Gospodarka

Rejestr Firm Pożyczkowych

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2014 20:30
Rejestr Firm Pożyczkowych jest to baza danych o pożyczkodawcach, która pozwala na identyfikację i monitorowanie całego rynku firm pożyczkowych - wyjaśnia Paweł Grabowski z Związku Firm Pożyczkowych.
Audio
  • Czym jest Rejestr Firm Pożyczkowych wyjaśnia Paweł Grabowski z Związku Firm Pożyczkowych /Dominik Olędzki,, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Paweł Grabowski z Związku Firm Pożyczkowych
Paweł Grabowski z Związku Firm PożyczkowychFoto: Polskie Radio

Jego zdaniem, utworzenie takiego rejestru jest koniecznością, ponieważ jego brak powoduje, że rynek pożyczkowy nie jest dziś transparentny - a to z kolei oznacza brak bezpieczeństwa dla konsumentów.

W Europie jest kilka modeli sprawowania nadzoru nad branżą pożyczkową. - Jednym z modeli, który wydaje się być najbliższy polskim realiom, jest model słowacki. Tam nadzór nad branżą pożyczkową prowadzi narodowy bank Słowacji, który wydaje licencje.

 -Jeśliby przyjąć podobne rozwiązanie w naszym kraju, firmy, które otrzymają licencję, byłyby wpisywane do rejestru – uważa Grabowski. Kwestią wtórną jest to, kto miałby taki rejestr w Polsce prowadzić - ważne jest to, by on po prostu powstał - przekonuje ekspert.

Rejestr powinien być ogólnodostępny i najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie go w Internecie. Dzięki niemu w łatwy i szybki sposób można będzie sprawdzić, czy dana firma pożyczkowa działa legalnie.

Dominik Olędzki, abo

Zobacz więcej na temat: pożyczka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Narodowy Pośrednik Finansowy zapewni atrakcyjne pożyczki dla przedsiębiorców

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2015 16:03
Skorzystają z niego od sierpnia mikro, mali i średni przedsiębiorcy działający w sektorze innowacyjności i nowych technologii. Pierwszy w tej perspektywie budżetowej Unii Europejskiej Narodowy Pośrednik Finansowy w Polsce będzie działał w ramach programu ramowego Horyzont 2020.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Klienci i rynek czekają na rejestr firm pożyczkowych

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2015 10:54
Sektor pożyczek pozabankowych jest wciąż nieuregulowany i brakuje nad nim nadzoru. Sytuację mógłby poprawić rejestr firm pożyczkowych, który wyeliminowałby z rynku nieuczciwych graczy, a tym samym uchronił konsumentów przed oszustami.
rozwiń zwiń