najważniejszym narzędziem Rady są stopy procentowe. Raz w miesiącu członkowie spotykają się i ustalają poziom stóp procentowych odpowiedni dla polskiej gospodarki.W skład Rady wchodzi 10 członków, przewodniczący Rady, czyli prezes NBP i 9 członków, po trzech wybieranych przez Sejm, Senat i Prezydenta.

Do Rady Polityki Pieniężnej można być wybranym tylko raz. Kadencja członków RPP jest stała i wynosi 6 lat i przed tym terminem członkowie są nieodwoływalni. Mogą jedynie zrezygnować z pełnienia funkcji np. z powodu złego stanu zdrowia.

Rynki dzielą członków Rady Polityki Pieniężnej na tzw. gołębie i jastrzębie. Gołębie to ci członkowie, którzy opowiadają się za niższymi stopami procentowymi. Jastrzębie natomiast, za bardziej restrykcyjną polityką pieniężną, czyli wyższymi stopami.

Elżbieta Szczerbak

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

RPP: stopy procentowe bez zmian. Belka o deflacji, nadal groźnym franku i niskich płacach

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2015 19:26
Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się nie zmieniać poziomu stóp procentowych - poinformował w środę bank centralny w komunikacie. Decyzja jest zgodna z oczekiwaniami ekonomistów. Tymczasem szef RPP Marek Belka nie przewiduje obniżek stóp, ostrzega przed nadal groźnym frankiem i utrzymującej się deflacji.
rozwiń zwiń