Gospodarka

Budownictwo społeczne

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2014 10:15
Budownictwo społeczne, to segment całego budownictwa mieszkaniowego, w którym oferowane mieszkania z założenia mają mieć czynsz niższy od rynkowego.
Audio
  • Czym jest budownictwo społeczne i jak funkcjonuje w Polsce, mówi Bartosz Turek, Główny Analityk Lion's Bank./Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Bartosz Turek, Główny Analityk Lions Bank
Bartosz Turek, Główny Analityk Lion's BankFoto: Polskie radio


Ten rodzaj budownictwa bardzo popularny jest w Europie. Z danych Eurostatu wynika, że co 9-ty Europejczyk mieszka w mieszkaniu o takim niższym, niż rynkowy, czynsz.W przypadku Polski, budownictwo społeczne pochodzi od TBS-ów, czyli lokale budowane są przez  Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Na około 14 mln mieszkań prawie 100 tys. wybudowały TBS-y.

Takie mieszkania czynszowe powstały w latach 1995 -2009, kiedy TBS-y mogły liczyć  na tani kredyt ze wsparciem z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego.

Elżbieta Szczerbak

Zobacz więcej na temat: MDM mieszkanie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zmiany w MdM: czy inne zasady i większe dopłaty rozruszają program

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2014 22:53
Od 2015 roku rodziny z trójką dzieci dostaną środki z MdM, nawet jeśli chcą tylko zamienić mieszkanie na większe. Nawet spółdzielcze bądź po remoncie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Program MdM i budownictwo społeczne: nowe pomysły posłów

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2015 20:03
Posłowie ruszyli na pomoc biedniejszym Polakom, których nie stać na własne M. W ciągu dwóch dni zaproponowali reaktywowanie budownictwa społecznego pod wynajem i objęcie dopłatami z programu MdM mieszkań z rynku wtórnego. Pomysły nie podobają sie ekspertom.
rozwiń zwiń